Trwa ładowanie...

Meksyk rezygnuje z popularnej atrakcji. Turyści specjalnie tam jeździli

Obserwowanie rekinów w ich naturalnym środowisku to popularna atrakcja wśród turystów nurkujących w wodach Pacyfiku. Władze Meksyku doszły jednak do wniosku, że jest to szkodliwe dla zwierząt.

Nurkowanie z rekinami to popularna atrakcja w MeksykuNurkowanie z rekinami to popularna atrakcja w MeksykuŹródło: Adobe Stock
d14m2cd
d14m2cd

Turyści, którzy próbują nietypowej atrakcji, jaką jest nurkowanie z rekinami, często wybierają się w tym celu na wyspę Guadalupe. To popularne miejsce niedaleko wybrzeża meksykańskiego stanu Kalifornia Dolna na Oceanie Spokojnym.

Koniec nurkowania z rekinami w Meksyku

Schodząc pod wodą w specjalnych klatkach, turyści obserwują żarłacze białe w ich naturalnym środowisku. Miejsce, w którym popularna jest ta atrakcja, znajduje się jednak w częściowo na terenie Rezerwatu Biosfery Wyspy Gaudalupe. Jak czytamy, rząd Meksyku postanowił zakazać tych podwodnych praktyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS7

Lokalne władze tłumaczą swoją decyzję ochroną rekinów. Firmy oferujące turystom nurkowanie w klatkach rzucały do wody różne przynęty, aby zapewnić klientom jak najbardziej intensywne doznania. Rząd uznał to za szczególnie szkodliwe. Zakazano także latania dronami nad regionem, chyba że działania dotyczą monitorowania roślin i zwierząt w celach ochronnych.

d14m2cd

Żarłacze białe prawie klasyfikują się jako zagrożone

W okolicach wyspy Guadalupe zidentyfikowano ok. 360 żarłaczy białych. Podczas jednego nurkowania wokół klatki z turystami potrafi krążyć nawet dziewięć osobników. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) żarłacze białe są gatunkiem wrażliwym. Brakuje im zaledwie jednego poziomu, by stały się gatunkiem zagrożonym.

Jak zauważył portal CNN, zmiana może mieć wpływ na funkcjonowanie jak dotąd ruchliwej gospodarki regionu oraz firm, które organizują tego typu wycieczki. Część przedsiębiorców liczy jednak, że decyzja rządu ulegnie zmianie, a rezerwat znów zostanie otwarty dla turystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14m2cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14m2cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj