Najciekawsze rezerwaty przyrody w Polsce

Najciekawsze rezerwaty przyrody w Polsce
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Choć nie są tak rozległe jak parki narodowe, rezerwaty przyrody to bardzo ważne ogniwo w ochronie polskiej przyrody. W całym kraju jest ich prawie półtora tysiąca. Chronią rośliny i zwierzęta, a także przyrodę nieożywioną. Choć niektóre z nich objęte są zakazem wstępu, to większość można zwiedzać. Zobaczcie siedem z nich, do których warto zajrzeć również zimą.

Rezerwat przyrody "Niebieskie Źródła" znajduje się w Tomaszowie Mazowieckim i jest jednym z najciekawszych przyrodniczych miejsc w Polsce. Na dnie niewielkiego jeziora widoczne są tzw. wywierzyska, którymi woda wypływa pod ciśnieniem z podziemnych szczelin krasowych. Podwodne źródła mienią się odcieniami błękitu i zieleni za sprawą odbijania się światła od piaszczystego dna. Chociaż źródła nie wyrzucają wody w powietrze, to miejsce to bywa nazywane polskim gejzerem. Co sekundę uwalniane jest aż 80 litrów, a jezioro ma przez cały rok stałą temperaturę 9 stopni C i niesamowicie prezentuje się również zimą, gdy otaczający las przykryty jest śniegiem.

1 / 5

Rezerwat przyrody "Skamieniałe Miasto"

Obraz
© flickr.com/Wildheart500

Jadąc na narty do Krynicy-Zdrój drogą nr 977, warto zrobić sobie postój w Ciężkowicach i przy okazji zobaczyć osobliwość geologiczną tej części Karpat – "Skamieniałe Miasto". Podczas spaceru po rezerwacie będziemy mogli podziwiać olbrzymie bloki piaskowców, które przybrały fantastyczne formy baszt, grzybów, progów i nawisów. Gdy spojrzymy na najbardziej znaną formę skalną w rezerwacie "Czarownicę", od razu będziemy wiedzieć, skąd ta nazwa. Skała przypomina profil twarzy wiedźmy.

2 / 5

Rezerwat przyrody "Las Bielański"

Obraz
© lasbielanski.waw.pl/fot. Rafał Krupa

Porastający cześć wiślanej skarpy Las Bielański jest ciekawym miejscem na przyrodniczej mapie Mazowsza. To fragment dawnej puszczy znajdujący się w jednej z dzielnic Warszawy. Szczególnie zimą, gdy na drzewach nie ma liści, będziemy mogli przyjrzeć się dokładnie charakterystycznemu krajobrazowi tarasów rzecznych w dolinie Wisły. Las Bielański to jedno z ulubionych miejsc spędzania czasu wśród miłośników biegania, nordic-walkingu lub po prostu spacerów po lesie. Będąc na miejscu, warto też zajrzeć do zabytkowego XVII-wiecznego zespołu klasztornego Kamedułów.

3 / 5

Rezerwat przyrody "Kępa Redłowska"

Obraz
© flickr.com/Jarosław

Szum fal, rześkie powietrze i spokój morskiego krajobrazu to uroki zimowych spacerów po nadbałtyckich plażach. Jednym z najciekawszych miejsc, do których możemy wybrać się na zimowy nadmorski spacer, jest klif w gdyńskim Orłowie. To fragment polodowcowej wysoczyzny tzw. Kępy Redłowskiej. Jej brzeg od tysięcy lat jest stale podmywany przez morskie fale i cofa się wgłąb lądu. Utworzony w tym miejscu w 1939 roku rezerwat jest najstarszym w województwie pomorskim i jednym z najstarszych w Polsce.

4 / 5

Rezerwat przyrody "Góra Ślęża"

Obraz
© Fotolia

Wybijająca się z otaczającej równinygóra Ślęża to miejsce bardzo tajemnicze i wciąż ciekawiące historyków i archeologów. Tuż pod jej szczytem znaleziono kamienne rzeźby i kręgi, świadczące o tym, że było to miejsce kultu już przed tysiącami lat. Zimowe wejście na Ślężę to interesująca propozycja na weekendową wycieczkę, zwłaszcza dla rozpoczynających przygodę z turystyką górską. Po wejściu na wierzchołek Ślęży, oprócz wspaniałej przyrody i śladów pradawnej historii, na wędrowców czeka jeszcze satysfakcja ze zdobycia szczytu zaliczanego do Korony Gór Polski.

5 / 5

Rezerwat przyrody "Nad Tanwią"

Obraz
© Fotolia

Niedaleko wsi Rebizanty malowniczo płynąca przez Roztocze rzeka Tanew tworzy jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce. Na odcinku kilkuset metrów znajdują się tu 24 nieduże progi skalne, które szumiąc pokonuje bystry nurt. Stąd ich lokalna nazwa "szumy" lub "szypoty". Progi powstały miliony lat temu, w okresie trzeciorzędu, w miejscu spękań tektonicznych na granicy jednostek geologicznych. W okolicy wyznaczono sieć szlaków turystycznych, dlatego o ile dopisze śnieżna zima, nad "szumy" najlepiej wybrać się na biegówkach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)