Na ferie pociągiem. Część 1: Podlasie, Opolszczyzna, Warmia i Mazury oraz Pomorze Zachodnie
Ferie zimowe to doskonała okazja, by lepiej poznać swoją okolicę. W końcu kto powiedział, że podróże muszą być dalekie? Od pewnego czasu w modzie są mikrowyprawy oraz turystyka w rytmie slow – nakierowana na to, co lokalne i często niedocenione. Przedstawiamy więc garść pomysłów na regionalne podróże. Naszą inspiracją stały się trasy wytyczone przez… tory kolejowe.
28.01.2022 | aktual.: 31.03.2022 16:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czasem wystarczy odjechać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania, by odkryć coś zupełnie nowego. Tuż za rogiem czekać może fascynująca przygoda lub niezwykła i mało znana turystyczna perełka. Nie trzeba lecieć do odległego kraju i wydawać fortuny, by czerpać radość i satysfakcję z podróżowania. Lokalna turystyka może być równie kształcąca i dawać dużo radości zarówno dzieciom, jak i młodzieży czy dorosłym. Wystarczy jedynie opracować trasę, założyć wygodne buty i ciepłą kurtkę oraz… kupić bilet na pociąg. Można zrobić to naprawdę łatwo i wygodnie za pośrednictwem aplikacji mobilnej POLREGIO – o każdej porze i bez stania w kolejkach. Dzięki niej podróżni mają dostęp do swoich biletów przez całą dobę (nie ma ryzyka, że papierowy bilet gdzieś się zgubi) i łatwo mogą sprawdzić historię zakupów. Szczególnie warto skorzystać z opcji biletu weekendowego za jedynie 39 zł. Można wtedy podróżować bez limitu od godziny 18:00 w piątek do godziny 6:00 w poniedziałek. To się naprawdę opłaca!
Dlaczego warto na ferie wybrać się właśnie pociągiem? To najszybszy i najwygodniejszy sposób podróżowania po regionie. Pozwala uniknąć korków i pokonywać duże odległości w naprawdę krótkim czasie. Ponadto zamiast skupiać się na trasie, można czas dojazdu do finalnej destynacji wykorzystać dużo bardziej produktywnie: rozmawiając z towarzyszami, czytając książkę lub oglądając serial na komórce. Pociąg to również bardzo ekologiczny sposób podróżowania – wybór transportu zbiorowego zamiast samochodu pozwala realnie ograniczać emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Dokąd zatem jechać? Oto nasze propozycje tras!
Województwo podlaskie: pociągiem z Białegostoku
- Do Augustowa
Pociąg POLREGIO z Białegostoku do Augustowa jedzie nieco ponad 1,5 godziny.
Augustów przyciąga tysiące turystów w sezonie letnim. Nic dziwnego – jest malowniczo położony pośród jezior i dzikich lasów. Kusi miłośników sportów wodnych (spływ lub rejs Kanałem Augustowskim to prawdziwy hit) i entuzjastów nordicwalkingu. Nie oznacza to jednak, że w czasie ferii zimowych nie ma co tu robić!
Na pewno warto wybrać się na spacer augustowskimi bulwarami. Są pięknie utrzymane i ciągną się wzdłuż rzeki Netty i Jeziora Necko. Czterokilometrowy spacer kończy się na molo Radiowej Trójki – drugim co do wielkości pomoście w Polsce. Godny odwiedzenia jest także Rynek Zygmunta Augusta z charakterystyczną kolumną oraz otaczającymi go odrestaurowanymi kamienicami. To dobre miejsce, by chwilę odpocząć w jednej z licznych kawiarni czy restauracji. Inne punkty, które warto odwiedzić, to m.in. Muzeum Kanału Augustowskiego w budynku Dworku Prądzyńskiego, otwierana siłą mięśni Śluza Augustów czy monumentalna Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego.
- Do Osowca
Pociąg POLREGIO z Białegostoku do Osowca jedzie około godziny.
Osowiec to doskonały punkt na wycieczkę dla entuzjastów historii i militariów. Znajduje się tu Twierdza Osowiec. Leży w odległości 10-minutowego spaceru od stacji kolejowej. Twierdza została wybudowana przez armię rosyjską w połowie XIX wieku i miała służyć jako punkt długotrwałego oporu. Władze Rosji chciały zabezpieczyć północną część Królestwa Polskiego przed uderzeniem ze strony Prus Wschodnich.Cel jej budowy został spełniony, twierdzy bowiem nigdy nie udało się zdobyć.
Zwiedzanie TwierdzyOsowiec odbywa się tylko z przewodnikiem. Poza sezonem wakacyjnym trzeba zamówić go telefonicznie około 20 minut przed przybyciem. Zwiedzanie obejmuje część muzealną oraz długie, wijące się korytarze, z których część biegnie pod ziemią. Można więc nie tylko poznać historię twierdzy, lecz także na własnej skórze poczuć to, czego doświadczali stacjonujący tu żołnierze.
- Do Hajnówki
Pociąg POLREGIO z Białegostoku do Hajnówki jedzie około godziny i 20 minut.
