Trwa ładowanie...

Machu Picchu - zagrożony cud świata

Machu Picchu, najlepiej zachowane miasto Inków i jeden z siedmiu nowych cudów świata, jeszcze nigdy nie było tak bliskie zagłady. Grozi mu zadeptanie przez turystów, których z roku na rok przybywa tu coraz więcej. Gwoździem do trumny może okazać się budowane w okolicy lotnisko, którego otwarcie zapowiada się na 2017 rok.

Machu Picchu - zagrożony cud świataŹródło: licencja Creative Commons, flickr.com: Körschgen
d2tckwt
d2tckwt

Machu Picchu, najlepiej zachowane miasto Inków i jeden z siedmiu nowych cudów świata, jeszcze nigdy nie było tak bliskie zagłady. Grozi mu zadeptanie przez turystów, których z roku na rok przybywa tu coraz więcej. Gwoździem do trumny może okazać się budowane w okolicy lotnisko, którego otwarcie zapowiada się na 2017 rok.

Miliony na świętej górze

Raporty dotyczące liczby turystów odwiedzających tę niezwykłą atrakcję są alarmujące od lat. Jeszcze w 2000 roku nie przekraczała ona 500 tys. rocznie, ale rozwój transportu i możliwości taniego podróżowania po świecie sprawiły, że zaczęła ona wzrastać w zastraszającym tempie. Według Peruwiańskiego Ministerstwa Turystyki w 2010 roku Machu Picchu chciało zobaczyć 1,7 mln osób, a rok później przybyło tu aż 2,3 mln turystów. Na szczęście pod wpływem nacisków UNESCO (atrakcja od 30 lat widnieje na światowej liście dziedzictwa) postanowiono ograniczyć dzienną liczbę zwiedzających do 2500 osób dziennie.

Nowe lotnisko z myślą o turystach

Niestety decyzja o ograniczeniu zwiedzających wyklucza się z planami wybudowania nowego lotniska w pobliskim mieście Chinchero, oddalonym 30 km od Ollanta Humala oficjalnie poparł projekt w zeszłym roku. Jak powiedział, na budowę nowego obiektu zdecydowano się aby móc przyjmować większą liczbę turystów. Co więcej, inwestycja ma pomóc w zwalczaniu biedy przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla kultury prekolumbijskiej. - Nowe lotnisko oznacza nie tylko więcej przyjezdnych, ale także nowe miejsca pracy i pomoc dla lokalnych społeczności - powiedział Humala. Inwestycja pochłonie 460 mln dolarów.

d2tckwt

Airbusy nad Cuzco

Obecnie region Machu Picchu *obsługuje lotnisko Alejandro Velasco Astete w Cuzco*. Ze względu na położenie liczba lotów jest jednak mocno ograniczona. Nowy port lotniczy, który ma nosić nazwę Chinchero-Cusco International Airport, będzie mógł przyjmować duże samoloty pasażerskie, takie jak Airbus A380 i Boeing 757, które na pokład zabierają setki osób.

Obawy UNESCO

Międzynarodowa organizacja UNESCO już wcześniej upominała władze, aby nie zapominały o należytej konserwacji zabytkowego kompleksu. Obawy przed szkodliwym wpływem turystów pojawiły się na nowo wraz z ogłoszeniem decyzji o budowie kolejnego portu lotniczego w regionie. Dodatkowo w Cuzco i okolicy powstaje coraz więcej hoteli - miasto zaczyna być jednym wielkim ośrodkiem turystycznym. Napływ odwiedzających w 2017 roku z pewnością jeszcze bardziej nakręci szkodliwy biznes. Można odnieść wrażenie, że władze myśląc o korzyściach finansowych zapominają, że zbyt duży napływ turystów może zniszczyć to, po co tak naprawdę tu przyjeżdżają.

Machu Picchu, odkryte w 1911 roku przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama, jest spuścizną kultury Inków i największą atrakcją Peru. Miasto, wybudowane w XV w., znajduje się na wysokości 2 500 m n.p.m. Wycieczkę do Machu Picchu zaczyna się z oddalonego o 112 km Cuzco. Dystans ten można pokonać pociągiem, autobusem lub pieszo.

if/pw

d2tckwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tckwt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj