Najbardziej zdradliwa góra w Polsce. Duża zmiana
Ze względu na zmienne warunki pogodowe nazywana jest często Kapryśnicą, a charakterystyczny dla niej jest bardzo silny wiatr. Babia Góra uznawana jest za najbardziej nieprzewidywalną górę w Polsce. W ostatnim czasie na szczycie wprowadzono ważną zmianę.
Babia Góra to najwyższy szczyt w Polsce poza Tatrami. Należy do Korony Gór Polski i co roku przyciąga tłumy turystów. Niestety wielu go lekceważy, a masyw słynie z nieprzewidywalnych warunków. W górnych partiach pogoda zmienia się błyskawicznie i często jest bardzo kapryśna, co prowadziło do wielu wypadków.
Na szczycie Babiej Góry pojawiły się fladry
Ostatnio szczyt przeszedł metamorfozę - pojawiły się na nim fladry, czyli ogrodzenie w postaci sznurów z kawałkami materiału.
"Mają one za zadanie zwracać uwagę turystów, by trzymali się wytyczonych szlaków oraz chronić przed wydeptywaniem przestrzenie znajdujące się w ich otoczeniu na których są wyjątkowo cenne siedliska i gatunki. Bardzo ważny jest fakt iż zajmują one mały areał, zaś ich regeneracja po intensywnym wydeptywaniu jest niestety powolna" - czytamy w mediach społecznościowych Babiogórskiego Parku Narodowego.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
W okolicach przestrzeni chronionych fladrami w piętrze alpejskim występują bardzo rzadkie na Babiej Górze zespoły roślinne: situ skucina i kostrzewy niskiej Junco trifidi-Festucetum airoidis, wierzby zielnej Salicetum herbaceae oraz kosmatki brunatnej Luzuletum alpino-pilosae. Te trzy zespoły roślinne są objęte międzynarodowym programem Natura 2000 w ramach Dyrektywy Siedliskowe EU.
"Wszystkie te niewielkie roślinki wzrastają w trudnych górskich warunkach. Uszanujmy ich wysiłek życiowy aby utrzymać się przy życiu. Łany muraw nie tknięte naszymi butami, stanowią dla oka turysty miły widok, który powinien trwać jak najdłużej" - czytamy w poście.
Źródło: Babiogórski Park Narodowy