Miasta, które warto odwiedzić w 2016 roku według The Guardian
The Guardian przygotował propozycje dla tych, którzy Rzym, Paryż czy Londyn znają jak własną kieszeń i mają ochotę odkryć Europę na nowo. Oto miasta Starego Kontynentu, które nie cieszą się wielką popularnością jak wymienione metropolie, a nadają się idealnie na city break.
"The Guardian" przygotował propozycje dla tych, którzy Rzym, Paryż czy Londyn znają jak własną kieszeń i mają ochotę odkryć Europę na nowo. Oto miasta Starego Kontynentu, które nie cieszą się tak wielką popularnością jak wymienione metropolie, a nadają się idealnie na city break.
Praga jest hitem Czech, przez co inne miasta są niesłusznie niedoceniane. Jeśli chcemy uniknąć hord zagranicznych gości, którzy regularnie zadeptują stolicę, powinniśmy się wybrać do środkowej części kraju i zobaczyć Brno. To miasto wciąż pulsuje średniowiecznym klimatem - urokliwe wąskie uliczki, górująca nad miastem forteca Spilberk czy strzeliste kościoły są w stanie zauroczyć każdego. Bez wątpienia trzeba spróbować tu słynnego czeskiego piwa, które produkuje się właśnie w Brnie. Jest tu mały browar, gdzie na oczach zwiedzających wytwarza się złoty trunek. W marcu odbywają się tu Międzynarodowe Targi Browarnicze.
ik
Sarajewo, Bośnia i Hercegowina
Stolica Bośni i Hercegowiny, Sarajewo, leży nad rzeką Miljacka, na wysokości 500 m n.p.m., w otoczeniu Alp Dynarskich. Turyści swoje kroki kierują najpierw na Stare Miasto, które jest wspaniałym przykładem architektury bośniackiej. Przeplatają się tu wpływy tureckie oraz austro-węgierskie. Do największych atrakcji należy katedra Serca Jezusowego, synagoga czy targ Bascarsija. Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Sarajewa to także miejsce, w którym dokonano zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga, co stało się pretekstem do wybuchu I wojny światowej.
Girona, Hiszpania
Girona, miasto położone ok. 100 kilometrów na północny-wschód od Barcelony, jest najlepiej znane polskim turystom ze względu na pobliski port lotniczy. Warto spędzić tu jednak trochę więcej czasu - miasto ma jedną z najpiękniejszych średniowiecznych starówek w Hiszpanii, a malownicze fasady domów aż proszą o uwiecznienie ich na zdjęciach. Całe miasto wygląda jak plan filmowy stworzony na potrzeby epickiej historii osadzonej w wiekach średnich. A spotkanie na ulicy kogoś w stroju sprzed setek lat nie jest niczym dziwnym - regularnie odbywają się tu imprezy historyczne przybliżające dzieje miasta.
Bolonia, Włochy
Bolonia, miasto w północnych Włoszech, to jeden z zakątków Europy, do którego możemy dolecieć tanimi liniami lotniczymi. Kusi średniowieczną zabudową, fascynującą historią i co w tym przypadku najważniejsze - przepyszną kuchnią. Nie bez powodu nazywana jest La Grassa, czyli tłusta. Na Bolonię mówi się także czerwone miasto - od koloru dachów i ścian domów. Miejscem, które jest jej symbolem, są dwie krzywe wieże. Zostały zbudowane na początku XII wieku, kiedy w mieście powstawały tego typu konstrukcje jedna po drugiej. Z ponad 100 do naszych czasów przetrwały tylko dwie. Wyższa z nich, Asinelli, liczy ponad 97 metrów, niższa, Garisenda, mierzy teraz 48 metrów, co jest wynikiem osiadania gruntu. Na szczyt Asinelli dostaniemy się pokonując 489 schodów.
Wrocław
Na liście "The Guardian" znalazł się także Wrocław, który w 2016 roku promuje polską kulturę na Starym Kontynencie w ramach akcji Europejska Stolica Kultury. Po Krakowie to drugie w historii polskie miasto, które otrzymało ten tytuł. Wśród najważniejszych wydarzeń artystycznych zaplanowano m.in. wręczenie Europejskich Nagród Filmowych oraz międzynarodowy festiwal teatralny Olimpiada Teatralna. Program artystycznych wydarzeń ESK 2016 uzupełniają projekty społeczne i edukacyjne, których celem jest zwiększenie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Zagranicznych turystów zachwyca przede wszystkim Stare Miasto oraz położenie stolicy Dolnego Śląska - 12 wysp i około 130 mostów robi ogromne wrażenie.
Dubrownik, Chorwacja
*Dubrownik*, port położony na południowym krańcu Dalmacji, to punkt obowiązkowy podczas pobytu w Chorwacji. Widok na miasto z górujących nad nim wzgórz należy do najbardziej charakterystycznych ujęć na świecie. Znajduje się we wspaniałej zatoce, wśród śródziemnomorskiej roślinności i należy do najpiękniejszych ufortyfikowanych miast na świecie. Mury obronne otaczają miasto, a ich wysokość dochodzi do 22 metrów. System obronny uzupełniają potężne baszty i bramy. Cała zabudowa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co roku Dubrownik odwiedza ok. milion turystów z całego świata.
Valletta, Malta
Na liście znalazła się także Malta i najbardziej na południe wysunięta stolica w Europie. Valletta leży na półwyspie Sceberras i od 1980 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wpłynięcie do portu przenosi nas do innego świata - turkusowa woda wspaniale kontrastuje z miodowym odcieniem tutejszych budynków. Do najciekawszych atrakcji w mieście należą Konkatedra św. Jana i Pałac Wielkich Mistrzów.
Tallinn, Estonia
Stare Miasto stolicy Estonii, choć słabo widoczne na turystycznej mapie Europy, przez ekspertów często jest wskazywane jako najpiękniejsze nad Bałtykiem. Średniowieczna zabudowa wznosi się na wzgórzu nad portem. Pomiędzy pozostałościami murów obronnych i strzelistymi wieżami kościołów biegną brukowane, kręte uliczki wiodące na rynek.
Marsylia, Francja
Marsylia to drugie pod względem wielkości miasto we Francji, które w 2013 roku, obok Koszyc, było Europejską Stolicą Kultury. Może się pochwalić m.in. przerobioną na centrum sztuki fabryką tytoniu czy Muzeum Cantini z arcydziełami Picassa i Miro. Różnorodność kulturowa, wspaniała historia i bogate życie nocne to tylko niektóre atuty, dla których warto odwiedzić ten prawdziwy skarb południa Francji.
ik