Trwa ładowanie...

"Milionerzy". Kto odkrył źródła Amazonki?

W programie "Milionerzy" są pytania, które potrafią sprawić uczestnikom nie lada problem. Tak było w ostatnim odcinku, w którym padło pytanie o odkrywcę źródeł Amazonki. Uczestniczka nie spodziewała się, że chodzi o Polaka.

Rio Negro to największy lewy dopływ Amazonki w BrazyliiRio Negro to największy lewy dopływ Amazonki w BrazyliiŹródło: Getty Images, fot: Kevin Schafer
dijeojs
dijeojs

Odpowiedź na pytanie, "Kto odkrył źródła Amazonki?" na początku nie była oczywista dla uczestniczki. Miała do wyboru tradycyjnie cztery odpowiedzi:

A. Hiszpan w 1524 r.

B. Polak w 1996 r.

C. Włoch w 1492 r.

dijeojs

D. Anglik w 1770 r.

Uczestniczka nie miała już do wykorzystania kół ratunkowych, dlatego po krótkim przeanalizowaniu dostępnych odpowiedzi zdecydowała się zaznaczyć odpowiedź D.

Niestety to była zła odpowiedź, dlatego uczestniczka zakończyła grę i do domu wróciła z 1000 zł. Była to powtórka programu z października 2019 r.

Kto odkrył źródła Amazonki?

Prawidłowa odpowiedź to B. Chodziło o Jacka Edwarda Pałkiewicza, polskiego podróżnika, który w 1996 r. zorganizował wyprawę do Peru i odkrył źródła Amazonki. Mimo kilku protestów, zostało to arbitralnie zaakceptowane przez Towarzystwo Geograficzne w Limie.

Amazonka

Amazonka to rzeka w Ameryce Południowej - w Brazylii i Peru, największa pod względem powierzchni dorzecza i zasobności w wodę na Ziemi. Jej długość jest od zawsze sprawą kontrowersyjną. Najczęściej podawana jest wartość 6400 km, jednak według innych źródeł podaje się także 7040 km i w tym wypadku Amazonka jest dłuższa od Nilu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 4

dijeojs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj