MiastaNajpopularniejsze miejscowości na Mazurach

Najpopularniejsze miejscowości na Mazurach

Najpopularniejsze miejscowości na Mazurach
Źródło zdjęć: © mrdynamitepl - Fotolia.com

Mazury. Czy jest piękniejsze miejsce w Polsce, w którym można spędzić weekend czy wakacje? To kraina ciszy, spokoju i malowniczych krajobrazów. Jest też najważniejszy punkt mazurskiego programu - jeziora. Matka natura postanowiła pozostawić ich tu blisko 300, dzięki czemu Mazury stały się prawdziwym rajem dla miłośników żagli, łodzi, kajaków, nart wodnych, surfingu i wędkowania. Mają się z czego cieszyć, bowiem większość wód zaliczanych jest do I klasy czystości pod względem ekologicznym. Nie zapominajmy też, że w ogłoszonym przez szwajcarską Fundację "New7Wonders" konkursie na 7 Nowych Cudów Natury, Warmia i Mazury znalazły się w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Poza niezaprzeczalnymi walorami przyrodniczymi, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich obfituje w mnóstwo ciekawych miejsc z bogatą historią, architekturą, oraz atrakcjami dla całych rodzin.

Mazury. Czy jest piękniejsze miejsce w Polsce, w którym można spędzić weekend czy wakacje? To kraina ciszy, spokoju i malowniczych krajobrazów. Jest też najważniejszy punkt mazurskiego programu - jeziora. Matka natura postanowiła pozostawić ich tu blisko 300, dzięki czemu Mazury stały się prawdziwym rajem dla miłośników żagli, łodzi, kajaków, nart wodnych, surfingu i wędkowania. Mają się z czego cieszyć, bowiem większość wód zaliczana jest do I klasy czystości pod względem ekologicznym. Nie zapominajmy też, że w ogłoszonym przez szwajcarską Fundację "New7Wonders" konkursie na 7 Nowych Cudów Natury, Warmia i Mazury znalazły się w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Poza niezaprzeczalnymi walorami przyrodniczymi, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich obfituje w mnóstwo ciekawych miejsc z bogatą historią, architekturą oraz atrakcjami dla całych rodzin. Są tu zamki krzyżackie, pałace, młyny wodne i fortyfikacje, z których część została adaptowana na hotele i pensjonaty. Odpoczywać
tu można w miejscach ustronnych, schowanych w mazurskiej głuszy wśród sosnowych lasów. Nie zawiedzie się też ten, kto poszukuje gwaru. W popularnych miejscowościach latem nie brakuje atrakcyjnych imprez. Ten miks sprawia, że Mazury są idealnym miejscem na wypoczynek i rekreację. Sprawdźmy, co oferują najpopularniejsze miejsca.

ml

1 / 10

Mazury - Giżycko

Obraz
© Mariusz Switulski- Shutterstock

Położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin, Giżycko jest nazywane polską stolicą żeglarstwa. Różnorakie łodzie, kajaki, rowery wodne to tu codzienność. Najważniejszym i niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem Giżycka jest Twierdza Boyen, jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury militarnej dawnych Prus Wschodnich. Jest też wieża ciśnień, z której tarasu widokowego roztacza się przepiękna panorama na jezioro Niegocin. Latem wśród rozrywek są koncerty organowe dla miłośników muzyki klasycznej.

2 / 10

Mazury - Ryn

3 / 10

Mazury - Mrągowo

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

O Mrągowie słyszał chyba każdy. Urokliwe miasteczko kojarzone jest przede wszystkim z jeziorami, ale też ze słynnym festiwalem muzyki country, noszącym nazwę Pikniku Country. Wiele atrakcji nawiązuje do tego festiwalu, choćby *Miasteczko Mrongoville *w stylu dzikiego zachodu. Miłośników historii zainteresuje Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie, albo Wieża Bismarcka. Ogromnym atutem tego miejsca jest oczywiście natura, choćby rozpościerający się w pobliżu Mazurski Park Krajobrazowy.

4 / 10

Mazury - Mikołajki

Obraz
© Konstantin Tronin / Shutterstock.com

Trudno mówić, że było się na Mazurach, jeśli pominęło się Mikołajki. Nazywane perłą Mazur, leżą w przesmyku między jeziorami Mikołajskim i Tałty. To kultowa miejscowość wśród wodniaków. Miejsca na relaks nie zabraknie dla nikogo, choć przyznać trzeba, że latem bywa tu tłoczno. Warto zobaczyć kościół ewangelicko-augsburski z 1842 roku i Muzeum Reformacji, kaplicę cmentarną z początku XX w. i neogotycki kościół katolicki Matki Boskiej Różańcowej z 1910 roku.

5 / 10

Mazury - Ostróda

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Dawniej perła Prus Wschodnich, dziś Ostróda *zwana jest stolicą Mazur Zachodnich. Leży nad pięcioma jeziorami, z których największe, Drwęckie znajdziemy w samym centrum miasta. Usytuowanie jeziora sprawia, że jest jedną z największych atrakcji miasta. Ciągle coś tu się dzieje, bowiem *Ostróda postawiła na rozwój turystyki, sportu i rekreacji. Świadkami dziejowych wydarzeń są zabytki, wśród których wyróżnia się zamek krzyżacki, fragmenty murów obronnych, wieża Bismarcka. Jest coś jeszcze. Właśnie w Ostródzie odbywa się największy w Polsce festiwal reggae.

6 / 10

Mazury - Węgorzewo

Obraz
© mkos83 - Shutterstock

Choć na pierwszy rzut oka tak nie wygląda, Węgorzewo to dość stare miasteczko. Pierwszy drewniany zameczek powstał tu już w 1335 roku. Dziś wśród miejscowych zabytków znajdziemy zamek pokrzyżacki i późnogotycki kościół Św. Piotra i Pawła. Jest też Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie, wielka atrakcja dla dzieci. Starsi dobrze bawią się na organizowanym dorocznie festiwalu. Urlop tutaj można zaplanować na wiele sposobów: na rowerze, na kajaku albo z kijkami nordic-walking.

7 / 10

Mazury - Iława

Obraz
© Licencja CC by MesserWoland, Wikimedia Commons

Iława mocno związana jest z Jeziorakiem, najdłuższym (27,5 km) oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce. Znajduje się na nim aż 16 wysp. Na Wielkiej Żuławie - największej wyspie śródlądowej w Europie - znajdziemy pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu. Trudno się dziwić, że Jeziorak jest chlubą okolicznej ludności. Oczywiście jest to idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych, w tym żeglarstwa. Po dawce relaksu na wodzie można wrócić z urlopu ze wspaniałymi wrażeniami.

8 / 10

Mazury - Pisz

Obraz
© kreatorex - Shutterstock

Dla wielu stanowi bramę Mazur. Rzeczywiście od Warszawy dzieli go zaledwie 200 km. Odpoczywając w Piszu nad jeziorem Roś warto zdecydować się na spływ rzeką Pisą. Ciekawą propozycją wypoczynku jest rejs statkiem po rzecze. Z ciekawostek warto wiedzieć, że ponad 2/3 jeziora Śniardwy znajduje się w obrębie gminy Pisz. Miłośnicy zwiedzania powinni zwrócić uwagę na zamek krzyżacki, ratusz w stylu neogotyckim czy basztę.W piwnicach ratusza znajdziemy Muzeum Ziemi Piskiej.

9 / 10

Mazury - Szczytno

Obraz
© skyphoto - Shutterstock

Położone na pograniczu Pojezierza Mrągowskiego i Równiny Mazurskiej, Szczytno przyciąga w sezonie sporo wczasowiczów. Dawniej znane było głównie za sprawą Wyższej Szkoły Policji. W pobliżu jezior znajdziemy pozostałości murów XIV-wiecznego zamku krzyżackiego, natomiast Muzeum Mazurskie ukazuje dzieje miasta i okolic. Latem wiele tu rozrywek. Największą letnią imprezą są "Dni i Noce Szczytna". Jeden z koncertów jest zawsze poświęcony Krzysztofowi Klenczonowi.

10 / 10

Mazury - Kadzidłowo

Obraz
© PAP/Tomasz Waszczuk

Schowane trochę w cieniu Kadzidłowo znane jest coraz szerszej grupie ludzi. Zagląda tu niemal każdy, kto trafia na Mazury. Na terenie *Puszczy Piskiej *(Mazurski Park Krajobrazowy), powstał Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Położony jest na śródleśnych łąkach, dzięki czemu zwierzęta przebywają w warunkach zbliżonych do naturalnych. Spotkamy tu rysie, puchacze, cietrzewie, głuszce, koniki polskie (tarpany), daniele, wilki skandynawskie, łosie, jelenie, bizony, żubry, bobry, żurawie... Niektóre z nich można dokarmiać, dlatego warto przed wejściem na teren parku zaopatrzyć się w specjalną karmę dla zwierząt.

ml

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)