Trwa ładowanie...

Melania Trump w Polsce. Zobacz, skąd pochodzi żona prezydenta USA

Jeszcze do niedawna niemal nikt o tym miejscu nie słyszał. Położona w sercu Słowenii Sevnica ma zaledwie 5 tys. mieszkańców, ale od kilku miesięcy przeżywa turystyczny boom. Tu właśnie przyszła na świat i wychowała się Melania Trump, która wraz z mężem właśnie odwiedziła Polskę.

Melania Trump w Polsce. Zobacz, skąd pochodzi żona prezydenta USAŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2acrlo
d2acrlo

Niewielka miejscowość położona w samym Słowenii jeszcze kilka miesiecy temu była słabo znana nawet Słoweńcom. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy Donald Trump oficjalnie został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wówczas oczy całego świata zwróciły się również na Melanię, drugą w historii USA prezydencką żonę pochodzącą spoza USA. Niedługo potem najazdy turystów zaczęła przeżywać licząca zaledwie 5 tys. mieszkańców Sevnica, w której w 1970 r. urodziła się i spędziła młodość Melanija Knavs (bo tak wcześniej nazywała się pierwsza dama).

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Sl-Ziga

Miasteczko położone w Alpach, niedaleko Lublany, otoczone jest malowniczymi zielonymi wzgórzami i winnicami. Nad starą częścią góruje Zamek Sevnica, wznoszący się na szczycie Góry Zamkowej, a nowe dzielnice rozciągają się wzdłuż wzgórz aż do Doliny Sawy.

Od kilku miesięcy Sevnica przeżywa prawdziwe oblężenie. Masowo ciągną tu turyści i dziennikarze z całego świata, zwłaszcza Ameryki. Poza zaspokojeniem ciekawości o miejscu pochodzenia Melanii znaleźć tu mogą piękne widoki i liczne atrakcje. Okolice przyciągają bowiem wspaniałymi krajobrazami, średniowiecznymi zabytkami, znakomitym winem i słynną świecie, słoweńską, a jednocześnie słowiańską gościnnością.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Marijan Latin

Mieszkańcy i władze cieszą sie z nagłej popularności niewielkiego miasteczka. Cieszy się również cała Słowenia, która przy okazji też przeżywa ożywienie turystyczne. Burmistrz miasta udziela wywiadu za wywiadem, a na portalu promującym walory Słowenii możemy przeczytać: "Witajcie w ojczyźnie nowej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych Ameryki".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Peter Planinsek

Lokalne biura turystyczne oferują specjalne wycieczki "śladami Melanii Trump", podczas których można odwiedzić miejsca, w których mieszkała, studiowała i pracowała, zanim wyjechała za granicę, by poświęcić się karierze modelki. Kawiarnie i restauracje wprowadziły do menu m.in. "ciasta i naleśniki Melanii" oraz "prezydenckie burgery". Słodkości z literką "M" i amerykańską flagą, podobno sprzedają się rewelacyjnie.

d2acrlo

Chcesz zobaczyć miasteczko Melanii Trump? Najprościej wsiąść do samolotu lecącego bezpośrednio z Warszawy do Lublany. Lot trwa między 1,5 godz. a 2 godz. Połączenia oferują linie lotnicze LOT i Adria. Po wylądowaniu w stolicy Słowenii można wypożyczyć samochód i do oddalonej o ok. 80 km Sevnicy dotrzeć w nieco ponad godzinę. Można również skorzystać z usług Słoweńskich Kolei i dojechać na miejsce pociągiem – cena biletu wynosi 6,59 euro (ok. 29 zł).

Donald i Melania Trump wylądowali w Polsce

d2acrlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2acrlo