Trwa ładowanie...

Masz tylko jeden dzień. Miejsca, które musisz zobaczyć w Rydze

Stolica Łotwy jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast położonych w basenie Morza Bałtyckiego. I nic dziwnego. Ryga, między innymi dzięki bogactwu architektury secesyjnej, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Masz tylko jeden dzień. Miejsca, które musisz zobaczyć w RydzeŹródło: Shutterstock.com
d3ydr5w
d3ydr5w

Stolica po przejściach

Sowiecka okupacja, która rozpoczęła się na Łotwie w 1940 r., i, z krótką przerwą na okupację niemiecką, trwała aż do 1991 r., nie zaszkodziła ryskiej secesji, ale omalże nie zniszczyła narodu łotewskiego. Prześladowania, wywózki i rusyfikacja doprowadziły do tego, że dzisiaj Łotysze stanowią mniejszość w swoim własnym państwie. Tak jest też w stolicy. W 1935 r. Łotysze stanowili tu blisko 70 proc. ludności, a w 1979 roku było ich tu ich jedynie 38 proc. Dzisiaj Łotyszy jest w Rydze 43 proc. Rosjanie, których jest blisko 40 proc., wciąż mają duże wpływy w mieście. Od 2009 r. burmistrzem miasta jest przedstawiciel tej nacji Nił Uszakow.

Największy kościół w krajach bałtyckich

Co warto zobaczyć w Rydze, poza wspomnianą już secesyjną architekturą? Leżące na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego miasto budzi podziw gości średniowiecznymi budowlami – przede wszystkim sakralnymi, choć nie tylko. Szczególne wrażenie budzi Rigas Doms, obecnie protestancka katedra, będąca największą średniowieczną świątynią w krajach bałtyckich. W wybudowanej w 1211 roku katedrze znajdują się ogromne organy z 6768 piszczałkami.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Młodsza od Rigas Doms jest katedra św. Jakuba. Główna, obecnie, świątynia katolicka w Rydze, powstała w 1225 roku. Trzecim wartym odwiedzenia kościołem jest kościół pw. św. Piotra. Wzniesiona na początku XIII wieku świątynia jest najstarszym budynkiem sakralnym w Rydze.

Wizytówka miasta - Dom Bractwa Czarnogłowych

Poza tymi trzema świątyniami szanujący się turysta nie ominie z pewnością Domu Bractwa Czarnogłowych – odpowiednika gdańskiego Dworu Artusa. Budowla, wzniesiona na początku XIV wieku, jest jednym z najbardziej charakterystycznych wizytówek stolicy Łotwy. Budynek wziął swoją nazwę od św. Maurycego (przedstawianego w ikonografii jako postać o ciemnej karnacji), patrona bogatych ryskich kupców, którzy mieli tu swoją siedzibę.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Gości zachwyci także z pewnością gotycki zamek, który od trzynastu lat jest rezydencją prezydenta państwa.

d3ydr5w

Zainteresowanie przyjezdnych budzi także słynny Dom Kotów. Znajdujący się na Starym Mieście budynek, powstały w 1909 roku, jest jednym z najpiękniejszych przykładów ryskiej architektury secesyjnej. Na stylizowanym na średniowieczną budowlę domu znajdują się rzeźby dwóch kotów.

Stalinowski wysokościowiec - taki jak w Warszawie

Na koniec gratka dla miłośników socjalistycznej architektury. W Rydze mogą oni zobaczyć wieżowiec Akademii Nauk Łotwy, wzniesiony w latach 1952-1958, który do złudzenia przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. I nic dziwnego, gdyż oba obiekty to ”stalinowskie wysokościowce” budowane w latach 50. według projektów architektów sowieckich.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3ydr5w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ydr5w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj