Trwa ładowanie...

Łotysze pokochali węgorzopodobne pasożyty. "Mają wyjątkowy smak"

Nieopodal bulgoczącego kociołka nad brzegiem rzeki w pobliżu łotewskiego wybrzeża Bałtyku tworzą się niemałe kolejki. Wszystko dlatego, że wiele osób ma ochotę na skosztowanie lokalnego przysmaku, czyli minoga.

Minogi Minogi Źródło: Getty Images, fot: Michael Abramov
doeg6vf
doeg6vf

Minogi to pasożytnicze stworzenia podobne do węgorzy. Przyczepiają się do łososi i śledzi, a następnie wysysają ich krew. Były popularnym pożywieniem w średniowieczu. Później w wielu regionach o nich zapomniano, ale na Łotwie nadal są cenione.

"Wędzone lub gotowane w zupie mają wyjątkowy smak" - tak o minogach mówi Laura Berzina, cytowana przez france24.com.

Ujawniła, że przejechała z rodziną około 100 km tylko po to, by móc zjeść minoga. To pokazuje, jak wiele dla Łotyszy znaczy ten przysmak.

doeg6vf

Emerytowana księgowa z Rygi Natalia Aleksandrowa nie ukrywa, że minogi bardzo jej smakują. "Urodziłam się w Rosji, ale życie na Łotwie sprawiło, że doceniłam to fantastyczne jedzenie" - zaznacza.

Kilogram minogów kosztuje w typowym łotewskim supermarkecie około 30 euro. To prawie cztery razy więcej niż przeciętna cena kilograma wołowiny.

Minogi kojarzone również z rodziną królewską

Dania z minogami do dziś są serwowane koronowanym głowom w królestwie. Jest jednak też smutna historia związana z minogami. Rzekomo objadanie się tymi przysmakami było przyczyną śmierci króla Anglii Henryka I w 1135 roku.

Minogi znalazły się w oficjalnych symbolach nadmorskich miejscowości Łotwy. Komisja Europejska umieściła je nawet na liście produktów spożywczych i napojów z "chronioną nazwą pochodzenia" - obok francuskiego szampana czy też greckiego sera feta.

doeg6vf

''Wodny wampir'' pod lupą naukowców. Żył na Ziemi jeszcze przed dinozaurami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj