Trwa ładowanie...
d19j6u5

Masz tylko jeden dzień. Co koniecznie musisz zobaczyć w Brukseli?

Jak na stolicę Unii Europejskiej przystało, Bruksela jest wielokulturowa. Mówi się, że jest tu tyle narodowości, co gatunków piwa. Sprawdźmy, co warto zobaczyć w głównym mieście Belgii.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Najważniejsze zabytki zobaczymy podczas krótkiego spaceru po mieście. Jednak, aby zrobić wszystko, co należałoby tu zrobić, potrzeba przynajmniej kilku dni
Najważniejsze zabytki zobaczymy podczas krótkiego spaceru po mieście. Jednak, aby zrobić wszystko, co należałoby tu zrobić, potrzeba przynajmniej kilku dniŹródło: Shutterstock.com
d19j6u5

Manneken Pis - symbol miasta znany w całym świecie

Bruksela to nie tylko stateczne wielowiekowe budynki przy Grand Place i poważne instytucje europejskie. To także stolica radości, szacunku i zdrowego dystansu do siebie. – Bo czego spodziewałabyś się po mieście, którego symbolem jest siusiający chłopiec? Figurka pochodzi z 1619 r.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wielki Plac - historyczne centrum miasta

Stolica Europy jest bogata w zabytki. Zwiedzanie warto rozpocząć od Wielkiego Placu (Grande Place) będącego historycznym centrum miasta. Stoją tu urokliwe XVIII-wieczne kamienice. Będąc w Brukseli trzeba też zobaczyć XIX-wieczny pałac królewski, słynną XIII- wieczną katedrę św. Michała i św. Guduli ze znajdującymi się w niej wspaniałymi witrażami oraz kościół św. Jana Baptysty, zbudowany w 1677 r. w stylu baroku flamandzkiego.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Atomium - monumentalny kryształ żelaza

Tyle jeśli chodzi o niezbędne minimum z odległej przeszłości. Ale Bruksela to również wspaniała XIX-wieczna architektura secesyjna oraz architektura współczesna – na czele z monumentalnym Atomium. Ten mierzący 103 m wysokości model kryształu żelaza (powiększony w stosunku do naturalnego, bagatela, 150 mld razy!), zbudowano w 1958 r. – z okazji wystawy Expo. Atomium wzbudza od lat podziw turystów, i nic dziwnego, gdyż gigantyczny model składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 m i łączących je 20 korytarzy, z których każdy ma około 40 metrów długości. Na szczyt budowli można wjechać windą. Podróż opłaca się – takiej panoramy Brukseli z innego miejsca nie zobaczymy.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ten pasaż ma trafić na listę UNESCO

Nie zapomnijmy też o spacerze pasażem św. Huberta. Pasaż, pochodzący z 1847 roku, z licznymi znajdującymi się tu sklepami, galeriami, kawiarenkami i bistrami, został zgłoszony w 2008 r. na listę UNESCO.

  Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W pobliżu pasażu znajduje się dzielnica Ilot Sacre. Słynie ona w Brukseli z najlepszych (i wcale nie drenujących kieszenie) restauracji. Wizytę w nich polecić można zwłaszcza miłośnikom ryb i dań z owoców morza.

d19j6u5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odwiedzamy stolicę Kolumbii

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d19j6u5

Podziel się opinią

Share
d19j6u5
d19j6u5