Metamorfoza polskiego lotniska. Ma przestarzałe systemy i terminal
2024 r. to czas wielkich zmian dla lotniska w Goleniowie. Szczeciński port lotniczy w końcu przejdzie modernizację i zostanie rozbudowany. Całość inwestycji oszacowano na ok. 95 milionów złotych.
26.02.2024 12:50
Planowany remont ma objąć modernizację drogi startowej i wyposażenie jej w świetlne pomoce nawigacyjne. Powiększony zostanie też terminalu pasażerski.
Zmiany na lotnisku w Szczecinie
– Rok 2024 to czas projektowania i otrzymania wszelkich pozwoleń – przyznał rzecznik prasowy lotniska Krzysztof Domagalski. Remont szczecińskiego lotniska rozpocznie się już w tym roku i wstępnie planowany jest do pierwszego półrocza 2026 roku.
Najważniejsza jest modernizacja pasa startowego i to prace zaplanowano na najbliższe miesiące. Ich koszt to ok. 40 mln zł.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Ma polegać przede wszystkim na niejako "doświetleniu "pasa startowego - powiedział Domagalski. - Na pasie tym będzie więcej świateł i będą one intensywniej świeciły. Chodzi nie tylko o to, aby poprawić bezpieczeństwo, ale przede wszystkim spowodować, że lądowanie i start na naszym lotnisku będzie możliwy w niemal każdych warunkach. To zdecydowanie polepszy dostępność lotniska w Goleniowie.
Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Pod koniec lutego br. została podpisana umowa na "wykonanie systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych CAT II na lotnisku Szczecin – Goleniów, wraz z infrastrukturą towarzyszącą".
Lotnisko w Szczecinie będzie miało większy terminal
Jak podano, w kolejnym etapie planowane jest powiększenie sali odlotów do około 3500 m kw., sali przylotów do około 800 m kw. oraz hallu głównego do około 1000 m kw.
- Przypominamy, że obecny, już dla nas zdecydowanie za mały terminal, powstał 25 lat temu - wyjaśnił rzecznik. - A sam projekt lotniska powstał w latach 90. ubiegłego wieku.
Podróżni będą mogli sprawniej przejść kontrolę bezpieczeństwa - obecnie stanowiska są dwa, po remoncie będzie ich pięć.
Port Lotniczy Szczecin Goleniów w liczbach
W 2023 r. lotnisko w Szczecinie obsłużyło w sumie 477 494 pasażerów i jest to o 14 proc. więcej niż w 2022 r. Wyniku sprzed pandemii nie udało się pobić - rekordowy był 2018 r., gdy z portu lotniczego skorzystało niemal 600 tys. osób.
Miniony rok był szczególnie dobry w segmencie wakacyjnego ruchu czarterowego. W okresie wakacyjnym z rejsów do Turcji i Bułgarii skorzystała rekordowa liczba prawie 40 tysięcy pasażerów.
Władze lotniska liczą, że w 2024 r. padnie nowy rekord. W maju br. touroperator Eurotours ma w planach zainaugurowanie pierwszych w historii turystycznych, rozkładowych połączeń czarterowych do Polski. - Z bezpośrednich lotów z Graz i Linz do Szczecina korzystać będą obywatele Austrii, którzy coraz częściej doceniają turystyczne walory Pomorza Zachodniego pragnąc wypocząć nad przepięknymi bałtyckimi plażami - czytamy w komunikacie.