MiastaMiasta, które warto odwiedzić zimą według "The Guardian"

Miasta, które warto odwiedzić zimą według "The Guardian"

Miasta, które warto odwiedzić zimą według "The Guardian"
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Wojciech Gojke

„The Guardian" przygotował listę europejskich miast, które warto odwiedzić tegorocznej zimy. Są idealne na kilkudniowy wypad, oferują mnóstwo ciekawych atrakcji, a w chłodne wieczory bez problemu znajdziemy w nich klimatyczne kafejki. Wśród nich jest także polskie miasto. Sprawdź, które zyskało uznanie brytyjskiego dziennika!

Lublana

Stolica Słowenii to polityczne, gospodarcze i kulturalne serce tego niewielkiego, liczącego nieco ponad 2 miliony mieszkańców kraju. Zachwyca uroczymi ulicami, zabytkowymi zabudowaniami i licznymi mostami. Zwiedzanie warto rozpocząć od Placu Preserna - centralnego punktu miasta i miejsca spotkań mieszkańców stolicy. Jedną z atrakcji 250-tysięcznej Lublany jest malownicze Stare Miasto ze wspaniałym barokowym kościołem Świętej Trójcy, stojącym na wysokim wzgórzu zamkiem i strzeżonym przez baśniowe jaszczury Mostem Smoka. Koniecznie trzeba też zobaczyć Potrójny Most - Tromostovje.

1 / 8

Poprad, Słowacja

Obraz
© AquaCity Poprad

Położony u podnóża Tatr Poprad jest jednym z największych na Słowacji centrum turystyki. Serce miasta to pięknie odrestaurowany rynek, otoczony barokowymi i klasycystycznymi domami. Nad nim góruje kościół pw. św. Idziego z końca XIII w. Jednak najwięcej osób do 50-tysięcznego miasta przyciąga aquapark z widokiem na góry. Łącznie jest tu 13 basenów, 6 zjeżdżalni i bogato wyposażony kompleks saun i jacuzzi. Woda termalna jest wydobywana z głębokości ponad 1300 metrów. Zawiera ona 20 minerałów; szczególnie bogata jest w wapń, magnez, sód i dwutlenek węgla, dlatego można określić ją jako wodę o działaniu leczniczym. Jej naturalna temperatura kształtuje się na poziome ok. 42 st. C.

2 / 8

Baden- Baden, Niemcy

Obraz
© baden-image.de

Baden-Baden to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk u naszych zachodnic sąsiadów. Położone jest w południowych Niemczech, w regionie Mittlerer Oberrhein. Największą atrakcji w okolicy są Termy Karakalli, w których, oprócz gorących źródeł o temperaturze 38 st. C, odwiedzający mogą także skorzystać z jacuzzi, wodospadów i saun. Baden-Baden słynie też z pięknego rynku, jarmarku świątecznego, który czynny jest od grudnia do początku stycznia, oraz z festiwali muzycznych.

3 / 8

Sarajewo, Bośnia i Hercegowina

Obraz
© Shutterstock.com

Stolica Bośni i Hercegowiny, Sarajewo, leży nad rzeką Miljacka, na wysokości 500 m n.p.m., w otoczeniu Alp Dynarskich. Turyści swoje kroki kierują najpierw na Stare Miasto, które jest wspaniałym przykładem architektury bośniackiej. Przeplatają się tu wpływy tureckie oraz austro-węgierskie. Do największych atrakcji należy katedra Serca Jezusowego, synagoga czy targ Bascarsija. Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Sarajewa to także miejsce, w którym dokonano zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga, co stało się pretekstem do wybuchu I wojny światowej.

4 / 8

Åre i Östersund, Szwecja

Obraz
© are_hotel-r.net

To oddalone od siebie o 90 km miasta w środkowo-zachodniej Szwecji. Åre to ośrodek sportów zimowych i międzynarodowej sławie, gdzie dwukrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie biegowym. Jest tu kilka resortów, kolejka gondolowa i kameralny kościółek. Z kolei Östersund to 44-tysięczne miasto, która znane jest z zabytkowych domów wikingów sprzed 1200 lat. Co roku odbywa się tutaj puchar świata w biathlonie. 11 km za zachód od Östersund znajduje się port lotniczy Åre-Östersund.

5 / 8

Zagrzeb, Chorwacja

Obraz
© Shutterstock.com

Choć Chorwacja należy do najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w Europie, jej stolica jest najczęściej omijana przez turystów, którzy w drodze na południe wolą zatrzymać się raczej w Pradze czy Budapeszcie. A szkoda, bo Zagrzeb ma także wiele do zaoferowania. Majestatyczna katedra, Pałac Bana czy budynek opery decydują o jego uroku. Zwiedzanie Zagrzebia nie jest trudne, ponieważ większość ciekawych obiektów i muzeów znajduje się w niewielkiej odległości od siebie. Centrum miasta składa się z trzech położonych blisko siebie dzielnic usytuowanych na różnych poziomach, co znacznie ułatwia orientację. Dwie z nich to historyczne i pełne zabytków Gradec i Kaptol, które razem tworzą tzw. Gornji Grad, czyli Górne Miasto. Wszędzie można dojść pieszo, choć dodatkową atrakcją jest podróż naziemną kolejką linową.

6 / 8

Tromsø, Norwegia

Obraz
© Shutterstock.com

Dobrą alternatywą dla tych, którzy chcieliby odwiedzić chłodną, północną Norwegię, ale preferują bardziej "miejskie" klimaty, będzie Tromsø. Położona za kołem podbiegunowym stolica Arktyki jest tętniącym życiem i przepięknym miastem, pełnym historii i kultury, otoczonym górami, fiordami i wyspami. Co ciekawe, klimat jest tu łagodny - to ze względu na wpływ prądu Północnoatlantyckiego. Dzięki temu wody oceaniczne nie zamarzają i tutejszy port może funkcjonować cały rok. Miasto szczyci się posiadaniem najdalej na północ położonego uniwersytetu, katedry protestanckiej, ogrodu botanicznego, a nawet najbardziej „polarnej” restauracji Burger King. Posiada również najdalej na północ wysunięty browar na świecie. Noc polarna trwa w Tromsø od 27 listopada do 19 stycznia, natomiast dzień polarny od 19 maja do 27 lipca.

7 / 8

Memmingen, Niemcy

Obraz
© Shutterstock.com

To miasto można nazwać nieodkrytym klejnotem Bawarii. Znajdziemy tu wiele odrestaurowanych budynków, typowych dla architektury tego regionu, które nie ucierpiały podczas wojen z ostatnich trzech stuleciach. Centralnym punktem Memmingen jest Stare Miasto, które nie tylko zachwyca wiekowymi kamienicami, ale też umiejętnym połączeniem nowoczesnego i starego budownictwa. W obrębie jego murów znajdziemy wiele kafejek i wąskich uliczek. Choć żyje tu tylko 40 tys. osób, jest gwarnie i miasteczko tętni życiem. Warto udać się Benniger Ried Muzeum. Jest to niewielka kapliczka otoczona przepięknym parkiem.

8 / 8

Poznań, Polska

Obraz
© Shutterstock.com

Według brytyjskiego dziennika "The Guardian" Poznań jest jednym z miast w Europie, do którego warto się wybrać w zimowy weekend. Jak stolica Wielkopolski postrzegana jest przez dziennik? Przypomniano, że została zbombardowana w czasie II wojny światowej, następnie odbudowana. Obecnie tętni życiem i dzięki wielu studentom jest pełna energii. Serce miasta to Stary Rynek, otoczony kolorowymi kamienicami, na parterze których znajdziemy kawiarnie i restauracje. Natomiast te najlepsze znajdują się przy ul. Żydowskiej i Mickiewicza. Radzi się każdemu, kto tu przyjedzie, zajrzeć do cukierni i spróbować rogala świętomarcińskiego. A jeśli komuś jest zimo, proponuje się udać do ogrodu botanicznego w Parku Wilsona.

poznańbaden-badenlublana

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)