MiastaMiejsca, które warto odwiedzić właśnie w 2016 roku

Miejsca, które warto odwiedzić właśnie w 2016 roku

Miejsca, które warto odwiedzić właśnie w 2016 roku
Źródło zdjęć: © Pawel Kazmierczak - Shutterstock

Wraz z końcem roku wielu z nas przymierza się do planów na następne wakacje. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu, dokąd się udać, warto przyjrzeć się bliżej okrągłym rocznicom, które obchodzone będą w przyszłym roku. Oto lista miejsc, do których warto się wybrać właśnie podczas wakacji 2016!

Wraz z końcem roku wielu z nas przymierza się do planów na następne wakacje. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu dokąd się udać, warto przyjrzeć się bliżej okrągłym rocznicom przypadającym na przyszły rok. Oto lista miejsc, do których warto się wybrać właśnie podczas wakacji 2016.

14 stycznia 1956 roku utworzono Ojcowski Park Narodowy, jedną z największych atrakcji w okolicach Krakowa. Znajduje się jedynie 25 km od centrum stolicy województwa małopolskiego, w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na jego terenie znajduje się m.in. środkowa część malowniczej Doliny Prądnika. Do najchętniej odwiedzanych miejsc należy, usytuowany nad skalistą przepaścią, zamek w Pieskowej Skale. Pierwotnie gotycka budowla została w XVI w. przebudowana w stylu renesansowym. Pieczołowicie odrestaurowana po II wojnie światowej, zachwyca architekturą. Nic dziwnego, że zamek był tłem w wielu filmach. Można go oglądać m.in. w "Stawce większej niż życie", "Janosiku" czy "Ogniem i mieczem". W pobliżu zamku wznosi się najbardziej rozpoznawalny wapienny ostaniec - Maczuga Herkulesa.

ik/udm

1 / 5

2016 rok - 70 lat od pierwszej edycji festiwalu w Cannes

Obraz
© slava17 - Shutterstock

Lazurowe Wybrzeże doceniane jest od wielu lat - turystów przyciąga wieczne słońce, piękne plaże, zielone palmy i mnóstwo kwiatów. Zapierający dech w piersiach kontrast lazurowych zatok i wysokich szczytów górskich rzeczywiście potrafi zachwycić każdego. Jednym z najpopularniejszych miast na Cote d'Azur jest Cannes, które słynie z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. W przyszłym roku minie dokładnie 70 lat od jego pierwszej edycji. Podczas tego prestiżowego wydarzenia miasto wypełnione jest największymi gwiazdami kina. Na spacer wzdłuż bulwaru La Croisette warto udać się nie tylko podczas festiwalu. To przy nim stoją najdroższe hotele Lazurowego Wybrzeża.

2 / 5

2016 rok - 100 lat od nadania Ciechocinkowi praw miejskich

Obraz
© Nightman1965 - Shutterstock

W 1916 roku prawa miejskie otrzymał Ciechocinek, który należy do najsłynniejszych i najstarszych uzdrowisk w Polsce. Miasto tętni życiem nie tylko w sezonie - szczelnie wypełniają je kuracjusze, którzy przyjeżdżają tu, żeby skorzystać z dobrodziejstw tutejszych źródeł solankowych. Pierwszą część dnia spędzają na zabiegach, masażach, spacerach wzdłuż tężni i po licznych parkach. O godz. 15:00 Ciechocinek przemienia się natomiast w jedną wielką imprezę na świeżym powietrzu. Zaczynają się wówczas słynne fajfy, a ogródki kawiarni wypełniają roztańczone pary. Między godz. 17:30 a 18:30 przerwa na kolację i od 18:30 zabawa dalej trwa w najlepsze, tym razem na dancingach. Patrząc na wirujących na parkiecie kuracjuszy, często łączących się w pary, nietrudno zrozumieć, jak ważną część kuracji stanowią te popołudniowe pląsy.

3 / 5

2016 rok - 200 lat od stworzenia postaci Frankensteina

Obraz
© Domena publiczna, Robertgrassi, Wikimedia Commons

Letnie wieczory 1816 roku Mary Shelley, autorka powieści "Frankenstein", spędzała w willi Diodati nad Jeziorem Genewskim, w Szwajcarii. Towarzystwa dotrzymywali jej Lord Byron i John Polidori. Podczas ich spotkań powstała koncepcja postaci słynnego Frankensteina. "Spędziłam lato 1816 roku w okolicach Genewy. Było wyjątkowo zimno i deszczowo i wieczorami zbieraliśmy się przy kominku, delektując niemieckimi opowiadaniami o duchach. Te baśnie budziły w nas chęć, by je naśladować. Dwoje przyjaciół [...] oraz ja postanowiliśmy, każde z osobna wymyślić historię opartą na fenomenach nadprzyrodzonych"* - napisała Mary Shelley w przedmowie do pierwszego wydania słynnej powieści. Inspiracją dla pisarki miał być alchemik Johann Konrad Dippel, który urodził się na zamku Frankenstein koło Darmstadt. Według innych źródeł była nią słynna afera grabarzy z niemieckiej miejscowości Frankenstein (dziś Ząbkowice Śląskie) w 1606 roku.

  • Mary Shelley, Frankenstein, Warszawa 1998, s. 10. ISBN 83-7200-080-8.
4 / 5

2016 rok - 400 lat od śmierci Szekspira

Obraz
© David Steele - Shutterstock

William Szekspir, jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej, zmarł wiosną 1616 roku. Jeśli chcemy udać się w podróż szlakiem poety, z pewnością nie możemy ominąć miejsca jego urodzenia i śmierci - Stratford-upon-Avon, w angielskim hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon. Co roku, właśnie ze względu na Szekspira, przybywa tu 3,5 mln turystów. Do atrakcji miasta należą m.in. teatry Royal Shakespeare Company: "Royal Shakespeare Theatre", "Swan" i "The Other Place", domy, w których urodził się i zmarł dramatopisarz, a także posiadłość jego żony w Shottery (na zdjęciu).

5 / 5

2016 rok - 50 lat od odkrycia Jaskini Niedźwiedziej

Obraz
© Licencja CC by Jacek Halicki, Wikimedia Commons

W przyszłym roku minie dokładnie 50 lat od odkrycia najdłuższej jaskini w Sudetach, czyli Jaskini Niedźwiedziej. Dokonano tego przez przypadek podczas wydobywania marmuru. Znajduje się ona w pobliżu wsi Kletno, w Masywie Śnieżnika. Wokół jaskini utworzono rezerwat przyrody. Odcinek o długości ok. 700 m jest od 1983 roku udostępniony turystom, którzy przybywają tu, żeby zobaczyć niezwykłe nacieki.

ik/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)