Trwa ładowanie...
d3t3yid

Marsala

Największe atrakcje
Położenie:

Zachodnia Sycylia, na wybrzeżu pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Tyrreńskim, w prowincji Trapani

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

Euro (1 Euro = 4,24 zł)

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Marsala nosiła dawniej kartagińską nazwę Lilybaeum, obecną natomiast zawdzięczamy Arabom. To najdalej wysunięty w morze przylądek, kiedyś rozległe i niezwykle ważne miasto fenickie. Z Marsali wyruszyła Wyprawa tysiąca Garibaldiego w 1860 roku.

Obecnie Marsala, niewielka, czysta i przyjazna turystom miejscowość, jest chętnie odwiedzana przez wszystkich, którzy szukają idealnej bazy wypadowej z dobrą lokalizacją. Można stąd bezproblemowo dostać się do niedalekich Rezerwatu lo Zingaro, Castellammare del Golfo, Mazary del Vallo, Selinuntu czy Trapani.

Marsala – pogoda

Silnie wiejące w okolicy Marsali wiatry sprawiają, że zachodnia część Sycylii pozostaje mekką dla miłośników kitesurfingu. W letnie dni wybrzeże wręcz roi się od wielobarwnych żagli i desek, na miejscu można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu oraz nauczyć się podstaw tego sportu u wykwalifikowanego instruktora w jednej z lokalnych szkółek na plaży w Marsali.

Umiarkowanie ciepły klimat Marsali sprawia, że lata są tutaj niezwykle suche oraz upalne. Średnia roczna temperatura dobowa wynosi aż 17,7°C. Pada (bardzo gwałtownie, z częstymi podtopieniami) jedynie późną jesienią i zimą, a najchłodniejsze miesiące w roku są dość łagodne – styczeń to przeciętnie 11-13°C. Warunki są natomiast bardziej surowe w głębi wyspy, gdzie w wysokich partiach śnieg leży przez cały rok, a średnie temperatury są sporo niższe latem i zimą. Od czerwca do września zdarzają się kilkutygodniowe okresy upałów, przekraczających 40°C, kiedy życie uprzyjemnia jedynie morska bryza. W sierpniu w ciągu doby notuje się w Marsali średnio 25°C.

Marsala – zabytki

Klimatyczna marsalska starówka bardzo dobrze przetrwała bombardowanie w 1944 roku. Szczęśliwie prawie nietknięte pozostały spore fragmenty murów miejskich z okazałymi bramami, rozległe place czy świątynie, w których znajdziemy obecnie wystawy sztuki, muzeum sztuki współczesnej, archiwum miejskie. Na przylądku warto dołączyć się do wyprawy z przewodnikiem podczas zwiedzania parku archeologicznego. Przybliży on pochodzenie większości kamiennych pozostałości po egzotycznej cywilizacji.

Co należy zobaczyć w Marsali i okolicach?

  • Zabytkową, dwunastowieczną katedrę.
  • Okręt kartagiński - fenicki statek z 241 roku przed naszą erą, usytuowany w Museo Bagli Anselmi (Muzeum Archeologicznym). Odkryto go dopiero w 1969 roku i stanowi naczelny europejski zabytek, pochodzący z cywilizacji punickiej.
  • Museo degli Arazzi fiamminghi, w którym jest 8 unikalnych gobelinów ze scenami z zagłady Judei podczas wojny żydowskiej (to swoista alegoria do okresu reformacji i ówczesnych wojen na tle religijnym).
  • Wyspa Mozia, gdzie napotkamy zachowane ślady obecności Fenicjan oraz liczne saliny. Krainę soli można zwiedzać samodzielnie podczas wyprawy rowerowej.
  • Wyspę Favignanę (część Egad), na którą najszybciej dostaniemy się promem.

Marsala – lokalne wino Marsala

Odkrywanie Marsali po zmroku to przede wszystkim niespiesznie spacery zacisznym Starym Miastem. Przy każdej knajpce, barze czy winotece porozstawiane są stoliki na zewnątrz. Lokalne wyroby nigdzie nie będą smakować tak dobrze, popijane sycylijskim specjałem, znanym na całym świecie, winem Marsala. Kiedyś aromatyzowano tym trunkiem produkty słodzące oraz syropy.

Wino Marsala ochrzczone zostało swą obecną nazwą przez angielskich kupców podczas ich pobytu w miasteczku w XVIII wieku. Wzmocniony alkoholem (nawet do 20%) lokalny specjał ze szczepów winogron Grillo, Catarratto oraz Inzolia zachwycił Johna Woodhouse'a, porównującego Marsalę do popularnych wówczas Sherry oraz Porto. W 1833 roku Vincenzo Florio z Palermo otworzył kantynę, będącą aktualnie czołowym producentem wina Marsala. Pije się je zarówno jako aperitif, jak i jako wino deserowe. W okolicy organizowane są liczne, szalenie popularne zwiedzania winnic z degustacjami, podczas których turyści oprowadzani są po chłodnych piwnicach, gdzie leżakują imponujące, kilkumetrowe beczki z winem Marsala i nie tylko.

Marsala
Przykładowe ceny

- Bilet do Museo degli Arazzi fiamminghi: 17 zł;
- zwiedzanie winnicy z degustacją 3 rodzajów wina Marsala (zazwyczaj wszędzie dostępne w językach angielskim i włoskim): od 43 zł od osoby (polecamy zakupy wina Marsala w takich miejscach);
- bilety na prom na wyspę Favignanę w obie strony: od 64 zł;
- wypożyczenie roweru na kilka godzin: od 20 zł;
- kawa w kawiarni: od 9 zł za espresso;
- arancini: około 6,4 zł za sztukę;
- kanapki z wieloma dodatkami i sosem: od 9 zł;
- duże desery (porcja lodów lub cannoli): od 9 zł;
- dwudaniowy obiad w dobrej restauracji z napojem: od 85 zł.

Komunikacja

Najlepiej jest poruszać się po mieście na piechotę, a na dalsze wyprawy wynająć pojazd dwukołowy

Orientacyjna odległość

1740 km w linii prostej (najkrótszy lot z przesiadką 4 h 17 min), 2815 km samochodem (około 30 godzin jazdy), 2759 km pociągiem (1 dzień 18 godzin jazdy)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t3yid
d3t3yid
d3t3yid