MiastaŁódź i okolice - tętniące życiem serce Polski

Łódź i okolice - tętniące życiem serce Polski

Łódź i okolice - tętniące życiem serce Polski
Źródło zdjęć: © MICHAŁ DOMAŃSKI/ALL INCLUSIVE

Położone w samym centrum Polski województwo łódzkie pełne jest interesujących miast i miasteczek, atrakcyjnych tras, malowniczych szlaków rowerowych, konnych i biegowych czy uroczych akwenów śródlądowych doskonałych dla miłośników aktywnego wypoczynku. W stolicy, regionu - Łodzi - znajdziemy m.in. najwspanialsze w naszym kraju zabytki kultury żydowskiej, unikatowe centrum komiksu i Muzeum Kinematografii, modną Manufakturę - największe w Europie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe oraz słynną ulicę Piotrkowską z ponad 100 pubami, kawiarniami i restauracjami. Turyści mogą też podążać śladami wielkich polskich artystów, pięknych zamków i pałaców, cennych obiektów architektury drewnianej, dziedzictwa przemysłowego czy sztuki militarnej, a także relaksować się w termach. Poznaj bliżej to tętniące życiem serce Polski!

Położone w samym centrum Polski *województwo *łódzkie pełne jest interesujących miast i miasteczek, atrakcyjnych tras, malowniczych szlaków rowerowych, konnych i biegowych czy uroczych akwenów śródlądowych doskonałych dla miłośników aktywnego wypoczynku. W stolicy, regionu - Łodzi - znajdziemy m.in. najwspanialsze w naszym kraju zabytki kultury żydowskiej, unikatowe centrum komiksu i Muzeum Kinematografii, modną Manufakturę, będącą największym w Europie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowym oraz słynną ulicę Piotrkowską (na zdjęciu) z ponad 100 pubami, kawiarniami i restauracjami. Turyści mogą też podążać śladami wielkich polskich artystów, pięknych zamków i pałaców, cennych obiektów architektury drewnianej, dziedzictwa przemysłowego czy sztuki militarnej, a także relaksować się w termach. Poznaj bliżej to tętniące życiem serce Polski!

Michał Domański/Magazyn All Inclusive/pw/at

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

1 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© Flickr.com by PolandMFA Licencja CC

Stolicą regionu jest 720-tysięczna Łódź. To obecnie trzecie miasto w kraju, po Warszawie i Krakowie, pod względem liczby ludności. Z racji kwitnącego tu niegdyś przemysłu włókienniczego często nazywa się je polskim Manchesterem. Stolicę województwa łódzkiego określa się również mianem HollyŁódź, co nawiązuje do słynnego amerykańskiego Hollywood, bowiem miejscowa Wytwórnia Filmów Fabularnych (WFF) przy ul. Łąkowej była kolebką powojennej kinematografii polskiej.

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

2 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© Flickr.com by PolandMFA Licencja CC

W stolicy regionu szczególnie warto zobaczyć istniejące od 1976 r. unikatowe w naszym kraju Muzeum Kinematografii. Rozpoczęło ono działalność jako Dział Kultury Filmowej i Teatralnej w Muzeum Historii Miasta Łodzi - obecnym Muzeum Miasta Łodzi. W 1986 r. ta niezmiernie interesująca placówka muzealna otrzymała na swoją siedzibę pochodzący z połowy XIX w. neorenesansowy pałac Karola Scheiblera. Należał on niegdyś do jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, którego z racji fortuny i skali produkcji nazywano "królem bawełny". Zabytkowy gmach Muzeum Kinematografii *wznosi się przy *placu Zwycięstwa, tuż obok PWSFTviT, popularnie zwanej "Filmówką". W wytwornych pałacowych wnętrzach zwiedzający mogą oglądać dzisiaj m.in. eksponaty z dziejów polskiej kinematografii, urządzenia związane z rozwojem techniki filmowej czy bogatą kolekcję plakatów kinowych.

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

3 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© PAP/Grzegorz Michałowski

Przy ul. Piotrkowskiej, na odcinku między ul. 6 Sierpnia a pasażem Rubinsteina, znajduje się łódzka Aleja Gwiazd. Na jej pomysł - wzorowany na hollywoodzkiej Walk of Fame (Alei Sławy) - wpadł w 1997 r. Jan Machulski. Pierwsza mosiężna gwiazda - dla aktora Andrzeja Seweryna - została wmurowana w maju 1998 r. Obecnie jest ich już 67. Po stronie parzystej (wschodniej), obok Grand Hotelu, umieszczono gwiazdy reżyserów, operatorów, scenografów i twórców muzyki filmowej (m.in. Jerzego Antczaka, Aleksandra Forda, Jerzego Hoffmana, Wojciecha Kilara czy Andrzeja Wajdy), a po nieparzystej, przy bramie prowadzącej do kina "Polonia" - aktorów (np. Zbigniewa Cybulskiego, Gustawa Holoubka, Tadeusza Łomnickiego, Jana Machulskiego i Wojciecha Pszoniaka).

