Trwa ładowanie...

Nadleśnictwo Kolbudy. "Zdjęcia jak z filmu grozy"

Na profilu Nadleśnictwa Kolbudy pojawiły się zdjęcia, które na myśl przywodzą kadry z horrorów. Drzewa wyglądają, jakby w całości zostały pokryte pajęczą nicią. Mało kto wie, czym w rzeczywistości jest to nietypowe zjawisko.

Larwy motyli z rodziny namiotnikowatych (Yponomeutidae)Larwy motyli z rodziny namiotnikowatych (Yponomeutidae)Źródło: 123RF
d2orwvx
d2orwvx

Zdjęcia drzew pokrytych gęstą białą siecią kojarzą się nam raczej z Australią, gdzie podczas okresu lęgowego osoby cierpiące na arachnofobię przechodzą istne piekło. Tymczasem podobne obrazki możemy spotkać również w polskich lasach. Nie jest to jednak robota pająków, a coś zupełnie innego.

Larwy zmienią się w motyle

"Zdjęcia jak z filmu grozy? To larwy motyli z rodziny namiotnikowatych, które tworzą oprzędy wokół liści. Drzewo wygląda, jakby całe zostało pokryte pajęczą nicią" - czytamy w poście udostępnionym na profilu Nadleśnictwo Kolbudy, Lasy Państwowe.

"Fajne" - pisze czytelniczka w komentarzu pod opublikowanymi zdjęciami. "Mam takie u siebie w ogrodzie" - komentuje inny czytelnik. Jeżeli zaobserwowaliście podobne zjawisko, nie niszczcie larw, bo wkrótce wyklują się z nich motyle.

Motele z rodziny namiotnikowatych

Rodzina Yponomeutidae znana jest jako gronostajowiec z kilkoma setkami gatunków, z których większość występuje w tropikach. Larwy tych owadów tworzą sieci wspólne, które jak widać na załączonych zdjęciach, wyglądają dość osobliwe. Niektóre gatunki tych owadów czynią spore szkody w rolnictwie, leśnictwie czy ogrodnictwie.

Toksyczne larwy w Niemczech. To istna plaga

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2orwvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2orwvx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj