Trwa ładowanie...

"Milionerzy". Kto odkrył źródła Amazonki?

W programie "Milionerzy" są pytania, które potrafią sprawić uczestnikom nie lada problem. Tak było w ostatnim odcinku, w którym padło pytanie o odkrywcę źródeł Amazonki. Uczestniczka nie spodziewała się, że chodzi o Polaka.

Share
Rio Negro to największy lewy dopływ Amazonki w Brazylii
Rio Negro to największy lewy dopływ Amazonki w BrazyliiŹródło: Getty Images, Fot: Kevin Schafer
d36x3nh

Odpowiedź na pytanie, "Kto odkrył źródła Amazonki?" na początku nie była oczywista dla uczestniczki. Miała do wyboru tradycyjnie cztery odpowiedzi:

A. Hiszpan w 1524 r.

d36x3nh

B. Polak w 1996 r.

C. Włoch w 1492 r.

D. Anglik w 1770 r.

Uczestniczka nie miała już do wykorzystania kół ratunkowych, dlatego po krótkim przeanalizowaniu dostępnych odpowiedzi zdecydowała się zaznaczyć odpowiedź D.

d36x3nh

Niestety to była zła odpowiedź, dlatego uczestniczka zakończyła grę i do domu wróciła z 1000 zł. Była to powtórka programu z października 2019 r.

Kto odkrył źródła Amazonki?

Prawidłowa odpowiedź to B. Chodziło o Jacka Edwarda Pałkiewicza, polskiego podróżnika, który w 1996 r. zorganizował wyprawę do Peru i odkrył źródła Amazonki. Mimo kilku protestów, zostało to arbitralnie zaakceptowane przez Towarzystwo Geograficzne w Limie.

Amazonka

Amazonka to rzeka w Ameryce Południowej - w Brazylii i Peru, największa pod względem powierzchni dorzecza i zasobności w wodę na Ziemi. Jej długość jest od zawsze sprawą kontrowersyjną. Najczęściej podawana jest wartość 6400 km, jednak według innych źródeł podaje się także 7040 km i w tym wypadku Amazonka jest dłuższa od Nilu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 4

d36x3nh

Podziel się opinią

Share
d36x3nh
d36x3nh