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

4 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© MICHAŁ DOMAŃSKI/ALL INCLUSIVE

Dużą atrakcją HollyŁodzi jest też "łódzki Luwr", czyli miejsce, gdzie Andrzej Wajda kręcił zdjęcia do _ Ziemi obiecanej _. To udostępniona do zwiedzania część Muzeum Miasta Łodzi znajdującego się w Pałacu Poznańskich przy ul. Ogrodowej, dawnej wspaniałej rezydencji burżuazji przemysłowej. Tę reprezentacyjną budowlę z przełomu XIX i XX w. zaprojektowano pierwotnie w oparciu o wzorce renesansu francuskiego. To największy w Polsce pałac fabrykancki. Dzisiaj przybliża się w nim bogatą historię, sztukę i kulturę wielonarodowej stolicy obecnego województwa łódzkiego. Można tutaj podziwiać zabytkowe fabrykanckie pokoje, wspaniałą salę balową i jadalnię. "Zagrały" one także w _ Pożegnaniu jesieni _Mariusza Trelińskiego i serialu _ Kariera Nikodema Dyzmy _.

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

5 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© komiksfestiwal.com

Do Łodzi szczególnie warto przyjechać w październiku ze względu na odbywający się tu od 22 lat Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier (MFKiG). To największa tego typu impreza w naszym kraju i całej Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z Polski i zagranicy. Podczas niej można spotkać się z najsłynniejszymi twórcami komiksowymi, zrobić zakupy na stoiskach targowych, wziąć udział w warsztatach rysunkowych i scenariuszowych czy zwiedzić liczne wystawy. W 2006 r. przy festiwalu narodził się nowy projekt - City Stories, którego głównym założeniem jest tworzenie komiksów rozgrywających się w Łodzi lub mających z nią ścisły związek. Do tego projektu zapraszani są rysownicy i scenarzyści z dwóch krajów (jednym jest zawsze Polska), którzy przyjeżdżają na tygodniowy pobyt do miasta już w maju, aby zwiedzić je pod okiem koordynatora i odnaleźć w nim to, co ich zainspiruje. Jako pierwsi wzięli w nim udział - oczywiście, obok Polaków - Rosjanie, a potem Brytyjczycy,
Francuzi, Włosi, Portugalczycy i Ukraińcy. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Twórców "Contur" i Łódzki Dom Kultury.

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

6 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© MICHAŁ DOMAŃSKI/ALL INCLUSIVE

Mało kto wie, że ziemia łódzka szczyci się najdłuższym w Europie (ponad 2100-kilometrowym!) Łódzkim Szlakiem Konnym im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Biegnie przez 7 parków krajobrazowych, a na jego trasie położonych jest blisko 200 ośrodków jeździeckich, 21 punktów postojowych oraz liczne atrakcje turystyczne. Ze szlaku, oprócz miłośników turystyki konnej, mogą korzystać również rowerzyści i wędrowcy. Tworzą go dwie pętle: wewnętrzna, oplatająca aglomerację łódzką, oraz zewnętrzna, która przebiega przez całe województwo. Dla wygody turystów podzielono je na 20-kilometrowe odcinki. Jeźdźcy i konie poruszają się po nich bezpiecznie dzięki ponad 100 specjalnie oznakowanym przejściom przez drogi samochodowe i linie kolejowe. W najbardziej atrakcyjnych miejscach, m.in. w Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Opactwie Cystersów w Podklasztorzu (na zdjęciu) czy Pałacu w Walewicach, dostępne są elektroniczne przewodniki w języku polskim i angielskim.

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

7 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© MICHAŁ DOMAŃSKI/ALL INCLUSIVE

Odwiedzając województwo łódzkie, koniecznie trzeba zajrzeć do urokliwego i pełnego atrakcji turystycznych, 3-tysięcznego miasteczka termalnego Uniejów, rozciągającego się malowniczo nad Wartą. Termy Uniejów to rozległy całoroczny kompleks termalno-basenowy, który ulokowano u podnóża XIV-wiecznego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Ten ciągle rozbudowywany i unowocześniany obiekt oferuje gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. Znajdują się tu baseny kryte i otwarte oraz zespół odnowy biologicznej ze strefą saun, aromaterapią, tepidarium (salą do odpoczynku z podgrzewaną podłogą i leżakami), gabinetem masażu czy komorą śnieżną. Największą atrakcją tego miejsca są tzw. Łaźnie Kasztelańskie, czyli prawdziwie średniowieczne SPA, oferujące kąpiele w dębowych 6-osobowych baliach z solankową wodą termalną lub z dodatkiem różanych olejków i płatków kwiatów, a nawet w piwie czy czekoladzie.

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

8 / 8

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Obraz
© MICHAŁ DOMAŃSKI/ALL INCLUSIVE

Na koniec warto zajrzeć także do oddalonej o ok. 7 km od Łowicza miejscowości Maurzyce, gdzie w pobliskim skansenie wsi łowickiej znajdują się wspaniałe dzieła kultury lokalnej. Można tu podziwiać tradycyjne budownictwo z XVIII i XIX stulecia m.in. chałupy, kuźnia, lamus, szkoła, stodoły, stajnie, studnie czy przydrożne kapliczki. Domostwa pochodzą z wielu okolicznych wsi - Złakowa Borowego, Złakowa Kościelnego czy Bogorii. W wybranych obiektach organizowane są prezentacje garncarstwa, hafciarstwa czy papieroplastyki. Osoby zwiedzające park etnograficzny w Maurzycach mogą spróbować swoich sił w toczeniu naczyń na kole garncarskim albo wykonywaniu haftów i wycinanek.

Michał Domański/Magazyn All Inclusive/pw/at

[

]( http://www.all-inclusive.com.pl/ )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)