Trwa ładowanie...

Lotnisko Liverpool-John Lennon. Jak dostać się do centrum miasta?

Lotnisko Liverpool-John Lennon pozwoli dostać się do miasta, z którego pochodzą legendarni The Beatles oraz słynny klub piłkarski Liverpool F.C. To także słynne miasto portowe, które jest położone nieco ponad dziesięć kilometrów na północ od centrum miasta. Jak dostać się do centrum Liverpoolu?

Lotnisko Liverpool-John Lennon. Jak dostać się do centrum miasta?Źródło: Facebook.com, fot: Liverpool John Lennon Airport
dh5p4oq
dh5p4oq

Lotnisko Liverpool-John Lennon

Liverpool i lotnisko imienia Johna Lennona leżą na zachodnim wybrzeżu Anglii północnej. Miasto słynie z działalności legendarnego zespołu The Beatles oraz licznych fanów piłki nożnej, a zwłaszcza znanego klubu piłkarskiego FC Liverpool.

Lotnisko Liverpool-John Lennon – położenie

Pierwotnie lotnisko nosiło nazwę od dzielnicy, w której jest położone – Speke (Speke Airport). Lotnisko Liverpool-John Lennon leży 12 kilometrów na południowy wschód od Liverpoolu, a 23 kilometry od samego centrum.

Z lotniska Liverpool dojedziemy niedrogo do Manchesteru specjalnym kursem. Busik możemy zarezerwować on-line i kosztuje około 9-10 euro za przejazd, który trwa niecałą godzinę. Blisko lotniska znajdują się też miejscowości Warrington oraz przemysłowe Widnes i Runcorn. To drugi co do wielkości ośrodek portowy po Londynie w Wielkiej Brytanii.

dh5p4oq

Lotnisko Liverpool-John Lennon – transfer do centrum autobusem

Busy i autobusy także oferują częste kursy do centrum Liverpoolu: dojedziemy tam linią 80A, 82A i 86A. Bilet kosztuje 2 funty, a kursy odbywają się od 5.00 rano do późnych godzin wieczornych ze sporą częstotliwością.

Najszybszy będzie transfer do centrum Liverpoolu autobusem specjalnym Airlink 500 John Lennon Airport jadącym do Liverpool City Centre. Jest nieco droższy, ale nie zatrzymuje się na zbyt wielu przystankach (tylko koło stacji kolejowej, gdzie możemy się przesiąść) a przejazd trwa tylko 30 minut.

Lotnisko Liverpool-John Lennon – transfer samochodem i taksówką

Najbliżej lotniska znajdują się autostrady M56, M57 i M62.

Liczne parkingi są dość drogie: darmowy postój trwa tylko 5 minut, a każde 10 minut to 2 funty. Długoterminowe parkingi kosztują około 80 funtów za tydzień postoju. Im dłużej zostawiamy samochód przed lotniskiem, tym taryfa jest tańsza – każdy kolejny tydzień kosztuje około 5 dodatkowych funtów.

dh5p4oq

W otoczeniu lotniska są dość dobre drogi o stosownym oznaczeniu. Przejazd samochodem czy taksówką do Liverpoolu nie potrwa dłużej niż 20 minut. Koszt przejazdu taksówką wynajętą w okolicy lotniska wynosi między 14 a 22 funtów, w zależności od firmy przewozowej. Z lotniska możemy zorganizować wspólny transport do centrum miasta i wynająć większą taksówkę.

Lotnisko Liverpool-John Lennon – warto wiedzieć

Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z centrum miasta. Jeśli zależy nam na tym, aby dostać się na pociąg – polecamy wynająć taksówkę lub wsiąść w autobus, który podwiezie nas w okolicę jednej z południowych stacji Liverpoolu, np. Hunts Cross albo Liverpool South Park.

Lotnisko Liverpool-John Lennon składa się z jednego, rozbudowanego terminalu. Jeśli potrzebujemy zrobić zakupy – znajdziemy odpowiednie sklepy i punkty usługowe. Nie ma potrzeby posiadania specjalnej wizy, jeśli chcemy opuścić lotnisko i pozwiedzać miasto, kiedy tylko przesiadamy się w Liverpoolu.

Lotnisko Liverpool-John Lennon – okoliczne atrakcje

Będąc w Liverpoolu, warto odwiedzić Muzeum The Beatles Story i wpisane na listę UNESCO Doki Alberta. Dla pasjonatów piłki nożnej też znajdą się atrakcje – kluby, stadiony i miejsca, gdzie odbywały się historyczne mecze.

Aby uczcić pamięć patrona lotniska – Johna Lennona – na dachu widnieje napis z jednej z piosenek zespołu The Beatles: „Above us, only sky...”, co oznacza w tłumaczeniu symboliczne słowa: „Nad nami, tylko niebo...”

dh5p4oq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5p4oq