Trwa ładowanie...

Pokazali zdjęcia z lasu. Aż 50 jajeczek

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Piwniczna można zobaczyć dwa niesamowite zdjęcia. Na jednym jest aż 50 maleńkich jajeczek. Na drugim widać, co się z nich wykluło. "Były jajka, są młode" - komentują Lasy Państwowe, które udostępniły post.

Zaskrońce wykluwające się z jaj - zdjęcie ilustracyjneZaskrońce wykluwające się z jaj - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock, fot: HP Eckstein
di2kr9r
di2kr9r

"Właśnie nadszedł czas narodzin nowego pokolenia naszego najpospolitszego gada" - czytamy w opisie zdjęć opublikowanych na Facebooku. Chodzi oczywiście o zaskrońca, który niestety często bywa mylony ze żmiją, a to błąd. Ta druga jest bowiem jadowita.

"Ale cuda", "czad", "jakie fajne sznurowadła" - komentują internauci. Niektórzy w komentarzach opublikowali zdjęcia zaskrońców, które udało im się kiedyś spotkać. Nie mogą wyjść z podziwu na widok pięćdziesiątki nowych gadów.

Zaskrońce w Polsce

Samica zaskrońca składa jaja od czerwca do lipca. Jest ich zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu. Po dwóch miesiącach wykluwają się młode, a długość ich ciała wynosi ok. 15 cm. Co ważne, zaskrońce to węże niejadowite. Dorosłe potrafią osiągnąć długość do nawet 1,5 m. Żywią się płazami i rybami, albo małymi gryzoniami. Lubią przebywać na obszarach podmokłych, bagnistych, niedaleko jezior, na skrajach liściastych lasów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealny czas na wyjazd. "Tutaj nigdy nie będziesz sam na szlaku"

Swoją nazwę zawdzięczają dwóm żółtym, otoczonym czarną obwódką, plamom z tyłu głowy, tj. "za skroniami".

di2kr9r

Czy zaskrońce są groźne?

Nie stanowią zagrożenia dla ludzi, jednak wiele osób o tym nie wie i na widok zaskrońca nie wie, jak zareagować. Zaskrońce w razie zagrożenia wydają głośny syk lub udają martwe, wydzielając nieprzyjemnie pachnącą ciecz. W Polsce zaskrońce są pod ochroną.

Najwięcej zaskrońców w Polsce można zaobserwować wiosną. W kwietniu i maju, gdy zaczynają gody, w nasłonecznionych miejscach można zaobserwować swoiste kłębowiska splecionych ze sobą węży - samicę z kilkoma samcami. Już niedługo zaskrońce zaczną znikać z lasów i bagien. Zimują ukryte w jamach, norach kretów lub pniach.

di2kr9r
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di2kr9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di2kr9r