Trwa ładowanie...
d491k0m

Mają wyrzuty sumienia z powodu urlopu. Polacy są niewiele lepsi

Według najnowszych badań Japończycy zajmują ostatnie miejsce na świecie, jeśli chodzi o wykorzystywanie przez pracowników urlopu wypoczynkowego. Poczucie winy wobec pracodawcy sprawia, że korzystają tylko z połowy przysługujących im dni. Jak na ich tle wypadają Polacy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japończycy z powodu poczucia winy wykorzystują średnio połowę przysługujących im dni urlopowych
Japończycy z powodu poczucia winy wykorzystują średnio połowę przysługujących im dni urlopowych (Shutterstock.com)
d491k0m

Wyrzuty sumienia z powodu urlopu? Okazuje się, że boryka się z nimi ponad 60 proc. Japończyków. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez serwis podróżniczy Expedia. Wzięło w nim udział ponad 15 tys. osób z 30 krajów.

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wykorzystują średnio tylko połowę dni urlopowych - to najmniej ze wszystkich badanych nacji. Zjawisko jest niepokojące (niektórzy mówią o pladze), dlatego władze Japonii oraz firmy podejmują kroki, aby walczyć z pracoholizmem, który prowadzi do coraz częściej spotykanego zjawiska "karoshi", czyli śmierci z przepracowania.

Przed Japonią jeszcze długa droga, by coś się poprawiło w tej kwestii, choć widać już pierwsze efekty. Inne badanie, sprawdzające, z jakich powodów obywatele tego kraju zmieniają pracę, wskazuje na chęć uzyskania przez nich większej liczby wolnych godzin.

Shutterstock.com
Podziel się

Jak na tle Japończyków wypadają Polacy?

Okazuje się, że Polacy też mają problem z pełnym wykorzystywaniem urlopu wypoczynkowego. Tylko 29 proc. z nas korzysta z niego na bieżąco i chciałoby mieć więcej wolnych dni. Ponad połowa naszych rodaków ma mniejsze lub większe zaległości w tej kwestii. W przypadku 31 proc. osób kilka dni wolnych przechodzi na kolejny rok, a 20 proc. z nas ma bardzo dużo zaległego urlopu.

d491k0m

Z jakiego powodu go nie wykorzystujemy? Okazuje się, że często ze strachu. Obawiamy się np., że szef oceni nas jako mniej ambitnych, co zmniejszy nasze szanse w wyścigu o awans czy podwyżkę. Inną przyczyną jest to, że z punktu widzenia przełożonego nigdy nie ma dobrego momentu na udzielenie urlopu. Co ciekawe, nasi rodacy nie są za bardzo zainteresowani ewentualną rekompensatą pieniężną za niewykorzystane dni wolne. Wychodzimy z założenia, że warto mieć "odłożony" urlop na nieoczekiwane okoliczności

Urlop po amerykańsku

Z przygotowanego w 2016 r. raportu Center for Economic and Policy Research wynika, że Stany Zjednoczone są jedynym rozwiniętym krajem na świecie, w którym prawo nie gwarantuje pracownikom ani jednego dnia płatnego urlopu wypoczynkowego. W tym kraju panuje tzw. "dziki" kapitalizm.

W efekcie pracodawcy podchodzą do tematu dosyć swobodnie. Niektórzy pracodawcy oferują pracownikom kilka dni wolnych w roku, a niektórzy nie chcą płacić za urlop w ogóle. Statystyki są zatem opłakane. Z raportu wynika aż 25 proc. obywateli USA nie posiada wcale płatnych dni wypoczynkowych.

d491k0m

Źródło: TVN24 BiS

Zobacz też: Polacy pracują ponad 60 godzin tygodniowo

d491k0m

Podziel się opinią

Share

d491k0m

d491k0m