Trwa ładowanie...
d25wtbz

Najszczęśliwsze kraje świata 2020. Polska daleko na liście

Opublikowano coroczne zestawienie World Happiness Report. Wynika z niego, że Finlandia jest najszczęśliwszym państwem na świecie. Według autorów dokumentu Polska nie jest krainą mlekiem i miodem płynącą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsze miejsce w rankingu World Happiness Report, już po raz trzeci z rzędu, zajęła Finlandia
Pierwsze miejsce w rankingu World Happiness Report, już po raz trzeci z rzędu, zajęła Finlandia (iStock.com)
d25wtbz

Organizacja Sustainable Development Solutions Network, ściśle współpracująca z ONZ, zaprezentowała po raz 8. raport dotyczący krajów, w których mieszkają najbardziej zadowoleni z życia mieszkańcy. W badaniu wzięło udział 156 państw.

Podczas wielomiesięcznej analizy kierowano się takimi kryteriami, jak: problemy społeczne, poziom zaawansowania technologicznego, konflikty, migracje ludności czy rozwój kulturalny. Mówiąc wprost – badano wszystkie dziedziny, które wpływają na poziom zadowolenia i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

d25wtbz

Tu żyje się najlepiej

Pierwsze miejsce, już po raz trzeci z rzędu, zajęła Finlandia. Na 2. pozycji znalazła się Dania, a na 3. – Szwajcaria. Polska, którą w 2019 r. umieszczono na 40. miejscu, w tym roku spadła o 3 oczka w dół. Na szarym końcu listy ulokowano Afganistan.

Co ciekawe, z analizy wynika, że szczęśliwsi są mieszkańcy miast niż wsi. Jednak najważniejszym kryterium dla badanych, które sprawiało, że odczuwają szczęście, było posiadanie w swoim otoczeniu przyjaciół czy po prostu osób, którym ufają i mogą dzielić się z nimi radością.

Mieszkańcy Helsinek oraz całej Finlandii, według badań, są najczęśliwszymi osobami na świecie, fot. iStock

"Szczęśliwe środowisko społeczne, niezależnie od tego, czy miejskie, czy wiejskie, to takie, w którym ludzie mają poczucie przynależności, ufają sobie i cieszą swoją obecnością" - powiedział w rozmowie z "The Independent" John Helliwell, jeden z autorów badania World Happiness Report.

Kopenhaga, fot. iStock

10 najszczęśliwszych krajów świata:
1. Finlandia
2. Dania
3. Szwajcaria
4. Islandia
5. Norwegia
6. Holandia
7. Szwecja
8. Nowa Zelandia
9. Austria
10. Luksemburg

d25wtbz

Najszczęśliwsze miasta na świecie

Sustainable Development Solutions Network postanowiła w 2020 r. stworzyć również listę miast, w których mieszkańcy odczuwają największą radość z życia. Okazało się, że wynik tego badania jest niemal zbieżny z rankingiem "najszczęśliwszych krajów świata". Na 1. miejscu są Helsinki, na 2. Aarhus, na 3. Wellington, a na 4. – Zurych. Najmniej zadowoleni z życia są mieszkańcy Kabulu w Afganistanie.

Helsinki, fot. iStock

10 najszczęśliwszych miast świata:
11. Helsinki (Finlandia)
12. Aarhus (Dania)
13. Wellington (Nowa Zelandia)
14. Zurych (Szwajcaria)
15. Kopenhaga (Dania)
16. Bergen (Norwegia)
17. Oslo (Norwegia)
18. Tel Awiw (Izrael)
19. Sztokholm (Szwecja)
20. Brisbane (Australia)

Cały raport można znaleźć na stronie worldhappiness.report

Źródło: CNN

d25wtbz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Helsinki. Powstaje pierwsze miasto pod ziemią

d25wtbz

Podziel się opinią

Share

d25wtbz

d25wtbz