Majotta - francuska wyspa na Oceanie Indyjskim

Majotta - francuska wyspa na Oceanie Indyjskim
Źródło zdjęć: © David Stanley / Flickr.com (CC BY 2.0)

Choć Majotta nie leży na terenie Europy, ma z nią wiele wspólnego. Obowiązującą walutą jest tam euro, zaś jej mieszkańcy na podstawie dowodu osobistego mogą podróżować do większości krajów na Starym Kontynencie. Poznajcie niewielką wyspę, położoną w egzotycznym rejonie świata.

Choć Majotta nie leży na terenie Europy, ma z nią wiele wspólnego. Obowiązującą walutą jest tam euro, zaś jej mieszkańcy na podstawie dowodu osobistego mogą podróżować do większości krajów na Starym Kontynencie. Poznajcie niewielki archipelag, położony w egzotycznym rejonie świata.

Majotta położona jest w archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim, w połowie drogi między Madagaskarem a Mozambikiem. Wielkością jest zbliżona do Malty - powierzchnia wynosi 376 km kw. Jej terytorium składa się z trzech wysepek - Grande Terre, na której znajduje się główne miasto Mamoudzou, Pamanzi (Petite Terre), gdzie zlokalizowane jest lotnisko oraz niewielkiej, skalistej Dzaoudzi, która pełniła kiedyś rolę stolicy, a dzisiaj jest połączona z Petite Terre groblą.

wg

1 / 5

Majotta - "europejska" wyspa na Oceanie Indyjskim

Obraz
© David Stanley / Flickr.com (CC BY 2.0)

Majotta wraz z całym archipelagiem została zajęta przez Francuzów w 1843 r. Jako jedyna wyspa Komorów, w referendum przeprowadzonym w 1974 r., opowiedziała się za pozostaniem w ścisłej relacji z Francją. Związek Komorów nie chciał pogodzić się z utratą terytorium, dlatego zgłosił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o rozstrzygnięcie sporu. Większość członków przyznała afrykańskiemu krajowi prawo do Majotty, jednak Francuzi zawetowali to postanowienie. W kolejnym referendum w 2009 r., 95 proc. mieszkańców z liczącej ponad 200 tys. osób wyspy wyraziło chęć pozostania częścią europejskiego państwa. W 2011 r. Majotta zmieniła status ze zbiorowości zamorskiej na departament zamorski Francji. Od 1 stycznia 2014 r. stała się oficjalnie częścią Unii Europejskiej. Jest tym samym jej najbardziej odległym terytorium.

2 / 5

Majotta - "europejska" wyspa na Oceanie Indyjskim

Obraz
© Stefano Ember / Shutterstock.com

Językiem urzędowym na *Majotcie *jest francuski. Ponadto w użyciu jest dialekt języka _ suahili _ - _ maore _. Dominującą religią jest islam, który wyznaje ok. 99 proc. mieszkańców wyspy. Odkąd jest ona częścią Unii Europejskiej, w wielu kwestiach jej prawo musiało zostać dostosowane do tego, jakie funkcjonuje we Wspólnocie. Na wyspie nie używano dotąd powszechnie dowodów osobistych czy paszportów, więc w rejestrach figurowała tylko niewielka grupa obywateli. Większość z nich nie wiedziała nawet, jaka jest ich data urodzenia, więc urzędnicy przypisywali im fikcyjne, przybliżone daty. Co ciekawe, do głosowania w referendum nie był potrzebny żaden dokument. Wymogi złagodzono - wystarczyło, że dwie osoby w lokalu potwierdziły tożsamość głosującego.

3 / 5

Mamoudzou - atrakcje

Obraz
© David Stanley / Flickr.com (CC BY 2.0)

Stolicą Majotty jest liczące ok. 80 tys. mieszkańców Mamoudzou, które leży na głównej wysepce - Grande-Terre. Do niedawna było współstolicą terytorium, razem z leżącym na sąsiedniej wyspie Petite-Terre miastem Dzaoudzi. Jednak po przekształceniu obszaru w 101. departament Francji, Mamoudzou stało się jedyną siedzibą władz. Centralnym punktem w mieście jest przystań promowa. Z tego miejsca jest też zaledwie kilka kroków do biura informacji turystycznej, hotelików czy największego bazaru. Stąd wyruszają też mikrobusy do mniejszych miejscowości. W krajobrazie Grande-Terre wyróżniają się cztery sięgające 600 metrów wzniesienia. Najciekawsze z nich to Choungui, w którego pobliżu znajduje się najładniejsza i najlepiej zagospodarowana plaża na wyspie - Ngouja.

4 / 5

Dzaoudzi - atrakcje

Obraz
© Stefano Ember / Shutterstock.com

Z Grande Terre na Dzaoudzi *można dostać się promem, a przeprawa trwa ok. 15 min. Stąd można ruszyć na wyprawę do jednej z największych atrakcji na Majotcie - okrągłego jeziora, znajdującego się w dawnym kraterze wulkanicznym, o nazwie *Dziani Dzaha. Wspinaczka od jego podstawy do akwenu zajmuje kilkanaście minut. Z tego miejsca jest też wytyczona trasa do pięknej plaży Moya.

5 / 5

Majotta - "europejska" wyspa na Oceanie Indyjskim

Obraz
© David Stanley / Flickr.com (CC BY 2.0)

Na Majotcie są zauważymy kolorowe domki o nazwie _ bangas _, które rozsiane są po całej dependencji, w tym na Dzaoudzi. Żyją w nich kawalerzy, którym obyczaj każe opuścić rodzinny dom. Intensywne kolory zbudowanych przez nich chatek mają zainteresować potencjalne kandydatki na żony.
Jak dostać się ma Majottę?
Na wyspę dolecimy z Warszawy, z międzylądowaniem w Paryżu, od ok. 3600 zł w dwie strony.

wg

francjakomoryocean indyjski

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)