Trwa ładowanie...

Malta. Atrakcje. Co poza Vallettą warto zobaczyć?

Malta, choć zlokalizowana jest tak blisko, nadal pozostaje dla wielu Polaków zagadką. Kojarzona jest ze swoją malowniczą stolicą Vallettą i niedawną obecnością Brytyjczyków. Wyspa, a w zasadzie archipelag, to jednak coś więcej. Atrakcje są na wyciągnięcie ręki.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Malta. Atrakcje. Co poza Vallettą warto zobaczyć?Źródło: Shutterstock.com
d2bv5kf
d2bv5kf

Północna Malta – atrakcje

Na archipelag Wysp Maltańskich składają się trzy wyspy zamieszkałe – Malta, Gozo i Comino, a także trzy małe wyspy i cztery mikro wyspy. Administracyjnie wszystkie należą do Republiki Malty. To jednak główna i największa wyspa ściąga najwięcej turystów.

Turystyka na Malcie rozwija się przede wszystkim na północy wyspy, gdzie znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych, między innymi dla rodzin. Dzieciaki z pewnością chętnie udadzą się Narodowego Akwarium Malty, które znajduje się w miejscowości Qawra. Zobaczyć tam można rekiny, koniki morskie i pokolce królewskie, czyli gatunek, którego przedstawicielem jest rybka Dory z kultowej animacji "Gdzie jest Nemo?". Nie lada atrakcją będzie również Popeye Village, czyli wioska popularnego komiksowego osiłka. Osada powstała na potrzeby filmu, który kręcono w latach 80. Mimo porażki produkcji sceneria okazała się hitem i dziś zbiór kolorowych domków usytuowanych na skalistym brzegu stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Malty.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Mniej więcej na środku wyspy Malta, na wzgórzu znajduje się malownicza miejscowość Mdina, której historia sięga czasów starożytnych. Na początku naszej ery gościła św. Pawła Apostoła, a później stanowiła twierdzę Normanów, którzy wybudowali wokół niej mury i fosę. Dziś mieszka tam niespełna 300 osób, a uliczki wypełnia spokój i błoga cisza.

d2bv5kf

Malta dla miłośników historii i natury

Wycieczka na Maltę to również dobry pomysł dla turysty z duszą odkrywcy. Nie brak tu bowiem śladów historii ani tajemniczych zakątków.

W pierwszej kolejności warto wymienić najważniejsze zabytki Malty, czyli megalityczne świątynie usiane na wyspach – Malcie i Gozo. Budowle pochodzą z 3500–2500 roku p.n.e., ale niewiele wiadomo o tym, kto i dlaczego je wybudował. Na ścianach wielu budynków znajdują się reliefy, a ich konstrukcja osadzona została na planie trójlistnej koniczyny.

Miłośnicy nurkowania mogą wybrać się w podwodną wędrówkę przy wybrzeżu Malty. A znajdą tam nie tylko ciekawą faunę, ale również kilka niespodzianek takich jak kotwica, która według legendy miała pochodzić z rozbitego o skały wyspy statku ze św. Pawłem na pokładzie, a także pomnik Jezusa – dzieło rzeźbiarza Alfreda Camilleri Cauchi ustawione na dnie morza na pamiątkę wizyty Jana Pawła II na Malcie w 1990 roku. Innym podwodnym skarbem w okolicy jest Wrak Rozi, czyli brytyjskiej łodzi podwodnej z 1958 roku, która w latach 80. weszła w skład floty Malty, a po wycofaniu z eksploatacji zatopiona.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Podczas wakacji na Malcie parto poszukać również niesamowitych form skalnych, które występują na linii brzegowej, przeplatając się z malowniczymi plażami. Do najpopularniejszych atrakcji zaliczyć można Azure Window i Blue Grotto, czyli wyżłobione przez morską wodę bramy w skałach. Azure Window znajduje się w zachodniej części wyspy Gozo, a Blue Grotto na południu wyspy Malta.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Malta – błogi odpoczynek na plaży

Jedną z najpopularniejszych plaż Malty jest Gnejna Beach zlokalizowana w zatoce o tej samej nazwie. Plażę otaczają malownicze skały z wapienia i gliny, a na ich szczycie znajdują się dwie wieże warowne, Ta' Lippija i Ghajn Tuffieha. Obok plaży Gnejna znajduje się jeszcze jedna mniejsza plaża zarezerwowana dla nudystów.

Kolejna propozycja miejsca do plażowania na Malcie to Armier Bay. Znajdująca się tu plaża jest bardzo spokojna. Odwiedzają ją głównie tubylcy, a czasem również nieliczni turyści. Plażę oblewają spokojne i transparentne wody Morza Śródziemnego.

d2bv5kf

Zatoka św. Pawła kryje w sobie uroczą plażę skalisto-piaszczystą, która przyciąga wielu turystów. Znajduje się w pobliżu znanej miejscowości turystycznej Bugibba. Wieczorem funkcjonują tu dziesiątki knajpek, w których można dobrze zjeść i napić się wyśmienitego wina.

Malta – garść informacji praktycznych

Wybierając się na wczasy na Malcie, warto sięgnąć po podstawowe informacje na temat archipelagu. Przede wszystkim stolicą Malty jest urokliwa Valletta. Jest to niewielkie miasteczko usytuowane na wschodnim wybrzeżu wyspy.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Międzynarodowe lotnisko Malty zlokalizowane jest w południowej części wyspy, zaledwie 8 km od stolicy. Transfer do kurortów nie będzie trudny. Wybrać można spośród busów linii X1, X2, X3 i X4. Poza tym można złapać taksówkę, która dowiezie do celu za 10 – 12 euro lub wynająć samochód.

Pogoda na Malcie to jedna z największych jej zalet. Słonce świeci tu przez 300 dni w roku, a temperatura w ujęciu rocznym waha się w nieznacznym stopniu. Latem osiąga 30 st. C, zimą za dnia spada natomiast maksymalnie do 14 st. C.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2bv5kf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bv5kf