Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Masz tylko jeden dzień. To koniecznie musisz zobaczyć w Lizbonie

Nie jest tak popularna jak Rzym, Paryż, czy nawet Berlin. Mimo wszystko warto ją zwiedzić. Nawet jeśli ma się na to tylko jeden dzień. Jesteśmy w Lizbonie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Masz tylko jeden dzień. To koniecznie musisz zobaczyć w Lizbonie
(Shutterstock.com, Fot: Martin Lehmann)

Zwiedzanie stolicy Portugalii rozpoczynamy od wejścia do tramwaju nr 28. Ten najpopularniejszy w Lizbonie tramwaj przejeżdża obok wielu miejskich zabytków. My wsiadamy do niego na placu Martim Moniz, z którego widać dobrze zamek św. Jerzego, średniowiecznej warowni będącej jednej z najbardziej charakterystycznych elementów miasta.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: Roberta Patat)

Katedra Se – główna światynia Lizbony

Dojeżdżamy do gotyckiej katedry Se – matki wszystkich lizbońskich świątyń. Budowa gotyckiej katedry trwała od 1147 r. (gdy miasto odbito z rąk muzułmańskich Maurów) aż do początku XIII w. W świątyni tej wiele zasługuje na zobaczenie. Turyści najczęściej pochylają się nad przepiękną Pietą.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: Zacarias Pereira da Mata)

Cmentarz Przyjemności – jedyna taka nekropolia na świecie

Jadąc dalej tramwajem nr 28, wysiadamy przy cmentarzu dos Prazers. Polska nazwa tej nekropolii może nieco szokować – to w końcu Cmentarz Przyjemności. Ten szok jest niczym przy wrażeniu, jakie robi architektura cmentarza. Jest to chyba jedyne miejsce pochówku w świecie, w którym nagrobki mają kształt domów z oknami i firankami, a nawet drzwiami z zamkiem.

Klasztor hieronimitów – unikalne połączenie gotyku i renesansu

Udajemy się do dzielnicy Belem. Tu znajduje się wspaniały klasztor hieronimitów, obiekt zbudowany w stylu manuelińskim – będącym unikalnym, charakterystycznym jedynie dla Portugalii, połączeniem gotyku i renesansu. W klasztorze znajduje się grobowiec Vasco da Gamy, jednego z największych odkrywców w dziejach świata.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: Kemal Taner)

Stolica Portugalii – miasto pomników

Nieopodal klasztoru, tuż obok rzeki Tag, stoi Pomnik Odkrywców, a dalej Most 25 kwietnia – replika mostu Golden Gate w San Francisco. Po drugiej stronie rzeki widać Pomnik Chrystusa Króla – bardzo podobny do figury Zbawiciela z Rio de Janerio.

Slot

Przenosimy się na plac Comercio. W jego centrum znajduje się pomnik króla Józefa I, XVIII-wiecznego władcy imperium portugalskiego, zwanego Józefem Reformatorem. Z tego placu widać także zamek św. Jerzego.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com, Fot: TTstudio)

Zamek św. Jerzego – królewska rezydencja

Warownia, wybudowana w początkach XII w. przez Maurów (na ruinach wcześniejszej chrześcijańskiej budowli), została znacznie przebudowana i rozbudowana przez królów Portugalii. Do początku XVI w. stanowiła główną rezydencję monarszą. Później opuszczona niszczała. Do dawnej świetności przywrócono ją dopiero w latach 30. XX wieku.

Slot

Zobacz dokąd żony polskich piłkarzy jeżdżą na wakacje

Podziel się opinią

Share
Slot