Niezwykłe nagranie z fotopułapki w polskich górach. "Czad!"
Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" podzieliło się nagraniem, które zarejestrowała ustawiona przez nie fotopułapka w Beskidzie Żywieckim. Dwa młode rysie harcujące po skałach zachwyciły internautów.
W zabawnych scenkach, które uwieczniono na nagraniu, pojawiły się kocięta obserwowanej przez przyrodników od lat rysicy Płonej.
Nagranie z fotopułapki hitem
"Pewnie pamiętacie z własnej młodości, jak bywa fajnie, kiedy rodziców nie ma w domu. A czy zastanawialiście, co robią w takich sytuacjach młode rysie? Nasza fotopułapka w Beskidzie Żywieckim zarejestrowała zabawne scenki, gdy dwa kocięta (…) harcują po skałkach. W tym czasie ich matka, która jak każda rysica samotnie musi wychować i wykarmić potomstwo, przemierza najodleglejsze zakątki lasu, by zdobyć dla nich pokarm" – napisali przyrodnicy w mediach społecznościowych.
Internauci są zachwyceni nagraniem. "Cudne", "Kocham je i podziwiam", "Czad!", "Liczę, że trafimy na ich tropy w weekend" - czytamy w komentarzach pod postem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Każda obserwacja tego typu jest ważna, ponieważ na terenie Polski żyje tylko ok. 300 przedstawicieli tego gatunku.
W grudniu 2022 r. informowaliśmy, że Gorczański Park Narodowy opublikował nagranie z fotopułapki, na którym widać trzy rysie - samicę z dwoma kociętami. "Młode mają ładne, wyraźnie plamkowane futro. Mamy nadzieję, że zostaną z nami dłużej" - napisali pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego.
Gdy mamy nie ma w domu
Rysie w pod ścisłą ochroną w Polsce
Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają 100-140 km kw. W Polsce są pod ścisłą ochroną.
Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" istnieje od 1996 r. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.
Źródło: PAP/WP