The Beatles bezapelacyjnie są muzykami wszech czasów. Miejsca związane z ich działalnością wciąż przyciągają tysiące turystów. W związku z 30. rocznica tragicznej śmierci Johna Lenona zapraszamy na wirtualną podróż śladami Wielkiej Czwórki.
The Beatles bezapelacyjnie są muzykami wszech czasów. Miejsca związane z ich działalnością wciąż przyciągają tysiące turystów. W związku z 30. rocznica tragicznej śmierci Johna Lenona zapraszamy na wirtualną podróż śladami Wielkiej Czwórki.
Cavern Club, Liverpool
W Liverpoolu na każdym kroku można spotkać fanów Beatlesów, którzy przyjeżdżają tu z całego świata by odwiedzić kultowe miejsca takie jak Cavern Club przy ulicy Mathew. Tu słynna czwórka zadebiutowała 21 lutego 1961 roku i poznała Briana Epsteina, ich przyszłego menedżera.
Penny Lane, Liverpool
Ulica Penny Lane, od której nazwy pochodzi tytuł piosenki, to miejsce masowo odwiedzanie przez wielbicieli piosenkarzy. Od lat władze miejskie bezskutecznie próbowały walczyć z fanami kradnącymi tablicę z nazwą ulicy. W pewnym momencie zaprzestano montowania następnych, a nazwę wypisano bezpośrednio na ścianie budynku. W 2007 roku władze miasta postanowiły ponownie zamontować tabliczkę.
The Royal Albert Hall, Londyn
Royal Albert Hall to sala koncertowa poświęcona mężowi królowej Wiktorii, Albertowi. Znajduje się w centralnym Londynie, a pierwszy koncert odbył się tu już w 1871 roku. 5 września 1963 roku The Beatles wystąpili w niej wspólnie z Rolling Stones. Był to jeden z najsłynniejszych koncertów w Wielkiej Brytanii.
Hamburg, Niemcy
To właśnie w Hamburgu w 1961 roku The Beatles zrobili pierwsze nagranie do "My Bonnie". Zespół zagrał tam przed hałaśliwą publicznością miedzy innymi w takich klubach jak Kaiserkeller i Top Ten Club. Hamburg słynie z urokliwego portu. Co roku gości prawie 4 mln turystów. Popularnością cieszą się trasy wycieczek do miejsc, w których przebywali The Beatles.
Candlestick Park, San Francisco
29 sierpnia 1966 roku w Candlestick Park w San Francisco The Beatles zagrali swój ostatni koncert. Ze względu na wrzaski, krzyki i piski fanów, które zagłuszały muzykę był to ich ostatni występ na żywo. W latach sześćdziesiątych nie było jeszcze specjalnej aparatury koncertowej zdolnej nagłośnić stadion. Zespół korzystał z tego samego systemu, którym posługiwali się spikerzy. Po tym koncercie wielka czwórka skoncentrowała się na działalności studyjnej. Rozpoczęło to kolejny etap historii The Beatles.
Zobacz materiał video z nowojorskiego koncertu z 1965 roku:
Rishikesh, Indie
Album "The Beatles" (zwany popularnie The "White Album") powstawał w bardzo dziwnych jak na Beatlesów okolicznościach. W lutym 1968 roku w indyjskiej wiosce Rishikesh pod okiem "mistrza" transcendentalnej medytacji - Maharishiego, w błogim upojeniu ciała i duszy Beatlesi komponowali swoje piosenki.
Amsterdam Hilton, Amsterdam
Do historii przeszły akcje Lennona i Yoko Ono na rzecz pokoju, organizowane pod koniec lat sześćdziesiątych. Jedną z nich był happening bed-in. W amsterdamskim Hotelu Hilton John Lennon i Yoko Ono spędzili w 1969 roku tydzień podczas swojej podróży poślubnej. Demonstrując na rzecz pokoju na świecie, przez cały pobyt nie wychodzili z łóżka. Władze hotelu udostępniły ten słynny pokój dla zwiedzających.
Fairmont Queen Elizabeth, Montreal
Pobyt Johna i Yoko w kanadyjskim hotelu to kontynuacja akcji bed-in na rzecz światowego pokoju. Wtedy to Lennon, z udziałem chóru przypadkowych osób, nagrał utwór "Give Peace a Chance", który stał się najprawdopodobniej najczęściej śpiewanym utworem podczas demonstracji antywojennych - nawet trzydzie ści pięć lat później podczas demonstracji przeciwko wojnie z Irakiem.
Zobacz materiał video:
Strawberry Fields (Central Park), Nowy Jork
Z datków, które wpłynęły po śmierci Lennona, Yoko Ono, ufundowała w Central Parku pamiątkową tablicę, na której codziennie fani tragicznie zmarłego Beatlesa składają świeże kwiaty. Z jej inicjatywy powstał też wielki trawnik w kształcie kropli wody, tzw. Strawberry Fields, gdzie rośnie 161 gatunków roślin sprowadzonych ze 161 krajów świata.
sc/if