Najwyższa wieża do skoków, największy cmentarz w Polsce i... miasto narodzin Blanki
Szczecin to nie tylko wielki ośrodek portowy. Jego monumentalne zabytki i okazałe tereny zielone znane są w całym kraju. To także miasto, w którym znajduje się największy historyczny cmentarz w Polsce, gdzie stworzono najwyższą na świecie wieżę do skoków na linie oraz miejsce urodzenia Blanki - naszej reprezentantki na festiwalu Eurowizji. Co ciekawe, Szczecin nazywany jest także Paryżem Północy. Nie bez przyczyny.
Szczecin to miasto, które w ostatnich kilkunastu latach przeszło wielką metamorfozę. Z ponurego ośrodka portowego przekształciło się w tętniące życiem i wydarzeniami kulturalnymi miejsce, pełne atrakcyjnych zabytków oraz terenów zielonych. Ostatnio jest znów o nim głośno, ponieważ właśnie w Szczecinie przyszła na świat Blanka (właśc. Blanka Stajkow), piosenkarka, za którą trzymamy kciuki podczas tegorocznego finału 67. Konkursu Piosenki Eurowizji.
Czytaj także: Noc Muzeów. Fenomen, który gromadzi tłumy
Najbardziej charakterystycznymi budowlami stolicy województwa zachodniopomorskiego są zamek Książąt Pomorskich, brama Portowa, monumentalna siedziba Urzędu Wojewódzkiego oraz efektowna i nowoczesna Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza.
Jednak wizyta w tym mieście nie będzie kompletna, jeśli nie przejdziemy się Wałami Chrobrego. To taras widokowy położony na skarpie na wysokości 19 m nad lustrem rzeki Odry. Znajdują się przy nim zabytkowe budynki, takie jak np. Muzeum Narodowe czy Teatr Współczesny. Wały Chrobrego są doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta, trzy wyspy na rzece, a także portowe kanały.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polki traktują tam jak boginie. "Tu jest całkowicie inny typ kobiety"
Ciekawostką jest, że kiedy spojrzymy na zdjęcia Szczecina z lotu ptaka, zauważymy charakterystyczne, gwieździście rozchodzące się ulice, tworzące zwartą koncepcję miasta, która coś nam może przypominać. Nie jest to przypadek, bowiem plan XIX-wiecznej urbanistycznej osi Szczecina wzorowano na układzie architektonicznym stolicy Francji. Nic zatem dziwnego, że miasto, zyskało miano Paryża Północy.
Nauka i frajda dla całej rodziny
Rodziny z dziećmi chętnie odwiedzają w Szczecinie Morskie Centrum Nauki. To miejsce, gdzie królują klimaty żeglarskie, a każda z ekspozycji wzbogacona jest o elementy interaktywne. Ciekawostką najbardziej obleganą przez zwiedzających jest kajak Aleksandra Doby, na którym przepłynął Ocean Atlantycki.
Charakterystyczna wielka kula, którą widać z zewnątrz centrum, to najnowocześniejsze w Polsce planetarium, mogące pomieścić 60 osób. Na dachu obiektu mieści się taras z przepiękną panoramą na centrum miasta.
Reprezentacyjna ulica Szczecina
Odwiedzając różne miasta, szukamy zazwyczaj głównej, reprezentacyjnej ulicy - pełnej restauracji, kawiarni, sklepików itp. Stolica województwa zachodniopomorskiego przez wiele lat nie mogła się taką promenadą pochwalić, jednak już w połowie tego roku sytuacja ta się zmieni.
Przebiegający przez śródmieście odcinek alei Wojska Polskiego przechodzi obecnie modernizację i już widać wyraźnie jej efekty. Otwierają się lokale usługowe wzdłuż szerokich chodników, pośrodku utworzono zieloną aleję platanów. Mieści się tu kino Pionier, dawne kino Kosmos, kultowy bar Pasztecik oraz duma szczecinian - pizzeria z najgrubszym ciastem w mieście. Rewitalizacja alei i przyległych do niej terenów to proces przywracania tej części śródmieścia handlowego i usługowego charakteru, a zarazem próba stworzenia reprezentacyjnej ulicy miasta.
Cisza i relaks na starym cmentarzu
Choć może to zabrzmieć dziwnie, odwiedzając Szczecin, warto też zarezerwować sobie kilka chwil, aby odwiedzić... cmentarz Centralny. Uruchomiony w 1901 r. jest największą nekropolią w Polsce i trzecią w Europie. Jest to wyjątkowo piękny teren. Choć jest miejscem spoczynku, ma obecnie bardziej charakter parku i miejsca zadumy oraz relaksu.
Generalnie należy pochwalić władze Szczecina za to, że przykładają bardzo dużą wagę do rewitalizacji oraz organizowania nowych miejsc zielonych. Każdy park przy zabytkowym budynku, każda wolna przestrzeń pomiędzy ulicami czy instytucjami kultury natychmiast zagospodarowywana jest na ogród, klomb czy tzw. park kieszonkowy. Szczecin słynie również z pięknie kwitnących magnolii. Na samych terenach miejskich jest ich aż 158 i liczba ta stale rośnie.
Raj dla amatorów ekstremalnych przeżyć
Szczecin jest miastem znanym wśród amatorów ekstremalnych przygód. To tutaj bowiem znajduje się Big Tower - najwyższy na świecie obiekt do skoków, stworzony na terenie upadłej fabryki sztucznego jedwabiu Wiskord. Podczas gdy najwyższy obiekt do skoków typu bungee jump jest w Chinach, to najwyższa wieża do tzw. skoków dream jump znajduje się właśnie w Polsce. Obiekt ma aż 252 m i pozwala nawet na 9 sekund swobodnego spadania.
Czytaj także: Skoki - sport dla każdego!
Dream jump – to technika oddawania skoków z wysokości z wykorzystaniem asekuracji z lin dynamicznych oraz bloczka. Dzięki tej technice możliwe jest maksymalne wydłużenie swobodnego spadania (do 90 proc. wysokości obiektu, z którego skaczemy). Długi, swobodny lot daje skoczkowi wiele możliwości wykonywania w powietrzu akrobacji.
Skoki z Big Tower są organizowane w okresie od wiosny do jesieni. Pojedynczy skok kosztuje 580 zł.