Najlepsze miasta do życia w Polsce
Tuż przed wyborami samorządowymi tygodnik "Przekrój" postanowił przyjrzeć się bliżej jakości życia w polskich miastach. Zostały one ocenione aż w 25 kategoriach, od bezrobocia i zarobków, przez poziom przestępczości, na ofercie kulturalnej kończąc. Przedstawiamy 10 miast, które uzyskały najlepszy ogólny wynik (suma punktów we wszystkich kategoriach) w rankingu. Zobacz, gdzie żyje się najlepiej!
Tuż przed wyborami samorządowymi tygodnik "Przekrój" postanowił przyjrzeć się bliżej jakości życia w polskich miastach. Zostały one ocenione aż w 25 kategoriach, od bezrobocia i zarobków, przez poziom przestępczości, na ofercie kulturalnej kończąc. Przedstawiamy 10 miast, które uzyskały najlepszy ogólny wynik (suma punktów we wszystkich kategoriach) w rankingu. Zobacz, gdzie żyje się najlepiej!
Miejsce 1. Gdynia
Liderem rankingu "Przekroju" jest jedno z najmłodszych polskich miast. Gdynia wypadła bardzo dobrze w większości kategorii. Niskie bezrobocie, duża ilość dróg i dobre rozwiązania komunikacyjne, wysoki poziom edukacji, duża liczba szpitalnych łóżek - to wszystko składa się na sukces miasta. Jak zauważa "Przekrój", w zestawieniu zwyciężyły miasta młode, charakteryzujące się ciągłością władzy.
(if)
Miejsce 10. Warszawa
Zestawienie otwiera stolica, która może pochwalić się najlepszym wynikiem w Polsce w kategoriach bezrobocie i zarobki. W porównaniu do innych polskich miast stopa bezrobocia jest tu najniższa, a pensje najwyższe. Mocna strona Warszawy to także edukacja - warszawiacy najlepiej wypadają w testach gimnazjalnych i egzaminach maturalnych. Co natomiast jest słabą stroną stolicy? Infrastruktura drogowa oraz wysokie ceny mieszkań.
Miejsce 8. Wrocław
Tuż przed Warszawą uplasowały się ex equo dwa miasta. Pierwsze z nich to Wrocław, który może pochwalić się poprawnym wynikiem we wszystkich kategoriach. Szczególnie dobrze ocenia się tutejszą służbę zdrowia. W rankingu sprawdzano długoś ć oczekiwania na wizytę u ginekologa - we Wrocławiu dostaniemy się do specjalisty najszybciej!
Miejsce 8. Bielsko-Biała
Identyczny wynik ogólny uzyskała Bielsko-Biała, do 1998 roku stolica byłego województwa bielskiego. Powodem do dumy dla miasta jest - podobnie jak w przypadku Warszawy - edukacja. Zdawalność matur oraz wyniki testów gimnazjalnych były tu najlepsze w ca łej Polsce.
Miejsce 7. Białystok
W pierwszej dziesiątce znalazł się także Białystok. Czym wyróżnia się na tle innych miast? Niskim poziomem przestępczości. Liczba przestępstw kryminalnych jest tu najniższa w kraju (wg. danych z 2009 roku). Dodatkową zaletą jest czystość powietrza.
Miejsce 5. Bydgoszcz
Na miejscu piątym znów uplasowały się dwa miasta. Pierwsze z nich - Bydgoszcz charakteryzuje się niskim zanieczyszczeniem powietrza, a do mocnych stron miasta zalicza się także transport. Pozazdrościć bydgoszczanom można sądów cywilnych - wskaźnik opanowania wpływu spraw jest tu najwyższy w Polsce.
Miejsce 5. Kraków
Piąte miejsce dzieli z Bydgoszczą Kraków. Miasto nie wyróżnia się co prawda w żadnej kategorii, ale uzyskało w większości wysoki wynik. Niska stopa bezrobocia, transport, edukacja - to na pewno atuty grodu Kraka. Słaba strona to ochrona środowiska - zanieczyszczenie powietrza jest tu wyjątkowo wysokie.
Miejsce 3. Poznań
Miejsce trzecie dla Poznania, który wraz z Warszawą może pochwalić się najniższym wskaźnikiem bezrobocia w kraju. Trzeba także pochwalić warunki w tutejszych szpitalach. To w Poznaniu stosunek szpitalnych łóżek do liczby mieszkańców jest największy.
Miejsce 3. Gdańsk
Pierwszą trójkę rankingu wraz z Poznaniem otwiera Gdańsk. Choć miasto wypadło najsłabiej w Polsce pod względem oferty dla przedszkolaków (największa liczba dzieci na jedno miejsce), w innych kategoriach odrabia straty. Najlepszy wynik w kraju uzyskało w kategorii drogi - ich liczba jest największa na kilometr kwadratowy powierzchni.
Miejsce 2. Katowice
Z północy przenosimy się na południe - zajmujące drugie miejsce Katowice, w przeciwieństwie do Gdańska, mogą pochwalić się najlepszą w Polsce ofertą dla rodziców z małymi dziećmi (najwięcej miejsc w przedszkolach). Poza tym stolica województwa śląskiego bije na głowę resztę polskich miast pod względem dostępności do darmowego internetu. Obecnie ponad 50% powierzchni znajduje się w strefie bezprzewodowej sieci.