Macedonia - magiczny zakątek Bałkanów

Macedonia - magiczny zakątek Bałkanów
Źródło zdjęć: © Mirek Hejnicki /Shutterstock.com

Macedonia należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, tymczasem oferuje światowej klasy zabytki i niezwykłe cuda natury. Co warto zobaczyć w tej części Półwyspu Bałkańskiego? Poznajcie najciekawsze miejsca Macedonii!

Macedonia należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, tymczasem oferuje światowej klasy zabytki i niezwykłe cuda natury. Co warto zobaczyć w tej części Półwyspu Bałkańskiego? Poznajcie najciekawsze miejsca Macedonii!

Kanion Matka znajduje się na zachód od stolicy - Skopje i obejmuje obszar 5000 ha, na którym znajdują się liczne kościółki i monastyry. Charakterystyczne są także jaskinie, z których najdłuższa ma 176 metrów. Leżąca na prawym brzegu rzeki Treski i posiadająca dwa jeziorka, jaskinia Velo, znalazła się na liście kandydatów do nowych 7 cudów świata.

pw/if

1 / 9

Jezioro Ochrydzkie, Macedonia

Obraz
© VR Photos /Shutterstock.com

Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak np. klasztor św. Nauma. Jezioro Ochrydzkie wraz z leżącym nad nim miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

2 / 9

Klasztor św. Nauma, Macedonia

Obraz
© saiko3p /Shutterstock.com

Wspominany wcześniej klasztor św. Nauma, znajduje się na południowy-zachód od miasta Ochryda, niedaleko granicy z Albanią. Jego historia sięga X wieku, gdy został założony przez św. Nauma Ochrydzkiego. Miejsce zachwyca także wyjątkowym położeniem - na skalistym wybrzeżu, tuż nad błękitnym lustrem wody Jeziora Ochrydzkiego.

3 / 9

Ochryda, Macedonia

Obraz
© Branko Jovanovic /Shutterstock.com

Ochryda leży u stóp gór Galiczica i zachwyca bogactwem zabytków. W mieście zachowały się liczne cerkwie, ruiny bazyliki i twierdzy oraz starożytny teatr. Do najbardziej malowniczych należy Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Latem w Ochrydzie odbywają się festiwale m.in. folkloru bałkańskiego i teatralny.

4 / 9

Park Narodowy Mawrowo, Macedonia

Obraz
© VR Photos /Shutterstock.com

Mawrowo *- górski kurort w zachodniej Macedonii - przez okrągły rok jest wypełniony turystami. Latem korzystają z wędrownych szlaków w *Parku Narodowym Mawrowo, zimą szusują na narciarskich trasach. A wszystko w malowniczej okolicy jeziora, leżącego na wysokości 1220 m n.p.m. Zbiornik został sztucznie utworzony, gdy w połowie XX wieku władze zdecydowały, że miasteczku potrzebne jest źródło słodkiej wody.

5 / 9

Zatopiony kościół, Mawrowo, Macedonia

Obraz
© Nikola Spasenoski /Shutterstock.com

By utworzyć jezioro, zdecydowano się zatopić m.in. lokalny kościółek. Niewielka świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja została zbudowana w 1850 roku, by po ponad stu latach znaleźć się całkowicie pod powierzchnią wody. Susze w XX wieku spowodowały jednak, że jej lustro znacznie się obniżyło i na jeziorze można podziwiać nietypową "wysepkę" w postaci kościelnych ruin.

6 / 9

Kuklica, Macedonia

Obraz
© VR Photos /Shutterstock.com

Kuklica, niewielka wieś w północno-wschodniej Macedonii, w gminie Kratowo, słynie z wyjątkowego cudu natury. Znajduje się tu "kamienne miasto", które składa się z ok. 120 filarów, których wysokość dochodzi do 10 metrów. Powstały przed 10 mln lat pod wpływem procesu erozji. Według miejscowych legend kamienne posągi to zamienieni w głazy weselni goście. Lokalni mieszkańcy przekonują, że co roku pojawia się kilka nowych filarów.

7 / 9

Park Narodowy Galiczica, Macedonia

Obraz
© Mila Atkovska /Shutterstock.com

Pasmo górskie Galiczica *znajduje się na granicy Macedonii i Albanii. Malowniczo położone pomiędzy jeziorami Ochrydzkim a Prespańskim, stwarza wymarzone warunki do pieszych wędrówek - widoki z tutejszych szczytów zapierają dech w piersiach. Najwyższe wzniesienie to Magaro (2254 m n.p.m.). *Park Narodowy Galiczica jest domem dla licznych endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

8 / 9

Kokino, Macedonia

Obraz
© VR Photos /Shutterstock.com

Kokino, stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Macedonii, położone jest na górze Taticev Kamen *(1013 m n.p.m.). Znajdują się tu pozostałości megalitycznego obserwatorium astronomicznego, które najprawdopodobniej powstało ok. 1800 roku p.n.e. Miejsce zostało odkryte stosunkowo niedawno, bo w 2001 roku. Trzy lata temu Rząd *Macedonii zgłosił kandydaturę Kokino do wpisu na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

9 / 9

Skopje, Macedonia

Obraz
© ievgen sosnytskyi /Shutterstock.com

W stolicy Macedonii, położonej w kotlinie nad rzeką Wardar, silnie odczuwa się wpływy tureckie. Koniecznie trzeba zajrzeć na tutejszy Stary Targ - na żadnym innym bałkańskim rynku nie ma takiej atmosfery. Zaopatrzeni w lokalne specjały, by odpocząć od miasta, możemy udać się piękną, górską trasą nad Jezioro Ochrydzkie.

pw/if

bałkanymacedoniajezioro ochrydzkie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)