Hajnówka leży bezpośrednio przy Puszczy Białowieskiej i dlatego wiele osób traktuje ją jedynie jako przystanek na trasie. Tymczasem miasto samo w sobie jest bardzo interesujące, a większość atrakcji znajduje się na tyle blisko siebie, że można zobaczyć je w trakcie długiego spaceru.
Najbardziej charakterystycznym punktem Hajnówki jest Sobór Świętej Trójcy, czyli ogromna świątynia o nietypowym, falistym kształcie. Warto przespacerować się też ulicą Górną, by podziwiać tradycyjną drewnianą zabudowę oraz odwiedzić Park Miniatur Zabytków Podlasia, w którym można zobaczyć takie perełki jak Pałac Branickich w Białymstoku czy zamek w Tykocinie – i to wszystko w skali 1:25. W mieście znajdują się także dwa bardzo interesujące muzea: Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa oraz Muzeum Kultury Białoruskiej.
Popularną atrakcją Hajnówki jest kolej wąskotorowa. Kursuje jednak tylko w sezonie letnim.
Województwo warmińsko-mazurskie: pociągiem z Olsztyna
- Do Malborka
Pociąg POLREGIO z Olsztyna do Malborka jedzie nieco mniej niż 2 godziny.
Do odwiedzin Malborka chyba nikogo nie trzeba przekonywać. To tu znajduje się bowiem monumentalny zamek krzyżacki, będący największym z zachowanych w Europie średniowiecznych zamków. Jego budowa zaczęła się w XIII wieku i trwała aż 30 lat. Zamek jest ogromny, dlatego na jego zwiedzanie trzeba poświęcić co najmniej 3–4 godziny. Interesującą i chętnie wybieraną opcją jest zwiedzanie z audioprzewodnikiem. Do dziś w Malborku można podziwiać nie tylko solidne mury, lecz także detale architektoniczne jak kapitele kolumn oraz bogate zbiory muzealne, w tym oszałamiającą kolekcję wyrobów z bursztynu.
- Do Giżycka
Pociąg POLREGIO z Olsztyna do Giżycka jedzie około 2 godzin.
Giżycko kojarzy się przede wszystkim z jeziorami. Jest ważnym portem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i przyciąga wielu miłośników żeglarstwa. To jednak nie koniec atrakcji Giżycka. W czasie ferii zimowych warto wejść na wieżę ciśnień i znajdujący się na niej punkt widokowy z kawiarnią, zajrzeć do zamku krzyżackiego, w którym obecnie działa luksusowy hotel czy zobaczyć most obrotowy z końca XIX wieku przewieszony nad Kanałem Łuczańskim. Największą atrakcją Giżycka jest jednak Twierdza Boyen – jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Obiekt ma kształt gwiazdy, jest położony na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami. Powstał w połowie XIX wieku z rozkazu pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV. Twierdzę można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Jest na tyle rozległa i interesująca, że najlepiej przeznaczyć na to co najmniej 3 godziny.
- Do Szczytna i do Ełku
Pociąg POLREGIO z Olsztyna do Szczytna jedzie 40 minut. Ze Szczytna do Ełku – niecałe 2 godziny. Podróż bezpośrednio z Olsztyna do Ełku zajmuje około 2,5 godziny.
Zanajwiększą atrakcję Szczytna uchodzą ruiny zamku krzyżackiego. Budowla powstała w XIV wieku jako siedziba prokuratora krzyżackiego. Potem stała się myśliwską rezydencją książąt pruskich, aż pod koniec XVIII stulecia przestała pełnić ważne funkcje i opuszczony budynek częściowo rozebrano. Do dziś z warowni nie zachowało się wiele, ale i tak warto do zamku zajrzeć. Tuż obok (a właściwie częściowo na terenie zamku) znajduje się zabytkowy ratusz. Warto też przespacerować się nieco dalej i zobaczyć zabudowania dawnego browaru, tradycyjną drewnianą mazurską chatę (obecnie jest siedzibąTowarzystwa Przyjaciół Szczytna) czy kościół ewangelicko-augsburski. Podczas spaceru koniecznie trzeba patrzeć pod nogi, bo w różnych punktach miasta znajdują się malutkie figurki Pofajdoków, czyli mazurskich skrzatów (dawniej nazwą Pofajdok określano kogoś postrzelonego i roztrzepanego).
Kolejny zamek krzyżacki znajduje się w Ełku. Dziś to ruina znajdująca się w rękach prywatnych, ale jeszcze na początku XX wieku działało tu więzienie. Ruiny są położone bardzo malowniczo – na wyspie Jeziora Ełckiego. W Ełku znajduje się też wiele miejsc spacerowych, jak promenada ciągnąca się wzdłuż Jeziora Ełckiego czy plac Jana Pawła II z fontanną i amfiteatrem. Interesującą atrakcją jest również Muzeum Kropli Wody mieszczące się w dawnej wieży ciśnień.
Województwo opolskie: pociągiem z Opola
- Do Nysy
Pociąg POLREGIO z Opola do Nysy jedzie około godziny.
