Najpiękniejsze punkty widokowe na polskie góry. Nie tylko Gubałówka
Jesienne i zimowe wyjścia w góry to okazja do podziwiania niezwykłych widoków. Zanim opadną liście, świat zachwyca rudo-złocistymi kolorami, a gdy w wyższych partiach leży już śnieg, podczas wędrówek górskimi szlakami także nie można powstrzymać się od zachwytów.
18.11.2021 09:48
Chociaż trudno wybrać te najpiękniejsze górskie krajobrazy, jest kilka miejsc, które na pewno warto odwiedzić w poszukiwaniu wyjątkowych widoków. Malownicze panoramy to przecież główny powód podejmowania takich wypraw.
Można także wybrać punkt widokowy, skąd doskonale widać majestat górskich szczytów. Wypoczynek w takim otoczeniu nigdy się nie znudzi!
Kluszkowce - najbardziej widokowa wieś w Polsce
Kluszkowce położone są u stóp Gorców i Pienin, nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego. Jest to duża miejscowość letniskowa z wieloma atrakcjami – kąpieliskiem, wyciągiem narciarskim na górze Wdżar i licznymi szlakami turystycznymi, które pozwalają na eksplorowanie przepięknych górskich terenów.
Widoki na Tatry i Pieniny to wartość dodana wielu obiektów noclegowych w Kluszkowcach. W tamtejsze bazie jest wiele całorocznych domków, którymi zachwycają się turyści.
- Fantastyczne miejsce. Domki nowiutkie, urządzone ze smakiem, wszystko aż pachnie świeżością. (…) Położone na uboczu, w spokojnym miejscu idealnym jako baza wypadowa do pieszych wycieczek. I do tego ten widok... poranna kawa z widokiem na ośnieżone Tatry smakuje niesamowicie – pisze na Nocowanie.pl jedna z turystek o domkach Widokówka.
Najpiękniejsze widoki w Pieninach
Widoki, które zapierają dech, dostępne są również dla turystów, którzy zdobędą najpopularniejsze szczyty Pienin - Sokolicę (747 m n.p.m.) oraz Trzy Korony (982 m n.p.m.). Według turystów szlak nie stanowi problemu dla dzieci w wieku szkolnym, więc może stać się celem rodzinnej wycieczki.
Z Trzech Koron podziwiać można niezwykły widok na przełom Dunajca oraz tereny Pienińskiego Parku Narodowego, Beskidu Sądeckiego i Tatr. Z kolei na szczycie Sokolicy znajduje się wyjątkowe drzewo – słynna sosna, przez wielu uznawana za symbol Pienin. W ostatnich latach straciła kilka gałęzi, najpierw podczas akcji ratunkowej, później w wyniku silnego wiatru.
Co można zobaczyć z Babiej Góry?
Babia Góra (1725 m n.p.m.) to najwyższy szczyt w polskiej części Beskidów. Przy trudniejszych podejściach wędrówka dostarczy dreszczyku emocji, a przede wszystkim będzie okazją do cieszenia się przepięknymi widokami sąsiednich górskich pasm. Chociaż stanowi popularny cel wypraw turystów odwiedzających Beskidy, wejście nie jest łatwe. Jak do każdego szczytu, tak i do Babiej Góry należy podejść z szacunkiem.
Najczęściej wybierane przez turystów szlaki prowadzą z Przełęczy Krowiarki przez Perć Akademików oraz z Przełęczy Krowiarki przez Markowe Szczawiny. Pierwsza wydaje się najbardziej wymagająca, ponieważ biegnie północną, niezwykle stromą stroną wzniesienia. Podczas najtrudniejszych etapów wspinaczkę ułatwiają klamry oraz łańcuchy. Poza tym Perć Akademików jest jednokierunkowa – służy tylko do podejścia na szczyt i w razie kłopotów nie można zawrócić.
Babia Góra słynie ze wspaniałych widoków. Przy dobrej pogodzie można dostrzec Tatry, Małą Fatrę oraz Pasmo Policy. Ci, którym udało się wstać wystarczająco wcześnie, mówią, że ze szczytu najpiękniej widać wschód słońca.
Najlepszy widok na Tatry
Widoki z tatrzańskich szczytów są niesamowite, trudno wybrać miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejsza panorama. Wiadomo jednak, gdzie trzeba pojechać, żeby jak na dłoni zobaczyć majestatyczne pasmo Tatr.
Jednym z lepszych punktów widokowych jest Litwińska Grapa w Czarnej Górze. Doskonale widać stamtąd także Podhale, Gorce oraz Pieniny. Dla turystów przygotowano wygodny parking, przy którym znajduje się górna stacja wyciągu Grapa-Litwinka. Sama Czarna Góra także stanowi swoistą ciekawostkę. Podczas przechadzki można przyjrzeć się drewnianym zagrodom, wieś jest także enklawą osadnictwa romskiego w polskich górach.