Najdziwniejsze świąteczne obyczaje
Boże Narodzenie obchodzone jest na całym świecie. Czasami towarzyszą mu naprawdę dziwne zwyczaje. W końcu co kraj to obyczaj.
Boże Narodzenie obchodzone jest na całym świecie. Czasami towarzyszą mu naprawdę dziwne zwyczaje. W końcu co kraj to obyczaj.
Hiszpania
W Katalonii popularnym upominkiem dodawanym do prezentu jest caganer. Jest to figurka przedstawiająca kucającą osobę w trakcie defekacji. Pierwotnie caganer przedstawiał chłopa w tradycyjnym stroju. Jednak w biegiem lat popularne stało się przedstawianie w tej intymnej pozycji osoby publiczne, aktorów, czy polityków.
Grenlandia
Każdy kraj ma swoje świąteczne potrawy. Grenlandczycy nie wyobrażają sobie świat bez kivaku. Jest to surowe mięso morskiego ptaka alki. Zawinięte w focza skórę mięso umieszcza się na kilka dni pod kamieniem. Serwowane jest gdy osiągnie odpowiednią fazę rozkładu.
Włochy
La Bekana to włoski św. Mikołaj. Ta dość złośliwa wróżka, o wyglądzie czarownicy w noc z 5 na 6 stycznia (w Święto Trzech Króli) wchodzi do domów przez komin i zostawia w skarpecie prezenty. Dzieci, które chcą się jej przypodobać powinny zostawić na stole przed snem mandarynkę, pomarańczę lub kieliszek wina.
Austria
W regionach alpejskich Krampus jest przedstawiany jako towarzysz świętego Mikołaja, który pełni jego anty-rolę; zamiast dawać prezenty grzecznym dzieciom karci te niegrzeczne. Tradycyjnie, młodzi mężczyźni przebierają się za Krampusa w pierwszych dwóch tygodniach grudnia i włóczą się po ulicach strasząc dzieci i kobiety zardzewiałymi łańcuchami i dzwonkami. Na niektórych wiejskich terenach tradycja obejmuje również chłostanie rózgami, szczególnie młodych dziewczyn.
Holandia
Specjalny żłóbek, w którym nad małym Jezuskiem czuwało dwóch Józefów i dwie Marie w zeszłym roku przygotowała dla mieszkańców Amsterdamu holenderska organizacja walcząca o prawa gejów. Festiwal "Różowe Święta Bożego Narodzenia" (Pink Christmas), którego częścią jest żłóbek, został przygotowany głównie z myślą o wierzących parach homoseksualnych, które jak dotąd nie miały dla siebie imprez bożonarodzeniowych.