Nysa bywa nazywana "Śląskim Rzymem", a to za sprawą przepięknej architektury. Sercem miasta jest Rynek oraz Stare Miasto pełne pastelowych kamieniczek. Przy Rynku mieści się wieża ratuszowa, na której zorganizowano punkt widokowy. To jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w czasie wycieczki do Nysy – rozciąga się stąd bowiem oszałamiająca panorama miasta.
W pobliżu Rynku znajduje się Fontanna Trytona, monumentalna Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, będąca największym obiektem sakralnym w mieście, oraz bogato zdobiona roślinnymi motywami studnia zwana Piękną. Do dziś zachowały się też dwie średniowieczne wieże bramne w murach obronnych miasta – Wieża Bramy Wrocławskiej i Wieża Bramy Ziębickiej. Obecnie stoją jednak samotnie, ponieważ mury rozebrano, by połączyć śródmieście z innymi dzielnicami.
Ważną atrakcją Nysy jest również sieć fortyfikacji. Niegdyś była to w końcu jedna z najsilniejszych śląskich twierdz. Do dziś wiele obiektów zachowało się w dobrym stanie i zostało udostępnionych do zwiedzania. Warto zobaczyć m.in. znajdujący się w pobliżu Rynku Bastion św. Jadwigi oraz znajdujące się dalej Fort Wodny, Fort I, Fort II, Fort III czy Fort Prusy.
Dobrym sposobem na zwiedzanie Nysy jest poruszanie się Miejskim Szlakiem Turystycznym, który biegnie od dworca kolejowego do placu Mikołaja Kopernika. Obejmuje nie tylko obiekty znajdujące się w śródmieściu, lecz także bardziej oddalone forty.
Województwo zachodniopomorskie: pociągiem ze Szczecina
- Do Międzyzdrojów
Pociąg POLREGIO ze Szczecina do Międzyzdrojów jedzie 1,5 godziny.
W sezonie wakacyjnym turyści tłumnie przybywają do Międzyzdrojów ze względu na piaszczyste plaże. W czasie ferii zimowych można natomiast skupić się na innych atrakcjach miasta, takich jak Aleja Gwiazd, czyli promenada spacerowa z odciskami dłoni osobistości ze świata kultury, punkt widokowy na Kawczej Górze, na który prowadzą najdłuższe na polskim wybrzeżu schody, czy molo wcinające się w morze na niemal 400 metrów. Popularnym miejscem jest także oceanarium ze szklanym półtunelem. Miłośnicy przyrody nie powinni też odmawiać sobie spaceru do Pokazowej Zagrody Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym – znajduje się tylko jakieś 1,5 kilometra od centrum Międzyzdrojów! Poza sezonem jest czynna od wtorku do soboty.
- Do Kołobrzegu
Pociąg POLREGIO ze Szczecina do Kołobrzegu jedzie od 2,5 do 3 godzin.
Podróż do Kołobrzegu ze Szczecina jest dość długa, jednak zdecydowanie warto się tu wybrać i zostać nieco dłużej. Kołobrzeg jest bowiem pełen atrakcji! Można wejść na latarnię morską, zobaczyć Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, przespacerować się po molo (po sezonie za darmo), obejrzeć niezwykłe wnętrze XIV-wiecznej Bazyliki Mariackiej (a potem wdrapać się na punkt widokowy na jej wieży) czy przejść się malowniczą Promenadą Wydmową. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją dla całej rodziny jest też Miasto Myszy, czyli niezwykła wystawa, będącą tak naprawdę wielką mysią norą, zaaranżowaną niczym sceneria z bajki. Gryzonie biegają po labiryntach i miniaturach różnych pomieszczeń, a goście mogą lepiej poznać ich zwyczaje i potrzeby. Warto też po prostu pospacerować po uliczkach Kołobrzegu i podziwiać pięknie odrestaurowane kamienice. Od czasu do czasu dobrze spojrzeć pod nogi, bo w różnych punktach miasta kryją się Mewy Mariany, czyli małe figurki uroczych mew.
- Do Świnoujścia
Pociąg POLREGIO ze Szczecina do Świnoujścia jedzie godzinę i 45 minut.
Świnoujście jest położone na 44 wyspach, co samo w sobie stanowi ważny powód, by się tu wybrać i zobaczyć to na własne oczy. Znajduje się tu też najwyższa latarnia na polskim wybrzeżu Bałtyku oraz falochron, będący najdłuższą tego typu kamienną budowlą w Europie, zakończony charakterystycznym "wiatrakiem". Miłośnicy architektury mogą podziwiać zabytkową zabudowę miasta z placem Wolności i placem Słowiańskim w jego sercu. Entuzjaści historii zachwycą się natomiast licznymi fortyfikacjami nad rzeką Świną, na czele z Podziemnym Miastem (siecią schronów) na wyspie Wolin. Warto odwiedzić również Muzeum Rybołówstwa Morskiego, które mieści się w dawnym ratuszu. Chwilę odpoczynku zapewni spacer po Parku Zdrojowym na wyspie Uznam.
Szczegółowe trasy pociągów wraz z rozkładem jazdy można znaleźć na stronie polregio.pl, a więcej informacji na temat atrakcji – na blogu Zmysł podróżowania.