Trwa ładowanie...

Na urlop do sanatorium. Dokąd pojechać i jakich formalności dopełnić?

W Polsce mamy 45 uzdrowisk, gdzie prowadzone są leczenie i rehabilitacja różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Sprawdzamy, jakich formalności należy dopełnić, aby wybrać się do jednego z polskich sanatoriów i które ośrodki uzdrowiskowe warto odwiedzić w szczególności.

Pobyt w sanatorium można zrealizować na dwa sposoby Pobyt w sanatorium można zrealizować na dwa sposoby Źródło: Adobe Stock, fot: SERGEY CHIRKOV
d4a08vr
d4a08vr

Z ich bogatej oferty sanatoriów mogą skorzystać wszystkie osoby, które chcą połączyć wypoczynek z zabiegami leczniczymi. Do takich placówek można pojechać na dwa sposoby: bezpłatnie na NFZ lub prywatnie, ponosząc wszystkie związane z pobytem oraz leczeniem wydatki.

Do sanatorium na NFZ czy prywatnie?

Każda osoba posiadająca państwowe ubezpieczenie zdrowotne może ubiegać się o bezpłatny pobyt w sanatorium. W tym celu należy uzyskać specjalne skierowanie od lekarza (rodzinnego, specjalisty lub innego, mającego kontrakt z NFZ) potwierdzające potrzebę leczenia uzdrowiskowego i złożyć je osobiście w oddziale wojewódzkiego NFZ. Dokumentacja zostanie oceniona przez specjalistę z ramienia funduszu, który wskaże rodzaj, termin oraz miejsce leczenia. Aktualnie na wyjazd do sanatorium czeka się średnio 16-20 miesięcy.

Refundowany pobyt w sanatorium trwa 21 dni i jest częściowo pokrywany przez fundusz. NFZ nie finansuje m.in. kosztów dojazdu, tzw. opłat klimatycznych, dodatkowych zabiegów niezwiązanych bezpośrednio z problemami zdrowotnymi, na które zostało wystawione skierowanie. Pacjent nie ma także wpływu na to, do jakiego sanatorium i kiedy wyjedzie. Decyzję tę podejmuje NFZ, wyznaczając zarówno ośrodek, jak i termin pobytu.

Można też pojechać do sanatorium prywatnie. W takiej sytuacji każda osoba zainteresowana leczeniem uzdrowiskowym samodzielnie wybiera sanatorium oraz termin wyjazdu. Pobyt w sanatorium można połączyć z urlopem i zaplanować go z dowolnym wyprzedzeniem, a także odwiedzać uzdrowisko tak często, jak tego chcemy i potrzebujemy. Wiąże się z tym jednak konieczność samodzielnego pokrycia kosztów całego pobytu, w takiej sytuacji pacjentowi nie przysługuje ich refundacja.

Sanatoria w Polsce, które warto odwiedzić

W Polsce działa 45 ośrodków uzdrowiskowych, które oferują leczenie i rehabilitację na europejskim poziomie. Większość z nich mieści się w przepięknych okolicach, co pozwala połączyć pobyt w sanatorium ze zwiedzaniem nowych miejsc oraz odkrywaniem uroków naszego kraju. Można ich poszukać na stronach portali turystycznych, np. Nocowanie.pl, polskiego lidera tej branży. Sprawdźmy, jakie trzy ośrodki uzdrowiskowe warto wybrać, planując wyjazd do sanatorium na własną rękę.

d4a08vr

Muszyna-Zdrój

Muszyna-Zdrój to miejscowość położona w powiecie nowosądeckim, w województwie małopolskim. Na jej terenie znajdują się liczne źródła wód mineralnych, a samo miasteczko mieści się w pięknej i malowniczej dolinie Popradu. Znajdujące się tam sanatorium działa nieprzerwanie od 1911 r. Jest jednym z najbardziej znanych oraz najchętniej odwiedzanych przez kuracjuszy ośrodków uzdrowiskowych w Polsce.

Muszyna-Zdrój Adobe Stock
Muszyna-Zdrój Źródło: Adobe Stock, fot: ffolas

Muszyna-Zdrój jest świetnym wyborem dla osób, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami o charakterze laryngologicznym, problemami z drogami oddechowymi lub wymagają rehabilitacji i leczenia schorzeń narządów ruchu. Sanatorium jest czynne przez cały rok, w lecie oferując swoim gościom zdrowotne spacery po pięknej okolicy, a w zimie pozwalając im na skorzystanie z pięciu wyciągów narciarskich.

d4a08vr

Inowrocław

Inowrocław był jednym z najpopularniejszych sanatoriów w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy to nadano mu nazwę Inowrocław-Zdrój, podkreślającą uzdrowiskowy charakter miejscowości.

Na terenie miasta znajdują się tężnie solne polecane osobom cierpiącym na choroby układu ruchu, reumatyzm oraz schorzenia układu krążenia. Inowrocław to obecnie jedna z najpopularniejszych nizinnych miejscowości uzdrowiskowych.

Tężnie w Inowrocławiu Adobe Stock
Tężnie w Inowrocławiu Źródło: Adobe Stock, fot: Andrey Shevchenko
d4a08vr

Rabka-Zdrój

Z solanek słynie także Rabka-Zdrój, czyli kolejny ośrodek uzdrowiskowy z województwa małopolskiego. Rabczańskie solanki były znane i wykorzystywane już w średniowieczu, a obecnie Rabka-Zdrój jest jednym z wiodących ośrodków uzdrowiskowych w Polsce w zakresie leczenia chorób dróg oddechowych, układu krążenia, alergii, reumatyzmu oraz nerwic.

Rabkoland Adobe Stock
Rabkoland Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz

Miasto oferuje liczne atrakcje także dla najmłodszych kuracjuszy. Dzieci w przerwie od zabiegów mogą odwiedzić park rozrywki Rabkoland, wesołą farmę lub wybrać się na rowerki wodne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj