Trwa ładowanie...
d2wkrwi

Na Mierzei Wiślanej będą płacić dukatami

Nad Zalewem Wiślanym będzie można płacić dukatami "bryzami". Lokalne monety wejdą do obiegu w najbliższą sobotę. W wybranych punktach w Tolkmicku, Fromborku, Krynicy Morskiej, Nowym Dworze Gd., Elblągu, Stegnie, Sztutowie, Braniewie będzie można nabyć lokalne monety. 5 lipca zostaną uruchomione punkty wymiany, gdzie będzie można wymienić złotówki na bryzy.

d2wkrwi
d2wkrwi

Nad Zalewem Wiślanym będzie można płacić dukatami \"bryzami\". Lokalne monety wejdą do obiegu w najbliższą sobotę. W wybranych punktach w Tolkmicku, Fromborku, Krynicy Morskiej, Nowym Dworze Gd., Elblągu, Stegnie, Sztutowie, Braniewie będzie można nabyć lokalne monety. 5 lipca zostaną uruchomione punkty wymiany, gdzie będzie można wymienić złotówki na bryzy.

_ Dukaty będą wyróżniać obszar wokół Zalewu Wiślanego, staną się dodatkową atrakcją i formą promocji tego obszaru _ - mówi Krzysztof Dubiński, administrator edycji bryz. _ Przez najbliższe trzy miesiące, do 30 września monety będą nowym środkiem płatniczym na terenie ośmiu gmin tworzących Komunalny Związek Gmin Nadzalewowych _. Sklepy czy muzea ze specjalną naklejką będą honorowały bryzy.

Mennica Polska wyemitowała dwa nominały lokalnych dukatów, cztery bryzy i siedem bryz. Jest też limitowana edycja srebrnych monet, koszt jednej wyniesie około 240 zł. Podobno kolekcjonerzy już ustawiają się w kolejkach. Do kupienia jest tylko 1200 takich pamiątkowych, srebrnych bryz. _ W tym roku dukaty lokalne wyemituje ponad 20 miast, ale bryzy są pierwszą emisją o tak szerokim zasięgu, stąd też ogromne zainteresowanie zbieraczy numizmatów _ - tłumaczy Krzysztof Dubiński. _ Bryzy o nominałach cztery i siedem będą w obiegu w kilkunastu miejscowościach na terenie Żuław, Mierzei Wiślanej oraz Wysoczyzny Elbląskiej. Wybito łącznie 70 tysięcy sztuk monet o tych nominałach. _

Dukat siedem bryz ma w środku wybity okrągły otwór i co ciekawe - jest to dopiero druga tego typu moneta w historii polskiego mennictwa. Na rewersach obu monet znajdują się unikatowe rośliny występujące wokół Zalewu Wiślanego.

_ Do momentu oficjalnej prezentacji nie pokazujemy monet _ - mówi Dubiński.

d2wkrwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wkrwi

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj