Trwa ładowanie...

Malta – najbardziej słoneczna wyspa Europy

Malta od wielu lat cieszy się popularnością wśród turystów z całego świata. Kusi interesującymi zabytkami i wspaniałą pogodą – niemal 300 słonecznych dni w roku – średnia dzienna temperatura w najzimniejszych miesiącach nie spada poniżej 15 °C. Z Polski to tylko 3 godziny lotu (siatka połączeń z lotnisk w całym kraju pozwala wybrać naprawdę dogodne terminy), a na miejscu czekają piękne widoki i liczne atrakcje. Wszystko to sprawia, że Malta jest świetnym kierunkiem zarówno na przedłużony weekend, jak i dwutygodniowy urlop.

Płatna współpraca z wakacje.pl
 Widok na Vallettę, stolicę Malty Widok na Vallettę, stolicę MaltyŹródło: Adobe Stock, fot: Konstantin Kalishko
d4kf0q8
d4kf0q8

Sezon na Malcie trwa przez cały rok. Owszem, w lipcu i sierpniu obłożenie jest dość duże, jednak nawet zimą i jesienią chętnych na wizytę nie brakuje. Zimą pogoda jest tu taka, jak w miesiącach wiosennych w Polsce. Panują więc idealne warunki na trekking, zwiedzanie licznych zabytków i zgubienie się w pięknych wąskich uliczkach Valletty czy Mdiny. Z kolei latem temperatura rośnie i poznawanie atrakcji warto połączyć z plażowaniem. Nie bez znaczenia pozostaje również to, że w biurach podróży atrakcyjne oferty wyjazdów na Maltę można znaleźć przez cały rok!

Malta wielokulturowa

 Adobe Stock
Birgu, znane również jako Vittoriosa. Wraz z dwoma innymi miastami, Isla i Bormla, tworzą wyjątkowe maltańskie trójmiasto, które stanowi obowiązkowy punkt turystyczny na mapie całej wyspy.Źródło: Adobe Stock

Malta to niewielkie państwo wyspiarskie (jedno z najmniejszych w Europie) o bogatej historii liczącej tysiące lat. To właśnie na Malcie można znaleźć najstarsze budowle na świecie (starsze niż egipskie piramidy!). Przez stulecia wyspy maltańskie znajdowały się pod panowaniem Fenicjan, Rzymian, Arabów, Królestwa Sycylii, Zakonu Maltańskiego czy Wielkiej Brytanii. Do dziś ta wielokulturowość ma odbicie w języku, kuchni czy zabytkach Malty. W spadku po Brytyjczykach zostały tu język angielski jako drugi urzędowy, ruch lewostronny czy charakterystyczne czerwone budki telefoniczne. Wpływy włoskie można wyczuć w kuchni, arabskie widać z kolei w architekturze (uwagę zwracają m.in. drewniane zamknięte balkony). Z bogatą historią i wielokulturowością warto zapoznać się bliżej, odwiedzając jedno z muzeów, np. Narodowe Muzeum Archeologiczne czy Narodowe Muzeum Wojny.

Plażowanie na Malcie i inne wodne atrakcje

 Adobe Stock
Błękitna Laguna – cieśnina na Malcie, między wyspami Comino i Cominotto. Jej turkusowe i krystaliczne wody oraz odosobniona lokalizacja sprawiają, że jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Malty.Źródło: Adobe Stock

Linia brzegowa Malty jest dość urozmaicona, licznie występują tu zatoki i półwyspy. Część plaż jest skalista, wiele z nich zachwyca jednak drobnym, ciepłym piaskiem. Nie da się ukryć – śródziemnomorski klimat sprzyja plażowaniu!

d4kf0q8

Do najpiękniejszych plaż należy Golden Bay na zachodnim wybrzeżu wyspy Malta. Pokrywa ją piasek o czerwonawym odcieniu i oblewają krystalicznie czyste wody. Znajduje się w zatoce, jest więc osłonięta przed falami z otwartego morza i przed silnymi wiatrami. Nic więc dziwnego, że przyciąga miłośników kąpieli i opalania. Można tu też liczyć na spektakularne zachody słońca. Interesującą alternatywą jest plaża Ramla Bay na wyspie Gozo. Pokryta pomarańczowo-czerwonym piaskiem (który przepięknie kontrastuje z błękitną wodą) kusi spokojem i malowniczą scenerią. Jest popularna zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi oraz osób, które szukają bardziej kameralnych miejsc na wypoczynek. Na zachodzie wyspy Gozo jeszcze do niedawna znajdowała się też najbardziej rozpoznawalna atrakcja Republiki Malty, czyli wznoszącą się nad wodą skała Lazurowe Okno. Mimo że zawaliła się w 2017 roku, to miejsce wciąż przyciąga turystów szukających malowniczych widoków.

Jednym z symboli Malty jest również Błękitna Laguna na wyspie Camino. Plaża jest niewielka, jednak jej turkusowe wody i otoczenie w postaci skalnych klifów sprawiają, że należy do najważniejszych atrakcji kraju. To też miejsce idealne do pływania i snorkelingu. Warto bowiem pamiętać, że wyspy maltańskie to jeden z najlepszych punktów do nurkowania w basenie Morza Śródziemnego. Na śmiałków czekają ukryte pod wodą interesujące formacje skalne, wraki statków i całe bogactwo podwodnego życia.

