Lot balonem. Niezwykłe przeżycie, które na długo zapamiętasz
Lot balonem to fantastyczna i oryginalna atrakcja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom mocniejszych wrażeń. Świetnie sprawdzi się zarówno jako prezent, jak i jako urozmaicenie innego wydarzenia – warto zaplanować go np. na zaręczyny czy wyjątkową rocznicę. Jest to bowiem jedno z tych niezapomnianych przeżyć, które na długo pozostają w pamięci.
Lot balonem to niezwykłe przeżycie. Nie każdy wie, że w Polsce jest mnóstwo miejsc, gdzie można z niego skorzystać.
Lot balonem w Polsce
Taką ofertę znajdziemy np. w okolicach: Zamościa i Roztocza, Kielc i Gór Świętokrzyskich, zamków na Jurze, Tatr, Bieszczad, Kaszub, ale także największych polskich miast.
W zależności od tego, jakie miejsce wybierzemy na swój pierwszy lot balonem, nasze wrażenia mogą być zupełnie inne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lot balonem nad Marrakeszem. Niezapomniane przeżycie
Następnie należy ustalić termin, ale trzeba mieć świadomość, że lot może odbyć się tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych i atmosferycznych. Dlatego od początku należy liczyć się z ewentualnością zmiany terminu.
Ile kosztuje lot balonem?
Kwestią, która najbardziej nurtuje wszystkie osoby, planujące swój pierwszy lot balonem, jest koszt takiego przedsięwzięcia. Na cenę lotu wpływa szereg czynników. Jest ona uzależniona m. in. od tego, ile osób mieści się w koszu balonu (im więcej uczestników lotu, tym niższa cena za osobę), czy jest to lot indywidualny czy grupowy, czas trwania lotu, a także miejsce startu i lądowania.
Do ceny lotu należy doliczyć także koszty dojazdu na miejsce startu oraz ewentualnego zakwaterowania, jeśli planujemy dłuższy pobyt poza domem.
Lot balonem w większości przypadków trwa ok. godziny. Jest to czas, który pozwala w pełni nacieszyć się niesamowitymi widokami, przeżyć nowe emocje oraz stwierdzić z dużą pewnością, czy jest do atrakcja, którą chcielibyśmy powtórzyć. Standardowej wielkości kosz balona jest w stanie zmieścić od czterech do sześciu osób.
Koszt takiego lotu waha się w granicach 500-700 zł od osoby. Za dłuższy lot widokowy w górach należy przygotować się na większy wydatek, który może sięgać nawet 2000 zł np. za przelot w Tatrach.
Czytaj też: Pokazali zdjęcia z lasu. Aż 50 jajeczek
Jak przygotować się na lot balonem?
Bez względu na to, czy naszym marzeniem jest odbycie zwykłego lotu balonem, czy dłuższego i droższego wariantu nad najbardziej widokowymi miejscami w Polsce, do lotu należy odpowiednio się przygotować.
Wszystkich niezbędnych informacji powinna udzielić nam firma, u której rezerwujemy lot. Do odbycia bezpiecznej i komfortowej wyprawy przydadzą się: zakryte buty na płaskiej podeszwie (starty i lądowania odbywają się zwykle na łąkach), bluza/lekka kurtka z kapturem lub odzież dopasowana do aktualnej pory roku (w górze jest chłodniej niż na ziemi, a okrycie głowy zabezpieczy przed ciepłem emitowanym przez palnik).
Kiedy na lot balonem?
W okresie wiosenno-letnim i jesienią loty balonem odbywają się tylko o wschodzie i zachodzie słońca, w zimie natomiast można startować przez cały dzień.
Przed zaplanowaniem wycieczki, warto wiedzieć, że choć lot trwa ok. godziny, to jego przygotowanie zajmuje drugie tyle. W trakcie przygotowań pasażerowie oczekują na miejscu startu lub pomagają załodze.
Przed startem odbywa się też krótki instruktaż, po którym pasażerowie i załoga wsiadają do kosza. Po zakończonym locie balon nie ląduje w tym samym miejscu, z którego wystartował. Miejsce lądowania jest zwykle oddalone o kilka-kilkanaście kilometrów od miejsca startu. Za balonem jednak podąża samochód, który odbiera pasażerów z miejsca lądowania i odwozi ich do pobliskiego miasta. Lot balonem zwykle wieńczy toast szampanem, który pozwala uczcić to wyjątkowe wydarzenie.