Lodowa chmura na Śnieżce. "Jak wam się podoba?"
Podobno najlepsza nauka to ta przez zabawę. Pokazali to pracownicy IMGW, którzy na swoim profilu na Facebooku opublikowali wideo z tzw. efektem Mpemby. Czym jest zjawisko i dlaczego jest tak efektowne?
09.02.2023 | aktual.: 09.02.2023 10:25
Na zamieszczonym w sieci wideo widać, jak mężczyzna wylewa z rozmachem wodę z butelki. Ta zaś tuż nad jego głową przybiera kształt pióropusza, zakończonego wodnymi kryształkami, po czym wyparowuje i znika. Niezwykłego efektu dodaje również błękitne niebo oraz zachodzące słońce, które prześwietla parującą wodę.
Zobacz też: Popis głupoty na Śnieżce. "Selekcja naturalna"
"Przedstawiamy wam efekt Mpemby w towarzystwie zachodzącego słońca na śnieżce. Jak wam się podoba?" - czytamy w poście opublikowanym przez IMGW na Facebooku. "Bardzo!" - piszą internauci w komentarzach. "Ale super!"; "Pięknie", komentują inni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Efekt Mpemby - czym jest zjawisko?
Efekt Mpemby czasem nazywany jest także lodową chmurą z wrzątku. A to właśnie dlatego, że jego fenomen bierze się z różnic w temperaturach. Zjawisko to polega na szybszym zamarzaniu cieczy, która jest gorąca, od tej samej cieczy, która jest zimna.
Najprościej efekt Mpemby pokazać na przykładzie wrzącej wody, tak jak zrobił to pracownik IMGW. Wystarczy na silnym mrozie umieścić w naczyniu gorącą wodę, a następnie szybkim ruchem wylać ją na zewnątrz. Woda wówczas w bardzo krótkim czasie przejdzie ze stanu ciekłego w gazowy. W ten sposób powstanie chmura zbudowana z kryształków zamarzniętej wody.
Efekt Mpemby - zaobserwowany w Tanzanii
Choć zdolność ciepłej cieczy do szybszego zamarzania obserwowano już wieki temu, to pogłębione badania na temat tego zjawiska podjęto dopiero w XX wieku. Erast B. Mpemba, uczeń szkoły średniej, zaobserwował w 1963 r., że podgrzana mieszanina do lodów zamarza szybciej niż schłodzona.