Magiczne miejsca świata
Są takie miejsca, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Niektóre zachwycają naturą, inne architekturą. Wszystkie mają w sobie magię, która przyciąga miliony turystów. Oto kilka z nich.
Guilin, Chiny
Chińskie malarstwo i poezja od stuleci czerpały inspirację z krasowego pejzażu okolic Guilin. Powstanie tych formacji datuje się na czterysta milionów lat temu, kiedy to na dnie morza gromadziły się osady wapienne. Wytworzone w ten sposób skały wypiętrzyły się około 180 milionów lat temu. Poddane działaniu wody i powietrza zaczęły ulegać erozji, która nadała im dzisiejsze niezwykłe kształty.
Zahara de la Sierra, Hiszpania
U podnóża ruin średniowiecznego mauretańskiego zamku w Andaluzji, krainie w południowej Hiszpanii, leży małe, otoczone zielonymi pastwiskami i oliwnymi gajami miasteczko Zahara de la Sierra – jedno ze słynnych andaluzyjskich „pueblos blancos”, czyli „białych miast”. Najważniejszą rośliną uprawną w regionie są oliwki; ich plantacje zajmują 1,6 miliona ha dolin oraz pagórkowatych zboczy. Lasy i góry obfitują w liczne gatunki zwierząt i roślin, czasami bardzo rzadkich, a ludzie mieszkają tu od zarania dziejów, o czym świadczą słynne malowidła skalne w jaskini La Pileta.
(www.100miejsc.pl)
Kapadocja, Turcja
Ten surrealistyczny, baśniowy krajobraz, między Urgüp a Nevsehir: grzyby skalne z kapeluszami i tufowe stożki, w których wykuto domy, wyrzeźbiła sama natura deszczem i wiatrem. Z małą pomocą dłuta w ręku człowieka. Kapadocja to kraina położona w Turcji, we wschodniej części Anatolii Środkowej. Jej wizytówką jest Göreme. Można zamieszkać tam w jednym z licznych pensjonatów - wydrążonych pieczarach, które z okienkami wyglądają jak ogromne kopce termitów. W czasach Bizancjum pustelnicy wykuwali w skałach samotnie. Mnisi łączyli się w większe grupy i kuli świątynie ozdabiając je freskami przedstawiającymi postaci świętych i sceny biblijne.
Meteory, Grecja
Pionowe skały w kształcie maczug i szpikulców wydają się niedostępne. A jednak na ich szczytach wybudowano klasztory. Do wielu z nich mnisi dostają się w koszach wciąganych na linach. Część jest osiągalna dla turystów, szczyt zdobywa się wchodząc po stromych schodach. Na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Kręcono tu liczne filmy, m.in. jeden z odcinków Bonda - "Tylko dla twoich oczu" czy film akcji "Sky Riders".
Mont Saint-Michel, Francja
Mont-Saint-Michel jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc we Francji. Jest to wyspa, którą pomimo niebezpieczeństw, co roku odwiedza ponad 100 tys. turystów. Zatoka, nad którą rozciąga się wysepka, podlega zjawisku ruchomych piasków, opisanych przez Victora Hugo.
Wodospad Niagara, Kanada/USA
Niagara położona jest na granicy USA i Kanady. Ma 50 metrów wysokości i w sumie 1200 metrów szerokości. Przez wodospad przepływają 2 tryliony litrów wody na godzinę. Znacznie lepszy widok jest od strony kanadyjskiej. Szczególnie romantycznie wodospad wygląda o zmroku. Podświetlają go światła w kolorach tęczy.
Zatoka Ha Long, Wietnam
Żaden pobyt w północnej części Wietnamu nie może odbyć się bez wizyty w Vinh Ha Long (Zatoka Ha Long). To jeden z cudów natury współczesnego świata, zapewne najbardziej spektakularny krajobraz w Wietnamie. Na zatoce rozsianych jest ok. 1900 skalistych wysp i wysepek. Większość z nich ma formę wapiennych słupów wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię turkusowej wody. W skałach widnieją liczne jaskinie i groty. Zbocza porasta gęsty, soczysto-zielony las tropikalny.
Klify Moheru, hr. Clare, Irlandia
Klify Moheru to wyjątkowo spektakularny odcinek wybrzeża Oceanu Atlantyckiego w zachodniej części Irlandii, w hrabstwie Clare. Klif ma około 8 km długości, a w najwyższym miejscu osiąga wysokość 203 m. Linię klifu urozmaicają liczne cyple i zatoki. Klify są niebezpieczne, co roku kipi ąca woda porywa kilka osób. Nie należy zbaczać z wytyczonych szlaków.
Kanion Antylopy, USA
Krajobraz Ameryki Północnej obfituje w malownicze formacje skalne. Jedną z nich jest szczelinowy Kanion Antylopy. Leży na terenie rezerwatu plemienia Nawaho, w stanie Arizona. Wyjątkowe formy powstały na skutek tzw. błyskawicznych powodzi, podczas których woda wyrzeźbiła w piaskowcu prawdziwe cuda.