MiastaNajpiękniejsze polskie miasta

Najpiękniejsze polskie miasta

W Polsce jest wiele pięknych miejsc. Jakie są Wasze ulubione polskie miasta? Oto lista dziesięciu najpiękniejszych polskich miast według internautów Wirtualnej Polski. Jeśli macie inne typy czekamy na Wasze opinie!

Najpiękniejsze polskie miasta

1 / 10

Kraków

Obraz
© sxc.hu

Niekwestionowanym liderem Internautów Wirtualnej Polski jest Kraków. Niektórzy lubią go najbardziej w... letnim deszczu, kiedy w powietrzu pachnie elektrycznością, a kolorowe parasole restauracyjnych ogródków lśnią, jakby były świeżo pomalowane. Rynek Główny pustoszeje wówczas, w łukowych bramach Sukiennic przesuwają się cienie kupujących, a konie, dorożkarze i dorożki spływają kroplami wody. Inni uwielbiają spoglądać na dawny gród króla Kraka w pełnym słońcu z kopca Kościuszki, skąd widać panoramę od Bielan po Podgórze.

2 / 10

Wrocław

Obraz
© AFP

Stolica Dolnego Śląska jest jednym z najciekawszych miast w Polsce. Do dnia dzisiejszego skrywa wiele tajemnic i zagadek, które z pewnością długo będą rozbudzać wyobraźnię odwiedzających go osób. Wrocław ze względu na liczbę mostów nazywany Wenecją Północy, przyciąga rokrocznie ponad milion turystów, oferując im nie tylko zwiedzanie zabytków, ale również udział w imprezach kulturalnych i rozrywkowych.

3 / 10

Zakopane

Obraz
© PAP/Grzegorz Momot

Zakopane to zimowa stolica Tatr. Czy zimą czy latem jest tu tłoczno - niezależnie od pory roku. Tłumy na tatrzańskich szlakach, zapełnione pensjonaty i zatłoczone Krupówki – tak wygląda Zakopane w szczycie sezonu. Tradycje chowają się gdzieś bardzo głęboko, a na ulice wylegają tłumy pseudoturystów, którzy śpią do południa, na szlak wyruszają nieprzygotowani, a wieczorem balują w jednej z licznych zakopiańskich dyskotek.

4 / 10

Szczecin

Obraz
© Jarosław Kociuba

Aglomeracja Szczecina ma bardzo ciekawy układ architektoniczny, co widać szczególnie z lotu ptaka. Liczne ronda i promieniście rozchodzące się ulice nawiązują do zabudowy wielkich metropolii europejskich - przede wszystkim do Paryża.

W architekturze Szczecina znajdziemy wiele elementów stylu secesyjnego. Naszą uwagę z pewnością przyciągną kamienice z ogromnym bogactwem portali, ryzalitów (wysunięte części fasad), gzymsów, rzeźb i maszkaronów. Możemy zwiedzać Szczecin, spacerując Miejskim Szlakiem Turystycznym, wytyczonym w 1993 roku z okazji jubileuszu 750-lecia miasta. Wyznacza go czerwona przerywana linia namalowana na chodnikach.

5 / 10

Lublin

Obraz
© sxc.hu

Lublin to największe polskie miasto na wschód od Wisły, zawdzięcza swoją rangę położeniu na szlaku łączącym Kraków i Wilno, czyli dwie dawne stolice Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Urok Lublina polega na wyjątkowo udanym połączeniu starej zabudowy z architekturą współczesną. Dostrzegalna wielokulturowość, będąca wynikiem z osiedlania się tu europejskich i azjatyckich kupców, do dziś znajduje odbicie w budowlach oraz ich motywach zdobniczych.

6 / 10

Kazimierz Dolny

Obraz
© sxc.hu

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej malowniczych miast w Polsce, leży w Małopolskim Przełomie Wisły, będącym jednocześnie zachodnią granicą Wyżyny Lubelskiej. Korzystne położenie w połączeniu z cennymi zabytkami tworzą specyficzny klimat miasteczka, które upodobało sobie wielu malarzy. Sercem Kazimierza jest otoczony zabytkowymi kamienicami rynek ze starą studnią. Wśród budynków na szczególną uwagę zasługują XVII-wieczne, renesansowe kamienice.

7 / 10

Toruń

Obraz
© PAP/Maciej Rozwadowski

Gród Kopernika to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych polskich miast. W klimat tego miejsca wprowadzą nas dostojne gotyckie gmachy, zabytkowa starówka i słynne pierniki...
Dzięki wyjątkowej architekturze o średniowiecznym układzie przestrzennym miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podczas pobytu w Toruniu nie odmawiajmy sobie wieczornego spaceru nad Wisłą. Nagrodą będzie imponująca iluminacja Starówki - nowoczesność połączona z tradycją.

8 / 10

Gdańsk

Obraz
© PAP/Marek Angiel

W 1000-letnim Gdańsku niemal każdy kamień ma swoją historię. Atmosferę miasta tworzy ciekawy architektonicznie Trakt Królewski, Długie Pobrzeże nad Motławą oraz pełna uroku ulica Mariacka. Przejście czterech bram: Wyżynnej, Wieży Więziennej, Katowni oraz Złotej, podobno gwarantuje szczęście na długie lata. Latem miasto jest przystanią żeglarzy i turystów, którzy znajdą tu rozległe, czyste plaże oraz wszechobecny bursztyn. W sierpniu odbywa się tu tradycyjny Jarmark Dominikański.

9 / 10

Poznań

Obraz
© Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Podczas naszych spacerów po stolicy Wielkopolski zajrzyjmy koniecznie na Starówkę, przyjrzyjmy się bryle renesansowego ratusza i zabawnym koziołkom, które ukazują się w samo południe nad ratuszowym zegarem. Pospacerujmy po Ostrowie Tumskim, nazywanym kolebką polskiej państwowości. Współczesne centrum Poznania, z nowoczesnymi gmachami mieszczącymi biura, banki czy hotele, upodabnia miasto do metropolii zachodnioeuropejskich. Nic dziwnego, gdyż jest to ośrodek biznesu, nauki i rozrywki w najlepszym wydaniu. Stolica Wielkopolski kusi niezwykle bogatą ofertą kulturalną: galerie sztuki, koncerty, liczne imprezy międzynarodowe, w tym festiwale teatralne (Malta, Maski) i filmowe (Off Cinema, Ale Kino!) - to tylko niektóre z propozycji.

10 / 10

Warszawa

Obraz
© Karol Puzyna

Warszawa, podobnie jak inne miasta, ma miejsca, bez odwiedzenia których nie można twierdzić, że poznało się stolicę. Stolica Polski to bogactwo ważnych i ciekawych miejsc, muzeów, teatrów i wydarzeń kulturalnych. Jak na duże europejskie miasto ma w swoich granicach wiele parków, gdzie można odetchnąć od miejskiego zgiełku

Komentarze (3)