Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali zdjęcie. Deskom z takich drzew przypisywano ciekawe właściwości

Leśnicy często dzielą się różnymi ciekawostkami prosto z lasów i publikują w mediach społecznościowych interesujące zdjęcia. Tym razem pokazali korę wyglądającą jak dachówka. Co ciekawe, kiedyś deskom z takich drzew przypisywano dodatkowe właściwości.

Share
Sosna kołnierzykowata
Sosna kołnierzykowata Źródło: Twitter.com, fot: Lasy Państowe
d12v7xq

"Sosna pozornie zwyczajna, ale z korą jak dachówka" - czytamy we wpisie Lasów Państwowych. Jak się dowiadujemy, sosna z taką korą bywa nazywana kołnierzykowatą.

Co ciekawe, naukowcy nie są zgodni co do przyczyn odstawania kory. Niektórzy uważają, że może być to efekt wzmożonego przyrostu albo ma związek z rożnym nasłonecznieniem poszczególnych płatów kory na pniu.

Drzewa z taką korą występują sporadycznie. Warto wspomnieć, że pierwsze polskie zapiski dendrologiczne dotyczące tej odmiany sosny, powstały jeszcze w latach międzywojennych. Ich autorem byli Jerzy Karpiński oraz Szymon Wierdak. Okazy kory kołnierzykowatej znaleźli oni na terenie Puszczy Białowieskiej oraz Sandomierskiej.

d12v7xq

Jak wspomniano we wpisie, kiedyś wierzono, że deska z takiej sosny w konstrukcji łóżka lub dziecięcej kołyski zapewnia zdrowy i mocny sen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Toksyczne "Drzewo śmierci” z Karaibów. Nie można stać pod nim, kiedy pada

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d12v7xq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12v7xq
d12v7xq