Trwa ładowanie...

Mińsk Mazowiecki i okolice

Mińsk Mazowiecki szczyci się długą historią, ale najwięcej zawdzięcza rozwojowi komunikacji, a przede wszystkim budowie traktu brzeskiego i linii kolejowej do Terespola.

Mińsk Mazowiecki i okoliceŹródło: Hachette Polska
doeg6vf
doeg6vf

Mińsk Mazowiecki szczyci się długą historią, ale najwięcej zawdzięcza rozwojowi komunikacji, a przede wszystkim budowie traktu brzeskiego i linii kolejowej do Terespola.

Neobarokowy kościół parafialny powstał na początku XX wieku, ale Mińsk ma i starsze zabytki: w centrum zachowała się siedziba starostwa zaprojektowana przez Henryka Marconiego, a nad rzeką wznosi się pałac w dzisiejszej postaci w formach klasycystycznych nadanych mu podczas przebudowy w latach 1825–1828, ale kryjący mury jeszcze XVII-wiecznej rezydencji Mińskich.

Warto też obejrzeć niezwykłą Mińską Sosnę, ponad 340-letnie drzewo o przedziwnych wysoko wznoszących się ponad ziemią korzeniach.

Warto zobaczyć w okolicy:

Kobyłka

W Kobyłce zachował się jeden z najpiękniejszych barokowych kościołów na Mazowszu. Ufundował go biskup Marcin Załuski w 1740 roku, budowę w pierwszej fazie prowadził wenecki architekt Guido Antonio Longhi. W latach 60. XVIII wieku kościół przebudowano dodając nową późnobarokową fasadę. We wnętrzu zachowały się piękne późnobarokowe polichromie pędzla Grzegorza Łodzińskiego.

Warto zobaczyć w okolicy:

Ossów

Ossów to pamiętne miejsce z czasów wielkiej bitwy warszawskiej 1920 roku nazywanej Cudem nad Wisłą. Doszło tu do najważniejszych epizodów tej bitwy. W tych okolicach zginął młody kapelan pułku Ignacy Skorupka. W Ossowie znajduje się upamiętniająca wydarzenia kaplica żołnierzy polskich.

Warto zobaczyć w okolicy:

Okuniew

W Okuniewie zachował się piękny klasycystyczny kościół wzniesiony w latach 1823–1835. Jego projektantem był zapewne Chrystian Piotr Aigner, a fundatorem Jan Łubieński. Jego wyposażenie pochodzi częściowo jeszcze z poprzedniej świątyni i powstało w epoce baroku. Kościół w Okuniewie znają wszyscy miłośnicy seriali telewizyjnych, bo „gra rolę” kościoła w Tulczynie w cieszącym się ogromną popularnością serialu Plebania.

Warto zobaczyć w okolicy:

Wesoła

W willowej Wesołej wznosi się kościół Opatrzności Bożej. Ta niepozorna neoromańska świątynia kryje niezwykłe wnętrze – polichromie pędzla Jerzego Nowosielskiego powstałe po 1979 roku, które należą do najciekawszych realizacji malarstwa współczesnego w Polsce. Nowosielski, którego twórczość wywodzi się z unickiego malarstwa ikonowego stworzył tu niepowtarzalne wnętrze zachwycające bogactwem form i barw.

Warto zobaczyć w okolicy:

Sulejówek

To niewielkie podwarszawskie miasteczko letniskowe zawdzięcza sławę temu, że osiedlił się tu Józef Piłsudski. W Sulejówku mieszkał Jędrzej Moraczewski i namówił późniejszą żonę marszałka do zakupu drewnianej willi letniskowej. W latach 1922–1923 za pieniądze ze składek społecznych, Piłsudskim powodziło się bowiem w tym czasie nietęgo, zbudowana została całoroczna willa, którą zaprojektował Kazimierz Skórewicz. Powstał polski dworek „Milusin” z kolumnowym portykiem i półkolistym ryzalitem od ogrodu. Po śmierci Piłsudskiego było tu muzeum, a po wojnie przedszkole. Dworek zwrócono rodzinie marszałka i trwają przgotowania do utworzenia tam muzeum.

Warto zobaczyć w okolicy:

Cegłów

Kościół w Cegłowie to piękna późnogotycka świątynia z pierwszej połowy XVI wieku z charakterystycznymi dla Mazowsza cylindrycznymi szkarpami w narożach. Efektem prac remontowych przeprowadzanych w XVII wieku jest barokowy szczyt nad prezbiterium, portale i kominek w zakrystii. Warto obejść kościół wokół, aby obejrzeć renesansowe epitafium ojca lekarza nadwornego królów Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy, Stanisława Oczki wmurowane w ścianę prezbiterium.

Warto zobaczyć w okolicy:

Sinołęka

W Sinołęce znajduje się sadowniczy zakład doświadczalny Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, w którego użytkowaniu znajdują się dwie piękne budowle – nieduży dworek z początku XIX wieku oraz pałac zbudowany w 1910 roku dla Władysława Filewicza według projektu Józefa Gałęzowskiego. Warto też zwrócić uwagę na drewnianą barokową kaplicę z przełomu XVII i XVIII wieku oraz unikatowy drewniany spichlerz dworski z XVIII wieku.

Warto zobaczyć w okolicy:

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Warszawa
Autor: Małgorzata Omilanowska

doeg6vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doeg6vf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj