Trwa ładowanie...

Masz tylko jeden dzień. To koniecznie musisz zobaczyć w Lizbonie

Nie jest tak popularna jak Rzym, Paryż, czy nawet Berlin. Mimo wszystko warto ją zwiedzić. Nawet jeśli ma się na to tylko jeden dzień. Jesteśmy w Lizbonie.

Masz tylko jeden dzień. To koniecznie musisz zobaczyć w LizbonieŹródło: Shutterstock.com, fot: Martin Lehmann
d4e494y
d4e494y

Zwiedzanie stolicy Portugalii rozpoczynamy od wejścia do tramwaju nr 28. Ten najpopularniejszy w Lizbonie tramwaj przejeżdża obok wielu miejskich zabytków. My wsiadamy do niego na placu Martim Moniz, z którego widać dobrze zamek św. Jerzego, średniowiecznej warowni będącej jednej z najbardziej charakterystycznych elementów miasta.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Roberta Patat

Katedra Se – główna światynia Lizbony

Dojeżdżamy do gotyckiej katedry Se – matki wszystkich lizbońskich świątyń. Budowa gotyckiej katedry trwała od 1147 r. (gdy miasto odbito z rąk muzułmańskich Maurów) aż do początku XIII w. W świątyni tej wiele zasługuje na zobaczenie. Turyści najczęściej pochylają się nad przepiękną Pietą.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Zacarias Pereira da Mata

Cmentarz Przyjemności – jedyna taka nekropolia na świecie

Jadąc dalej tramwajem nr 28, wysiadamy przy cmentarzu dos Prazers. Polska nazwa tej nekropolii może nieco szokować – to w końcu Cmentarz Przyjemności. Ten szok jest niczym przy wrażeniu, jakie robi architektura cmentarza. Jest to chyba jedyne miejsce pochówku w świecie, w którym nagrobki mają kształt domów z oknami i firankami, a nawet drzwiami z zamkiem.

d4e494y

Klasztor hieronimitów – unikalne połączenie gotyku i renesansu

Udajemy się do dzielnicy Belem. Tu znajduje się wspaniały klasztor hieronimitów, obiekt zbudowany w stylu manuelińskim – będącym unikalnym, charakterystycznym jedynie dla Portugalii, połączeniem gotyku i renesansu. W klasztorze znajduje się grobowiec Vasco da Gamy, jednego z największych odkrywców w dziejach świata.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Kemal Taner

Stolica Portugalii – miasto pomników

Nieopodal klasztoru, tuż obok rzeki Tag, stoi Pomnik Odkrywców, a dalej Most 25 kwietnia – replika mostu Golden Gate w San Francisco. Po drugiej stronie rzeki widać Pomnik Chrystusa Króla – bardzo podobny do figury Zbawiciela z Rio de Janerio.

Przenosimy się na plac Comercio. W jego centrum znajduje się pomnik króla Józefa I, XVIII-wiecznego władcy imperium portugalskiego, zwanego Józefem Reformatorem. Z tego placu widać także zamek św. Jerzego.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: TTstudio

Zamek św. Jerzego – królewska rezydencja

Warownia, wybudowana w początkach XII w. przez Maurów (na ruinach wcześniejszej chrześcijańskiej budowli), została znacznie przebudowana i rozbudowana przez królów Portugalii. Do początku XVI w. stanowiła główną rezydencję monarszą. Później opuszczona niszczała. Do dawnej świetności przywrócono ją dopiero w latach 30. XX wieku.

Zobacz dokąd żony polskich piłkarzy jeżdżą na wakacje

d4e494y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e494y

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj