Trwa ładowanie...

Na Balearach będzie zielono. W podwójnym sensie

Parlament na Balearach uchwalił ustawę o działaniach na rzecz klimatu i transformacji energetycznej. Wyspy Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera mają przejść w 100 proc. na energię odnawialną do 2050 r.

Na Balearach będzie zielono. W podwójnym sensieŹródło: Shutterstock.com
d3cc1px
d3cc1px

Obecnie OZE (odnawialne źródła energii) zaspokajają zaledwie 2 proc. zapotrzebowania. 14 mln urlopowiczów, którzy przybywają rocznie na wyspy, będą mieli okazję doświadczać także, jak wygląda w praktyce energetyczna transformacja.

Osiągnięto też porozumienie w sprawie znajdującej się na Majorce elektrowni węglowej. Będzie ona przeniesiona do rezerwy już w 2020 r. Jej właściciel Endesa (część włoskiego giganta energetycznego Enel) zgodził się zagwarantować wszystkie miejsca pracy. Związki zawodowe są zadowolone z umowy. Istniejące na Minorce i Ibizie elektrownie opalane dieslem zostaną przekształcone na gazowe.

Rezygnacja z węgla oznaczać będzie, że emisja CO2 spadnie z dnia na dzień (1 stycznia 2020) o 10 proc. Nowe prawo wprowadza cele OZE na rok 2020 (10 proc.), 2030 (35 proc.) i 2050 (100 proc.), a także cel redukcji zapotrzebowania na energię pierwotną na 2030 (26 proc.) i 2050 (40 proc.). Ponadto, wszystkie nowe budynki i parkingi o powierzchni powyżej 1000 m kw., a także wszystkie istniejące o powierzchni powyżej 1500 m kw., będą musiały do 2025 r. zainstalować panele fotowoltaiczne.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ustawa wprowadza zakaz sprzedaży nowych diesli od 2025 r. oraz nowych samochodów benzynowych od 2035 r. Spełnia się w ten sposób postulat, który w kontynentalnej Hiszpanii pozostaje bardzo kontrowersyjny. Tymczasem wyspy już teraz dysponują gęstą siecią stacji ładowania, których liczba po zakontraktowanej już rozbudowie osiągnie 1000. Niewielkie odległości ułatwiają przejście na napęd elektryczny. W osobnym akcie prawnym parlament Balearów ustalił też, że liczba samochodów mogących wjechać w miesiącach letnich na Formenterę zostanie ograniczona.

d3cc1px

‒ Chcemy, aby zagrożenie zmianami klimatu stało się szansą. Ustawa o zmianach klimatu tworzy na naszych wyspach nową gospodarkę. Potrzebujemy dywersyfikacji i mniejszej sezonowości. Energetyka odnawialna i prosumencka, elektromobilność, efektywność energetyczna i efektywne budynki to dziedziny, które dzięki nowemu prawu będą się u nas rozwijały ‒ powiedział Marc Pons, minister ds. energii w rządzie Balearów.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Pons podkreślił, że ustawa wyznacza horyzont 100 proc. OZE w 2050 r.

‒ Prace już się rozpoczęły. Na przykład dla Minorki opracowaliśmy już mapę drogową, aby do 2030 r. osiągnąć 85 proc. udział odnawialnych źródeł energii i uzgodniliśmy już ‒ bez utraty miejsc pracy - stopniowe zamykanie elektrowni węglowej Es Murterar od przyszłego roku ‒ przedstawił plan zmian minister.

d3cc1px

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: #dziejesienazywo: Majorka - wyspa słońca

d3cc1px
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cc1px