"Martwa strefa" u wybrzeży Tajlandii. Czegoś takiego jeszcze tam nie było
W morzu u wybrzeży Tajlandii zakwitła wyjątkowo gruba warstwa planktonu. Jego gigantyczna ilość zabija morskie zwierzęta i powoduje straty dla hodowców małży. Naukowcy mają swoją teorię na temat przyczyn tego zjawiska.
Naukowcy, którzy zajmują się badaniem mórz, zaobserwowali, że niektóre obszary Zatoki Tajlandzkiej mają obecnie 10 razy więcej planktonu niż zwykle.
- Po raz pierwszy widzę, żeby było tak źle – zauważył jeden z badaczy Tanuspong Pokavanich, oceniając sytuację jako bardzo poważną.
Kwitnący plankton niszczy hodowle małży
Plankton kwitnie raz lub dwa razy do roku i zwykle trwa to od dwóch do trzech dni. Uwalnia wtedy toksyny, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Zabija ryby, skorupiaki i inne morskie zwierzęta, obniżając poziom tlenu w wodzie i blokując światło słoneczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Zespół Tanusponga ocenia, że na połowie dotkniętego przez plankton obszaru morze zmieniło kolor na zielony, a jego druga połowa, bliżej wybrzeża, stała się brązowa od zanieczyszczeń i martwego planktonu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Wyjątkowo grubą warstwę planktonu odnotowano u wybrzeży prowincji Chonburi, która słynie z małży. Jak przekazał lokalny związek rybaków, ucierpiało 80 proc. spośród prawie 300 tamtejszych hodowli. Jeden z rybaków, Suchat Buwat, oszacował swoje straty na 500 tys. batów (ok. 60 tys. zł).
Nadmierne kwitnienie planktonu może wynikać ze zmian klimatu
Nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną obfitego zakwitu, ale naukowcy sądzą, że stoi za nim zanieczyszczenie i wzrost temperatury, związany ze zmianami klimatu.
- El Nino powoduje suszę i wyższe temperatury morza. Wszystko się pogorszy, jeśli nie zmienimy tego, jak zarządzamy zasobami, ściekami i tego, jak żyjemy – ocenił Tanuspong.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
El Nino to zjawisko polegające na utrzymywaniu się nadzwyczaj wysokich temperatur na powierzchni Pacyfiku w strefie równikowej. Wcześniej w tym roku, z powodu zakwitu planktonu, morze wyrzuciło tysiące martwych ryb na plażę w południowej Tajlandii. Podwyższone temperatury mórz uznano również za przyczynę śmierci tysięcy ryb, znalezionych na plażach Teksasu.