 Adobe Stock
Błękitna Grota to monumentalna jaskinia wyrzeźbiona przez fale morskie, która znajduje się w południowej części Malty.Źródło: Adobe Stock

W czasie wizyty na Malcie koniecznie trzeba też wybrać się na niezwykły rejs łódką do błękitnej groty. Blue Grotto to kompleks jaskiń na południowo-zachodnim wybrzeżu Malty. Groty powstały w wyniku działania morskiej wody na masywne wapienne klify. Najwyższa wznosi się na wysokość ponad 40 metrów i ma głębokość 26 metrów. W czasie rejsu łódka wpływa do poszczególnych jaskiń, dzięki czemu można podziwiać niesamowite stalaktyty i inne formacje. Aż trudno uwierzyć, że wszystko to jest dziełem natury! Blue Grotto najlepiej oglądać z poziomu wody, ale piękne widoki rozpościerają się również z góry, z jednego z pobliskich punktów widokowych.

d4kf0q8

Maltańskie atrakcje dla miłośników mocnych wrażeń

Na Malcie coś dla siebie znajdą również poszukiwacze atrakcji, które powodują potężny wyrzut adrenaliny. Ogromną popularnością cieszy się wspinaczka na skałkach na wyspie Gozo – to świetny kierunek zarówno dla zaawansowanych, jak i zupełnie początkujących adeptów tego sportu. Działa tu kilka atestowanych klubów organizujących wspinaczkę o różnym stopniu trudności – dostarczają też cały niezbędny sprzęt i zapewniają przeszkolenie. W końcu poza piaszczystymi plażami na Malcie nie brakuje też majestatycznych klifów, z których rozpościerają się niezapomniane widoki (niektóre punkty wspinaczkowe znajdują się w pobliżu wspomnianego już Blue Grotto)!

Jedną z najnowszych atrakcji jest z kolei Łamacz Fal (Seabreacher), czyli połączenie nurkującej motorówki z… trampoliną. Pasażerowie wsiadają do specjalnej łodzi w kształcie rekina, która następnie zaczyna wykonywać na wodzie najróżniejsze ewolucje: nurkuje, skacze wysoko ponad taflę wody, obraca się z dużą prędkością. Nad maszyną panuje doświadczony pilot, a wycieczka trwa około 20 minut. To zdecydowanie coś dla miłośników mocnych wrażeń!

Valletta – ogromne muzeum na świeżym powietrzu

 Adobe Stock
Widok z lotu ptaka na Vallettę.Źródło: Adobe Stock

Valetta, stolica Malty, została założona przez Rycerzy Świętego Jana (zwanych też Zakonem Maltańskim) w 1565 roku. To jedna z najmniejszych europejskich stolic i zarazem jedno z najbardziej niezwykłych miast na naszym kontynencie. Może być śmiało nazwana muzeum pod gołym niebem, ponieważ na niewielkiej powierzchni znajduje się tu aż 320 zabytków! Czyni to ją jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Nic dziwnego, że w całości została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oszałamia wąskimi uliczkami, barokową architekturą i imponującymi fortecami. Koniecznie trzeba zobaczyć fort św. Elma, Bibliotekę Narodową, pałac Casa Rocca Piccola, pałac Wielkiego Mistrza czy konkatedrę św. Jana (najsłynniejszą świątynię na wyspie). Warto tu też po prostu udać się na spacer bez z góry wytyczonej trasy, spontanicznie skręcać w wąskie uliczki, podziwiać niezwykłą architekturę, oglądać kolorowe drzwi. Okazji do zachwytów na pewno nie zabraknie!

d4kf0q8

Ciche miasto i kolorowa wioska rybacka

 Adobe Stock
Tradycyjne kolorowe łodzie luzzu w porcie śródziemnomorskiej wioski rybackiej MarsaxlokkŹródło: Adobe Stock, fot: Kavalenkava Volha

W poszukiwaniu najciekawszych miejsc na Malcie warto też wyjechać poza wybrzeże i stolicę. Jednym z szalenie interesujących miejsc jest Marsaxlokk najstarsza maltańska wioska rybacka. Słynie z kolorowych łódek zwanych "luzzu" – często pokazywanych na pocztówkach z wyspy – oraz targu rybnego, na którym można kupić też lokalne przysmaki. Wioska naprawdę wygląda tak, jakby czas się tu zatrzymał.

d4kf0q8

Nie można też zapominać o Mdinie, nazywanej Miastem Ciszy, położonej w samym sercu wyspy. To pierwsza stolica Malty – choć dziś może być trudno w to uwierzyć. Panuje tu bowiem niemal niezmącony spokój. Wprowadzono nawet zakaz ruchu kołowego (poza nielicznymi wyjątkami służb porządkowych czy pogrzebowych karawanów)! Średniowieczne miasto pełne jest wąskich uliczek, które tworzą prawdziwy labirynt. Zostało wzniesione na wzgórzu, dzięki czemu rozpościera się stąd oszałamiający widok. Przy dobrej widoczności widać nawet Etnę na Sycylii!

To na pewno nie koniec maltańskich atrakcji… Warto zobaczyć je na własne oczy! Tygodniowy urlop na Malcie w bardzo dobrym czterogwiazdkowym hotelu razem z przelotem można zaplanować już od 1400 zł za osobę, a pełen zakres cen i ofert warto sprawdzić na stronach wakacje.pl!

Jedziemy na wakacje. Malta

Płatna współpraca z wakacje.pl
d4kf0q8
d4kf0q8