Trwa ładowanie...
d24s4k9

Masz tylko jeden dzień. Miejsca, które musisz zobaczyć w Rydze

Stolica Łotwy jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast położonych w basenie Morza Bałtyckiego. I nic dziwnego. Ryga, między innymi dzięki bogactwu architektury secesyjnej, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryga to wymarzone miejsce dla fanów secesyjnej architektury
Ryga to wymarzone miejsce dla fanów secesyjnej architektury (Shutterstock.com)
d24s4k9

Stolica po przejściach

Sowiecka okupacja, która rozpoczęła się na Łotwie w 1940 r., i, z krótką przerwą na okupację niemiecką, trwała aż do 1991 r., nie zaszkodziła ryskiej secesji, ale omalże nie zniszczyła narodu łotewskiego. Prześladowania, wywózki i rusyfikacja doprowadziły do tego, że dzisiaj Łotysze stanowią mniejszość w swoim własnym państwie. Tak jest też w stolicy. W 1935 r. Łotysze stanowili tu blisko 70 proc. ludności, a w 1979 roku było ich tu ich jedynie 38 proc. Dzisiaj Łotyszy jest w Rydze 43 proc. Rosjanie, których jest blisko 40 proc., wciąż mają duże wpływy w mieście. Od 2009 r. burmistrzem miasta jest przedstawiciel tej nacji Nił Uszakow.

Największy kościół w krajach bałtyckich

d24s4k9

Co warto zobaczyć w Rydze, poza wspomnianą już secesyjną architekturą? Leżące na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego miasto budzi podziw gości średniowiecznymi budowlami – przede wszystkim sakralnymi, choć nie tylko. Szczególne wrażenie budzi Rigas Doms, obecnie protestancka katedra, będąca największą średniowieczną świątynią w krajach bałtyckich. W wybudowanej w 1211 roku katedrze znajdują się ogromne organy z 6768 piszczałkami.

Shutterstock.com

Młodsza od Rigas Doms jest katedra św. Jakuba. Główna, obecnie, świątynia katolicka w Rydze, powstała w 1225 roku. Trzecim wartym odwiedzenia kościołem jest kościół pw. św. Piotra. Wzniesiona na początku XIII wieku świątynia jest najstarszym budynkiem sakralnym w Rydze.

Wizytówka miasta - Dom Bractwa Czarnogłowych

Poza tymi trzema świątyniami szanujący się turysta nie ominie z pewnością Domu Bractwa Czarnogłowych – odpowiednika gdańskiego Dworu Artusa. Budowla, wzniesiona na początku XIV wieku, jest jednym z najbardziej charakterystycznych wizytówek stolicy Łotwy. Budynek wziął swoją nazwę od św. Maurycego (przedstawianego w ikonografii jako postać o ciemnej karnacji), patrona bogatych ryskich kupców, którzy mieli tu swoją siedzibę.

Shutterstock.com

Gości zachwyci także z pewnością gotycki zamek, który od trzynastu lat jest rezydencją prezydenta państwa.

d24s4k9

Zainteresowanie przyjezdnych budzi także słynny Dom Kotów. Znajdujący się na Starym Mieście budynek, powstały w 1909 roku, jest jednym z najpiękniejszych przykładów ryskiej architektury secesyjnej. Na stylizowanym na średniowieczną budowlę domu znajdują się rzeźby dwóch kotów.

Stalinowski wysokościowiec - taki jak w Warszawie

Na koniec gratka dla miłośników socjalistycznej architektury. W Rydze mogą oni zobaczyć wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, wzniesiony w latach 1952-1958, który do złudzenia przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. I nic dziwnego, gdyż oba obiekty to ”stalinowskie wysokościowce” budowane w latach 50. według projektów architektów sowieckich.

Shutterstock.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

d24s4k9

Podziel się opinią

Share

d24s4k9

d24s4k9