Najlepsze podróżnicze zdjęcia roku
Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów z różnych zakątków świata. Przedstawiamy dziś kilka
Na zdjęciu: Na pustyni Badai Jaran będącej częścią Gobi występują największe wydmy na świecie. Ich wysokość dochodzi do 500 metrów.
Autorzy: Anna i Marcin Szymczakowie - z wykształcenia geografowie, z zamiłowania fotografowie. Wspinali się w wielu górach Europy, a także w Andach, Ałtaju, Tien Szanie, górach Elburs, Alpach Japońskich, Himalajach i Pamirze. Zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Od przeszło czterech lat wędrują we trójkę – z córeczką Igą – po Omanie, Rumunii, Nowej Zelandii, Japonii, Maroku, a ostatnio po północnych Chinach.
if/pw
Kuba
Kuba - pozowanie do zdjęć z charakterystycznym cygarem pozwala dorobić do nader skromnej pensji.
Autorzy: Anna Olej-Kobus i Krzysztof Kobus – podróżnicy, fotografowie i dziennikarze, którzy łączą pasję poznawania i opisywania świata. Na Kubie ukończyli kurs nurkowania, nauczyli się przygotowywać mojito oraz tańczyć salsę. Są autorami zdjęć do blisko 25 albumów (z czego większość poświęconych jest Polsce), gdyż uważają, że nasz kraj jest absolutnie niezwykły i wart dokładnego poznania.
Sudan
Gubby, grobowce mistyków i islamskich świętych mężów na cmentarzu w okolicach Starej Dongoli nad Nilem. W Islamie nie istnieje oficjalne pojecie "świętych", ale religijność tradycyjna, obrzędowa kreuje lokalnych mędrców na pośmiertnych bohaterów. Do ich grobów ciągną z daleka pielgrzymki wiernych po błogosławieństwo.
Autor: Marcin Jamkowski - z wykształcenia chemik, z zawodu reporter, z zamiłowania wspinacz i płetwonurek. Członek Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców, pracuje jako niezależny fotograf, filmowiec i dziennikarz specjalizujący się w tematach wyprawowych i popularnonaukowych. Jest autorem trzech filmów dokumentalnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wyprawach wspinaczkowych, nurkowych i naukowych na pięciu kontynentach.
Turcja
Widok na Morze Śródziemne z ruin bizantyjskiego zamku zbudowanego dla obrony przed piratami.
Autorzy: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie *- objechali całą Turcję: Istambuł - niezwykłe miasto leżące na dwóch kontynentach daje przedsmak mozaiki kultur, która czeka za *Bosforem. Wspaniałe zabytki i orientalne klimaty towarzyszyły im podczas podróży w rejonie Morza Egejskiego (Ayvalik, Bergama, Efez, Didyma, Hierapolis, Afrodisia, Pamukkale). Wędrowali malowniczym szlakiem licyjskim wzdłuż skalistego brzegu Morza Śródziemnego (zwiedzając m.in Fethiye, Kasz, Simenę, Ksantos). Podczas trekkingu strzelistych górach Taurus zachwycili się kwitnącymi subalpejskimi łąkami. Odwiedzili miasto Konya znane z bractwa tańczących derwiszów, piękne niczym bombonierki z tureckimi łakociami miasteczka Amasya i Safranbolu oraz ruiny stolicy Hetytów. Na deser natomiast baśniową Kapadocję z jej niezwykłymi krajobrazami.
Polska
Mysz (Apodemus agrarius) i mak polny.
Autor: Grzegorz Leśniewski *- przyrodnik z wykształcenia - ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Fotograf z zamiłowania i zawodu - od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy *Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Australia
Aborygeńskie ryty naskalne u podnóża Burringurrah (Mt Augustus), największego monolitu skalnego świata, Australia Zachodnia, Park Narodowy Mt Augustus.
Autor: Marek Tomalik - podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizator Festiwalu Podróżników „Trzy Żywioły”, a także imprez artystycznych w Schronisku na Głodówce (Tatry). Pisze o podróżach i muzyce.
Arktyka
"Anna" pod żaglami u wybrzeży Alaski.
Autor: Monika Witkowska - podróżuje zawodowo (jest dziennikarką i pilotką wycieczek), jak i prywatnie (ulubione jej podróże to te spontaniczne, na własną rękę, często w pojedynkę, autostopem i z namiotem). Swoimi wrażeniami dzieli się w artykułach, książkach (m.in. poradnik globtroterski „Z plecakiem przez świat”) i na prywatnej stronie internetowej www.monikawitkowska.pl. Do najważniejszych z pośród jej licznych pasji zalicza góry, zwłaszcza te wysokie (na koncie większość ze szczytów Korony Ziemi), nurkowanie i żeglarstwo morskie.
Tadżykistan
Szosa Pamirska, Tadżykistan.
Autorzy: Ania i Robert 'Robb' Maciąg - od kiedy się poznali przejechali rowerami ponad 22 tysiące kilometrów po 19 krajach. Odwiedzili m.in. Chiny, Azję Centralną, Iran, Pakistan, Indie i
Azję Południowo Wschodnią. Robert jest autorem dwóch książek podróżniczych oraz laureatem Travelera za podróż rowerową po Chinach. Wraz a Anią napisali kilkanaście artykułów dla różnych magazynów.