Marsylia - Anna Mucha na wakacjach
Marsylia, drugie co do wielkości miasto Francji, to perła Lazurowego Wybrzeża. To jedno z najbardziej luksusowych miejsc na kontynencie europejskim stanowi mekkę celebrytów z całego świata. Metropolia zwana bramą Morza Śródziemnego swoim czarem uwiodła aktorkę Annę Muchę. Na swoim blogu zamieściła fotorelację z krótkich wakacji i na gorąco podzieliła się wrażeniami z wyjazdu. Co warto zobaczyć w mieście, które w 2013 roku było Europejską Stolicą Kultury?
Marsylia, drugie co do wielkości miasto Francji jest bez wątpienia perłą Lazurowego Wybrzeża. To jedno z najbardziej luksusowych miejsc na kontynencie europejskim stanowi mekkę celebrytów z całego świata. Metropolia zwana bramą Morza Śródziemnego swoim czarem uwiodła aktorkę Annę Muchę. Na swoim blogu zamieściła fotorelację z krótkich wakacji i na gorąco podzieliła się wrażeniami z wyjazdu. Co warto zobaczyć w mieście, które w 2013 roku było Europejską Stolicą Kultury?
at/if
Marsylia - brama Morza Śródziemnego
Marsylia słynie ze starożytnej historii, zabytków i pysznej kuchni. Obiektem, który najbardziej rzuca się w oczy jest górująca nad miastem bazylika Notre Dame de la Garde. To położona na 162-metrowym wzgórzu neobizantyjska świątynia, która w przeszłości pełniła rolę drogowskazu dla statków wpływających do Starego Portu (Vieux-Port). Jej kopią jest stojąca na 124-metrowym klifie nad Zatoką Algierską bazylika Notre Dame d'Afrique w Algierze, w linii prostej oddalona od Marsylii o 800 km.
Marsylia - brama Morza Śródziemnego
Stary Port (Vieux-Port) to miejsce, które należy do żelaznego repertuaru turystów odwiedzających Marsylię. Obecnie już nie pełni funkcji przeładunkowej - teraz to tylko przystań dla kutrów rybackich. Strzegą go dwa forty: St. Nicholas i St. Jean. W dzielnicy portowej można dobrze zjeść w licznych pubach i tawernach, gdzie serwowane są lokalne przysmaki.
Na zdjęciu: Vallon des Auffes
Marsylia - brama Morza Śródziemnego
W 2013 roku otwarto w Marsylii monumentalne Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej. Muzeum mieści się we wzniesionym na nieużywanym portowym nabrzeżu nowoczesnym budynku oraz w połączonym z nim napowietrznym metalowym tunelem zrekonstruowanym XVII-wiecznym forcie Saint Jean. Milion eksponatów, z których połowa pochodzi z nieczynnego już muzeum ludowej sztuki i tradycji w Paryżu, reprezentuje całą geograficzną strefę śródziemnomorską - od Hiszpanii po Izrael i od Bałkanów oraz Turcji po Afrykę Północną. Wiele z nich, w tym zabytki sztuki starożytnej, zostało wypożyczonych z innych muzeów, w szczególności greckich.
Marsylia - brama Morza Śródziemnego
Około 4 km od wybrzeży miasta znajduje się archipelag Frioul, składający się z czterech wysp - Pomegues, Ratonneau, Îlot Tiboulen oraz If. Można na nie popłynąć statkami ze Starego Portu.
Marsylia - brama Morza Śródziemnego
Najciekawszą z wysp archipelagu jest If, na której znajduje się potężny zamek z XVII wieku. Przez lata twierdza pełniła funkcję ciężkiego, niedostępnego więzienia. Przetrzymywano w nim więźniów politycznych i religijnych, a prawie żaden z nich nie opuścił żywy murów zamku. To tu, według Alexandra Dumas, przez lata był więziony bohater powieści "Hrabia Monte Christo".
Marsylia - brama Morza Śródziemnego
Jednym z największych cudów natury, które czekają na turystów odwiedzających Marsylię są położone w pobliżu miasta calanques. To charakterystyczne dla południowo-wschodniej Francji formacje geologiczne - wycięte w wapiennych skałach doliny i zatoczki. Najbardziej zachwycające z nich znajdują się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w paśmie Marseilleveyre. Najbardziej okazałe, rozciągające się na długości 20 km i szerokości 4 km, znajdziemy między portem jachtowym La Madrague a miejscowością Cassis, gdzie pionowe klify sięgają wysokości ponad 400 m n.p.m. Wśród mieszkańców Marsylii najbardziej popularne calanques znajdują się w Malmousque i Enduome. Natomiast przewodniki najczęściej polecają te w okolicach miasteczka Cassis. Osoby, które wolą unikać tłumów turystów, mogą wybrać te mniej popularne jak np. Calanque de Sugiton.
at/if