Macedonia - magiczny zakątek Bałkanów
Macedonia należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, tymczasem oferuje światowej klasy zabytki i niezwykłe cuda natury. Co warto zobaczyć w tej części Półwyspu Bałkańskiego? Poznajcie najciekawsze miejsca Macedonii!
Macedonia należy do najrzadziej odwiedzanych krajów w Europie, tymczasem oferuje światowej klasy zabytki i niezwykłe cuda natury. Co warto zobaczyć w tej części Półwyspu Bałkańskiego? Poznajcie najciekawsze miejsca Macedonii!
Kanion Matka znajduje się na zachód od stolicy - Skopje i obejmuje obszar 5000 ha, na którym znajdują się liczne kościółki i monastyry. Charakterystyczne są także jaskinie, z których najdłuższa ma 176 metrów. Leżąca na prawym brzegu rzeki Treski i posiadająca dwa jeziorka, jaskinia Velo, znalazła się na liście kandydatów do nowych 7 cudów świata.
pw/if
Jezioro Ochrydzkie, Macedonia
Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak np. klasztor św. Nauma. Jezioro Ochrydzkie wraz z leżącym nad nim miastem Ochryda zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Klasztor św. Nauma, Macedonia
Wspominany wcześniej klasztor św. Nauma, znajduje się na południowy-zachód od miasta Ochryda, niedaleko granicy z Albanią. Jego historia sięga X wieku, gdy został założony przez św. Nauma Ochrydzkiego. Miejsce zachwyca także wyjątkowym położeniem - na skalistym wybrzeżu, tuż nad błękitnym lustrem wody Jeziora Ochrydzkiego.
Ochryda, Macedonia
Ochryda leży u stóp gór Galiczica i zachwyca bogactwem zabytków. W mieście zachowały się liczne cerkwie, ruiny bazyliki i twierdzy oraz starożytny teatr. Do najbardziej malowniczych należy Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Latem w Ochrydzie odbywają się festiwale m.in. folkloru bałkańskiego i teatralny.
Park Narodowy Mawrowo, Macedonia
Mawrowo *- górski kurort w zachodniej Macedonii - przez okrągły rok jest wypełniony turystami. Latem korzystają z wędrownych szlaków w *Parku Narodowym Mawrowo, zimą szusują na narciarskich trasach. A wszystko w malowniczej okolicy jeziora, leżącego na wysokości 1220 m n.p.m. Zbiornik został sztucznie utworzony, gdy w połowie XX wieku władze zdecydowały, że miasteczku potrzebne jest źródło słodkiej wody.
Zatopiony kościół, Mawrowo, Macedonia
By utworzyć jezioro, zdecydowano się zatopić m.in. lokalny kościółek. Niewielka świątynia pod wezwaniem św. Mikołaja została zbudowana w 1850 roku, by po ponad stu latach znaleźć się całkowicie pod powierzchnią wody. Susze w XX wieku spowodowały jednak, że jej lustro znacznie się obniżyło i na jeziorze można podziwiać nietypową "wysepkę" w postaci kościelnych ruin.
Kuklica, Macedonia
Kuklica, niewielka wieś w północno-wschodniej Macedonii, w gminie Kratowo, słynie z wyjątkowego cudu natury. Znajduje się tu "kamienne miasto", które składa się z ok. 120 filarów, których wysokość dochodzi do 10 metrów. Powstały przed 10 mln lat pod wpływem procesu erozji. Według miejscowych legend kamienne posągi to zamienieni w głazy weselni goście. Lokalni mieszkańcy przekonują, że co roku pojawia się kilka nowych filarów.
Park Narodowy Galiczica, Macedonia
Pasmo górskie Galiczica *znajduje się na granicy Macedonii i Albanii. Malowniczo położone pomiędzy jeziorami Ochrydzkim a Prespańskim, stwarza wymarzone warunki do pieszych wędrówek - widoki z tutejszych szczytów zapierają dech w piersiach. Najwyższe wzniesienie to Magaro (2254 m n.p.m.). *Park Narodowy Galiczica jest domem dla licznych endemicznych gatunków roślin i zwierząt.
Kokino, Macedonia
Kokino, stanowisko archeologiczne w północno-wschodniej Macedonii, położone jest na górze Taticev Kamen *(1013 m n.p.m.). Znajdują się tu pozostałości megalitycznego obserwatorium astronomicznego, które najprawdopodobniej powstało ok. 1800 roku p.n.e. Miejsce zostało odkryte stosunkowo niedawno, bo w 2001 roku. Trzy lata temu Rząd *Macedonii zgłosił kandydaturę Kokino do wpisu na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Skopje, Macedonia
W stolicy Macedonii, położonej w kotlinie nad rzeką Wardar, silnie odczuwa się wpływy tureckie. Koniecznie trzeba zajrzeć na tutejszy Stary Targ - na żadnym innym bałkańskim rynku nie ma takiej atmosfery. Zaopatrzeni w lokalne specjały, by odpocząć od miasta, możemy udać się piękną, górską trasą nad Jezioro Ochrydzkie.
pw/if