Niektóre są dziełami sztuki, inne szpecą piękne zakątki. Dziś przedstawiamy wam jedne z najbardziej emocjonujących pomników świata.
Niektóre są dziełami sztuki, inne szpecą piękne zakątki. Dziś przedstawiamy wam jedne z najbardziej emocjonujących pomników świata.
Pomysłodawcą i budowniczym figury jest ks. prałat Sylwester Zawadzki, były proboszcz, a obecnie rezydent parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Historia budowy sięga 26 listopada 2000 roku. Tego dnia bp Adam Dyczkowski powierzył miasto i powiat świebodziński Jezusowi Chrystusowi Królowi. Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy 33 metry wysokości (33 lat życia Jezusa), kolejne 3 metry (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 metra; razem daje to 52,5 metra. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 metrów. Ciężar monumentu to ok. 440 ton. Postać Chrystusa z rozłożonymi ramionami skierowana jest w kierunku Świebodzina, widać ją doskonale z samochodu, jadąc obwodnicą miasta (DK-3). Słynny już pomnik Chrystusa Króla wciąż wzbudza wiele emocji wśrod wszystkich Polaków.
Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl
pw/if
Pomnik Armii Czerwonej, Sofia, Bułgaria
Pomnik ten został wzniesiony przez Komunistyczną Partię Bułgarii w 1954 roku w hołdzie Sowietom. Jednak naprawdę głośno zrobiło się o nim w czerwcu tego roku, gdy anonimowi artyści przemalowali rzeźby żołnierzy radzieckich na komiksowych superbohaterów - Supermana czy Św. Mikołaja. Pomalowanie pomnika, uznane przez prokuraturę za zbezczeszczenie, za które grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności, wzbudziło wielkie poruszenie społeczne. Przed pomnikiem zbierali się zarówno ludzie, uważający, że umiejętnie umalowane postacie są dziełem sztuki, którego nie należy niszczyć, jak i ich gorący przeciwnicy.
Pomnik Szalonego Konia, Południowa Dakota, USA
Pomnik przedstawia wodza Dakotów Oglala Szalonego Konia, który wsławił się w bitwie nad Little Bighorn w 1876 roku, a krótko potem został zdradziecko zamordowany. Prace nad rzeźbą rozpoczął w 1948 roku rzeźbiarz polskiego pochodzenia Korczak Ziółkowski. Pomnik będzie miał 195 m długości i 172 m wysokości. Sama głowa, której wykuwanie zakończono w 1998 roku, ma 25 m wysokości. Do 2007 roku koszty wykonania wyniosły 17 milionów dolarów.
Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych, Hiszpania
Valle de los Caidos znajduje się w dolinie Cuelgamuros, w górach Guadarrama, w odległości około 50 km od *. To mauzoleum zostało zaprojektowane przez hiszpańskiego dyktatora i generała *Franciso Franco. Budowa rozpoczęła się 1 kwietnia 1940 - w pierwszą rocznicę zakończenia wojny domowej i trwała do 1959 roku. Mauzoleum przygniata rozmachem – wyglądem przypomina podziemną kryptę (262 metry długości, wysokość sięga 6 piętra). Nad świątynią góruje wysoki na 152 metry kamienny krzyż. Valle de los Caido miało upamiętniać poległych w hiszpańskiej wojnie domowej, jednak do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Przy pracach budowlanych pracowało 20 tysięcy więźniów, w tym i więźniów politycznych. Co roku 20 listopada, w rocznicę śmierci Franco, do mauzoleum przybywają tysiące frankistów i falangistów, by uczcić pamięć zmarłych. Obecnie rząd pracuje nad ustawą, która miałaby zniwelować polityczny charakter
mauzoleum.
Pomnik Afrykańskiego Odrodzenia, Dakar, Senegal
Ta najwyższa statua na Czarnym Lądzie wznosi się na wysokość 49 metrów. Przygotowanie terenu pod budowę pomnika rozpoczęło się w 2006 roku, a prace zakończono 2 lata później. Pomnik został odsłonięty 3 kwietnia 2010 roku z okazji 50-tej rocznicy uzyskania niepodległości. Monument zaprojektował osobiście prezydent Abdoulaye Wade. Statua z brązu przedstawia wychodzących z wulkanu ludzi - muskularnego mężczyznę obejmującego półnagą kobietę i trzymającego dziecko. Według pomysłodawcy pomnik ma uosabiać wyjście kontynentu afrykańskiego z długich lat rasizmu i nietolerancji, jednak dla Senegalczyków stał się symbolem nieudolnego zarządzania krajem przez Prezydenta. Sam Wade zażądał dla siebie 35% dochodu z odwiedzanej przez turystów atrakcji Dakaru.
Pomnik św. Wacława, Lucerna, Czechy
Pastisz pomnika św. Wacława, autorstwa kontrowersyjnego czeskiego artysty Davida Cern, znajduje się w Lucernie. Monument powstał w 1999 roku. Pomnik przedstawia patrona Czech siedzącego na wiszącym do góry nogami zdechłym koniu. Cerny nawiązał w ten sposób do położonego w górnej części Placu Wacława, konnego pomnika patrona Czech - św. Wacława, autorstwa Josefa Václava Myslbeka z 1912.
Chrystus Pacyfiku, Lima, Peru
Ten najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa został odsłonięty w czerwcu 2011 roku w stolicy * -Limie. Ogromna statua mierzy 37 metrów wysokości. Inspiracją do powstania dzieła był słynny pomnik Chrystusa Zbawiciela w *Rio de Janeiro. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był prezydent Peru Alan Garcia Perez. Gigantyczny Chrystus, górujący nad stolicą Peru wzbudza wiele kontrowersji wśród mieszkańców miasta, a także władz - nie chce go burmistrz Limy Susana Villaran. Sam prezydent twierdzi, iż monument jest prezentem od Brazylii, jednak jego budowa została sfinansowana z darów osób prywatnych i dużych peruwiańskich spółek.
Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl
pw/if