MSZ aktualizuje listę ostrzeżeń dla podróżnych. Gdzie odradza jeździć?
Wybierasz się za granicę? Musisz śledzić tę stronę. Ministerstwo Spraw Zagranicznych publikuje "Ostrzeżenia dla podróżujących", dzięki której można dowiedzieć się, czy dany kierunek jest bezpieczny i jakie miejsca powinno się omijać. Resort zaktualizował właśnie informacje dla kilku państw. Ostrzega przed wyjazdem, do popularnych krajów.
Filipiny – turystom grozi nawet porwanie
Najnowsze ostrzeżenie, z 25 kwietnia br., dotyczy Filipin. Komunikat na stronie MSZ mówi, że w związku z zagrożeniem terrorystycznym w południowych regionach tego kraju czy walkami pomiędzy żołnierzami a rebeliantami islamskimi, zaleca się, aby tu nie jeździć. Szczególnie tyczy się to wyspy Mindanao oraz na archipelagu Sulu. Należy także pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas podróży na wyspy Cebu oraz Bohol. Ostrzeżenie mówi również o podwyższonym ryzyku porwania cudzoziemców – głównie w nadmorskich kurortach czy statkach wycieczkowych.
Turcja – cały kraj objęty ostrzeżeniem
Kolejny komunikat dotyczy Turcji. Został zaktualizowany 18 kwietnia br. przez MSZ, które kategorycznie odradza podróży do wschodniej i południowo-wschodniej części tego kraju oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów. Ma to m.in. związek z przeprowadzonym 16 kwietnia 2017 r. ogólnokrajowym referendum w sprawie zmiany konstytucji, które przyczyniło się do wielu demonstracji. Z racji tego, że Turcja to popularny kierunek wakacyjny i przebywają tam obecnie Polacy, ministerstwo zaleca zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zgromadzeń i budynków użyteczności publicznej (np. urzędy).
Egipt – popularne kurorty wciąż bezpieczne
Ostrzeżenie zostało też zaktualizowane (11 kwietnia br.) w przypadku Egiptu. Jest ono wynikiem wprowadzonego 10 kwietnia 2017 r. stanu wyjątkowego na terytorium całego kraju oraz utrzymującego się zagrożenia zamachami terrorystycznym. Jest też dobra informacja dla turystów. MSZ odradza podróży do Egiptu, ale z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych nad Morzem Czerwonym, takich jak: Hurghada, Al-Dżuna, Safadża, Marsa Alam oraz Szarm el-Szejk.
Wenezuela – masowe demonstracje i przestępczość
Sytuacja w Wenezueli jest coraz bardziej napięta, dlatego 19 kwietnia wydano nowy komunikat dla podróżnych. Mówi m.in. o tym, że w Caracas i innych miastach, w pobliżu siedzib instytucji państwowych, uniwersytetów i na głównych placach może dochodzić do demonstracji. Ponadto można spodziewać się utrudnień w komunikacji i transporcie oraz otrzymaniu w sklepach produktów pierwszej potrzeby. Turyści powinno mieć na uwadze, że na terenach przygranicznych jest duże zagrożenie przestępczością, a granice lądowe z Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.
Demokratyczna Republika Konga – kategorycznie odradza się podróży do tego kraju
MSZ odradza także podróży to Demokratycznej Republiki Konga. Wszystko przez bardzo napiętą sytuację polityczną i zagrożenie bezpieczeństwa. W Kinszasie, Lubumbashi i innych większych miastach może dochodzić do groźnych demonstracji, zamieszek i starć ze służbami bezpieczeństwa. Istnieje też duże prawdopodobieństwo występowania ograniczeń w transporcie lądowym i lotniczym oraz w dostępie do sieci komórkowych. W wielu miejscach może dochodzić do napadów rabunkowych, porwań i zamieszek.