"Polskie Davos". Zjeżdżała się tam cała Europa
Sokołowsko, znajdująca się w woj. dolnośląskim miejscowość, zachwyca niezwykle malowniczym położeniem wśród wzniesień Gór Suchych. Mówi się o nim "polskie Davos", jednak gdy wczytamy się w historię uzdrowiska, okaże się, że to Davos powinno się nazywać "szwajcarskim Sokołowskiem".
Na popularnym instagramowym profilu @gdziewpolscenaweekend, który prowadzi Katarzyna Węgrzyn, pojawiło się ostatnio wideo na tema Sokołowska. "Znacie "Śląskie Davos"? Dolny Śląsk wciąż kryje w sobie tyle historii i pięknych miejsc, że już odliczam dni do powrotu" - napisała autorka.
Sokołowsko - "śląskie Davos"
Historia Sokołowska jest niezwykle fascynująca. Miejscowość znajduje się w Górach Suchych na wysokości 540–590 m n.p.m.
"To magiczne miejsce na Dolnym Śląsku. W połowie XIX w. było tu światowej sławy sanatorium. Do dziś zostało tu sporo śladów i trwa rewitalizacja" - napisała Katarzyna Węgrzyn.
Sanatorium dla chorych na gruźlicę zostało uruchomione w 1855 r., a nowatorska metoda leczenia sprawiła, że ściągało kuracjuszy z całej Europy. Słynny ośrodek leczenia gruźlicy w szwajcarskim Davos został utworzony na wzór Sokołowska w 1868 r.
"Śląskie Davos" już w 1888 r. mogło się pochwalić pocztą i połączeniem telefonicznym.
Dziś dawne uzdrowisko czasy świetności ma za sobą, ale można podziwiać część dawnej zabudowy. Niestety największy budynek Sanatorium dr Brehmera, z drugiej połowy XIX w. płomienie zamieniły w ruinę. Odbudowywany powoli przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ, stanowi siedzibę Międzynarodowego Laboratorium Kultury.
Na miejscu organizowane są różnorodne projekty artystyczne: wystawy, performance, koncerty, warsztaty, a także cykliczne festiwale.
Czytaj więcej: Niepozorna wioska wśród gór. Kiedyś było tu śląskie Davos
- Sokołowsko, nazywane nie bez powodu ‘śląskim Davos’, to miejsce absolutnie wyjątkowe na turystycznej mapie Polski - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. -Ta niewielka, klimatyczna miejscowość położona w sercu Gór Suchych od lat przyciąga gości swoim unikalnym charakterem, historią i artystycznym duchem - mówi.
Dodaje, że to idealny kierunek dla osób, które pragną połączyć kontakt z naturą z wyjątkową ofertą kulturalną. - Festiwale filmowe, koncerty, plenery artystyczne, a do tego zabytkowa architektura sanatoryjna i bliskość górskich szlaków – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób szuka noclegów właśnie tutaj. Z naszej perspektywy to świetny przykład turystyki jakościowej, opartej na autentyczności i historii miejsca - kończy Karol Wiak.
Warto dodać, że o Sokołowsku stało się znowu głośno po tym, jak pisarka Olga Tokarczuk właśnie w tej miejscowości osadziła akcję swojej pierwszej po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla powieści z 2022 r. "Empuzjon".
Nocleg na dwie noce dla dwóch osób w jeden z czerwcowych weekendów zarezerwujemy od niecałych 500 zł, czyli za 125 zł za osobę za noc.