Trwa ładowanie...
d1eykc1

Lotnisko Amsterdam-Schiphol (AMS)

Największe atrakcje
Lotnisko Amsterdam-Schiphol (AMS)
Region
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Międzynarodowy port lotniczy Amsterdam Schiphol to największe lotnisko Holandii, usytuowane około 20 km na południowy-zachód od centrum stolicy, przy autostradzie A4. Działa od 1916 roku, początkowo było powietrzną bazą wojskową, a udostępnienie go lotnictwu cywilnemu nastąpiło 4 lata później. Rocznie obsługuje aż 48 milionów pasażerów, którzy mogą korzystać z darmowego WiFi na lotnisku oraz stanowisk internetowych.

Amsterdam – pobliskie miasta

Lotnisko Schiphol położone jest w miejscu osuszonego jeziora i dawnego składowiska nieużywanych statków. Na terenie portu lotniczego można znaleźć biura podróży, bank, aptekę, muzeum, a nawet kasyno czy gabinet masażu.

Pobliskie lotniska to Rotterdam, Lelystad oraz Eindhoven, które dzieli od Amsterdamu kilkugodzinna jazda autobusem. Warto je odwiedzić ze względu na liczne atrakcje oraz dogodne połączenia pociagiem oraz autobusowe i samochodowe. Kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Holandii leży Haga, siedziba rządu i rodziny królewskiej. Zwiedzając Holandię, nie można pominąć również pięknych miasteczek uniwersyteckich Leiden oraz Delft, Goudy z uroczym rynkiem czy Keukenhoff – czynnego jedynie wiosną kwiatowego parku.

Amsterdam – loty z Polski

Z Polski do stolicy Holandii najwygodniej jest podróżować bezpośrednio, lotami bez przesiadek, co jest szczególnie popularne wśród osób odwiedzających takie atrakcje, jak coffee shopy czy Dzielnica czerwonych latarni. Najtańsze loty do Amsterdamu można znaleźć w lutym bądź listopadzie – mniejsza ilość turystów gwarantuje wówczas także łatwiejsze poruszanie się po mieście i zwiedzanie muzeów. Warto polować na okazje również w cieplejszych miesiącach. Przykładowo w lipcu da się znaleźć połączenie do Amsterdamu z Katowic, w obie strony, za 205 złotych od osoby. Przelot z Warszawy trwa jedynie około 2 godziny.

Do Schiphol lata się z najczęściej z Gdańska (połączenia obsługują głównie Norwegian, SAS, Wizzair oraz Ryanair), Warszawy (zarówno z Okęcia, jak i Modlina), Krakowa, Szczecina. Można wybrać również loty z Poznania, Wrocławia, Lublina bądź Rzeszowa.

Amsterdam – linie lotnicze i kierunki zagraniczne

Lotnisko Amsterdam-Schiphol obsługuje około 100 linii lotniczych. Ruch powietrzny jest tam tak nasilony, że port w Amsterdamie zajmuje szóste miejsce na świecie pod względem korków. Jeden olbrzymi terminal podzielony został na 3 hale, z których wychodzą pirsy z bramkami oraz rękawami. Poruszanie się pomiędzy pirsami jest możliwe bez konieczności każdorazowego przechodzenia kontroli celnej.

Lotnisko Amsterdam-Schiphol jest czwartym co do wielkości europejskim obiektem tego rodzaju w Europie. Można stąd dolecieć na każdy kontynent, nawet na Grenlandię, choć najpopularniejsze są połączenia w obrębie Europy.

Lotnisko Amsterdam-Schiphol (AMS)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2 h (bezpośredni)/ jazda samochodem: 20 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro

Godziny otwarcia

Całodobowo

Ceny biletów

Od 205 zł/1 os/ w 2 strony

Orientacyjna odległość

1100 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eykc1
d1eykc1
d1eykc1