Najbardziej słoneczne uzdrowisko. Znajduje się w "polskiej Toskanii"

Za najbardziej nasłonecznione miasto uzdrowiskowe w Polsce uchodzi Busko-Zdrój, gdzie słońcem można cieszyć się przed ponad 300 dni w roku. To jednak nie jedyny atut miejscowości, która położona jest w wyjątkowo pięknym regionie Polski.

Tężnia w Busku-Zdroju jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce
Tężnia w Busku-Zdroju jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Iwona Kołczańska

Busko-Zdrój, położone w południowej części województwa świętokrzyskiego, znajduje się 80 km od Krakowa. Ponad 300 słonecznych dni w roku sprawiło, że uzdrowisko zaczęto nazywać też "słonecznym zdrojem", a ognista kula znajduje się nawet w herbie miasta.

Busko-Zdrój - nie tylko uzdrowisko

- Busko-Zdrój to jedno z tych miejsc, które łączą w sobie walory uzdrowiskowe z wyjątkowym mikroklimatem - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Dzięki dużej liczbie słonecznych dni w roku goście mogą cieszyć się wypoczynkiem w sprzyjających warunkach niezależnie od pory roku. To właśnie ten aspekt sprawia, że miejscowość cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród kuracjuszy, ale także turystów poszukujących relaksu w otoczeniu natury - podkreśla ekspert.

Z danych Nocowanie.pl wynika, że duża popularność miasta utrzymuje się przez cały rok, a w sezonie letnim i jesiennym widać wyraźny wzrost rezerwacji także wśród rodzin z dziećmi oraz osób szukających weekendowych wyjazdów regeneracyjnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku

Warto podkreślić, że na terenie nowego parku zdrojowego w Busku-Zdroju znajduje się jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Obiekt warto zobaczyć nie tylko będąc kuracjuszem.

Tężnia ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają 10 m wysokości. Jak czytamy na stronie miasta, "dwa pierścienie z tarniny oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękna panoramę uzdrowiska".

Tężnia wieczorową porą
Tężnia wieczorową porą© Adobe Stock

Ponidzie - "polska Toskania"

Jest co podziwiać, bo miasto znajduje się w niezwykłej części Polski, która obfituje w niezwykłe krajobrazy. - Busko-Zdrój to także doskonała baza wypadowa do odkrywania Ponidzia – regionu o unikalnym krajobrazie i bogatej historii. Turyści coraz częściej łączą pobyt w uzdrowisku z aktywnym zwiedzaniem okolicy, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego kierunku na turystycznej mapie Polski - zauważa Karol Wiak.

Ponidzie nazywane jest "polską Toskanią". Ten niezwykły kawałek kraju zlokalizowany jest niemal w całości w Niecce Nidziańskiej, a największymi miejscowościami są Busko-Zdrój, Jędrzejów, Pińczów i Nowy Korczyn.

Ponidzie to raj dla fotografów
Ponidzie to raj dla fotografów© Adobe Stock | All rights reserved.

Rozciągające się dookoła pola uprawne, położone są na niewielkich wzniesieniach. To właśnie z uwagi na rzeźbę terenu region nazywany jest "polską Toskanią".

Koniecznie trzeba zobaczyć zamek w Chęcinach, zbudowany w XIV wieku. To świetnie zachowane ruiny, dostępne dla turystów.

Źródło artykułu:WP Turystyka
busko-zdrójuzdrowiskoponidzie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)